Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

Nowy Tupolew Tu-160M już po pierwszym locie technicznym


Wstecz Dalej

Autor:

Avgeek

Data publikacji:
2022-01-16 05:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Nowy Tupolew Tu-160M już po pierwszym locie technicznym
Fot. uacrussia.ru
Nowy Tupolew Tu-160M już po pierwszym locie technicznym
Nowy Tupolew Tu-160M już po pierwszym locie technicznym
Nowy Tupolew Tu-160M już po pierwszym locie technicznym
W środę (12 stycznia ) z lotniska Kazańskich Zakładów Lotniczych (KAZ), filii przedsiębiorstwa Tupolew wchodzącego w skład koncernu Rostiech, odbył swój pierwszy lot techniczny nowo wyprodukowany bombowiec strategiczny Tu-160M.
Lot odbywał się na wysokości 600 metrów i trwał około 30 minut. Załoga pilotów doświadczalnych Tupolewa wykonywała manewry sprawdzające stabilność i sterowność samolotu w powietrzu. Maszyna była pilotowana przez załogę dowodzoną przez szefa oblatywaczy PAO Tupolew, Wiktora Minaszkina.

Program odtworzenia Tu-160 w zmodernizowanej formie Tu-160M został uruchomiony decyzją prezydenta Rosji Władimira Putina. W ramach realizacji programu na podstawie umowy rządowej pomiędzy Ministerstwem Przemysłu i Handlu Rosji a firmą Tupolew, całkowicie zdigitalizowano dokumentację projektową Tu-160M, przywrócono technologię spawania próżniowego wyrobów tytanowych, wznowiono produkcję zespołów płatowca, nawiązano nową współpracę pomiędzy wiodącymi przedsiębiorstwami przemysłowymi w dziedzinie metalurgii, budowy samolotów, budowy maszyn i produkcji instrumentów, z których większość wchodzi w skład Rostec State Corporation.

- Przywróciliśmy pełny cykl produkcyjny Tu-160, ale już w modyfikacji M, wykorzystując zmodernizowane silniki, zmodernizowane systemy sterowania samolotem, systemy nawigacyjne, systemy kontroli broni. Modernizacja zakładów lotniczych w Kazaniu odegrała ważną rolę w przywróceniu produkcji unikalnych samolotów: odnowiono wyposażenie warsztatów i bazy prób w locie, uruchomiono największy na świecie zakład spawania wiązką elektronów i spawania próżniowego tytanu. Dziś widzimy znaczące perspektywy dla platformy Tu-160: dalszy rozwój umożliwi jej wykorzystanie dla nowych typów broni, w tym tych zaawansowanych - podkreślił Denis Manturow, rosyjski minister przemysłu i handlu.

Samolot zachowuje swój wygląd zewnętrzny, ale jest budowany w oparciu o zupełnie nową bazę technologiczną z wykorzystaniem technologii cyfrowej. Realizacja programu modernizacji i odtworzenia strategicznych nosicieli rakiet Tu-160 wymagała znacznego unowocześnienia bazy produkcyjnej. Wspomniał o tym szef UAC, Jurij Sliusar, który poinformował przy okazji oblotu, że w nowym Tu-160 wymieniono i zmodernizowano blisko 80 proc. systemów i wyposażenia. Nowe są także silniki oraz zastosowano wiele nowych technologii, a projektowanie samolotu odbyło się całkowicie cyfrowo. Brało w tym udział kilka biur konstrukcyjnych w całej Rosji.

Tupolew Tu-160 to rosyjski odrzutowy ponaddźwiękowy bombowiec strategiczny o zmiennej geometrii skrzydeł, zbudowany w biurze konstrukcyjnym Tupolewa, w kodzie NATO oznaczany jako „Blackjack”, używany od 1987. Nazywany przez rosyjskich pilotów „Biały Łabędź” ze względu na malowanie i unikalną konstrukcję. Tu-160 to największy i najpotężniejszy samolot naddźwiękowy o zmiennej geometrii skrzydeł w historii lotnictwa wojskowego. Obok Tu-95 stanowi podstawowe uzbrojenie rosyjskiego lotnictwa strategicznego.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5