Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Nowy sposób oceny warunków na drodze startowej (GRF) oraz nowy format SNOWTAM


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja/inf. pras.

Data publikacji:
2021-08-15 07:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Nowy sposób oceny warunków na drodze startowej (GRF) oraz nowy format SNOWTAM
fot. fotoair.com.pl
W związku z wdrożeniem w dniu 12 sierpnia 2021 roku nowego sposobu oceny warunków na drogach startowych (GRF – Global Reporting Format) oraz nowego formatu SNOWTAM, Dział Zarządzania Informacją Lotniczą (AIS) Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej przedstawia Biuletyn Informacji Lotniczej AIC 02/21.
Nowa metodologia ICAO umożliwia jednolity sposób oceny i raportowania warunków panujących na nawierzchni drogi startowej, usprawniając jednocześnie możliwość oceny przez załogi samolotów osiągów do startów i lądowania. W biuletynie zamieszczono podstawy prawne GRF, opis nowej terminologii oraz procedur, a także nowy sposób rozpowszechniania informacji. Dodatkowo publikacja zawiera wzór nowego formatu SNOWTAM, wraz ze szczegółowym opisem pól oraz układem depeszy jaka będzie od dziś publikowana w razie pogorszenia warunków na drodze startowej.

Jedną z podstawowych zmian wprowadzanych przez nową metodologię jest konieczność oceny drogi startowej i publikacji SNOWTAM nie tylko w przypadku wystąpienia warunków zimowych, ale również gdy na drodze startowej znajduje się woda mogąca wpływać na pogorszenie jej parametrów. Oznacza to, że SNOWTAM będzie w razie potrzeby publikowany przez cały rok. Nowy czas obowiązywania SNOWTAM wynosi 8 godzin, a nie jak dotychczas 24.

Jednocześnie Agencja oferuje możliwość organizacji szkoleń z zakresu GRF i SNOWTAM dla m.in. Dyżurnych Operacyjnych Portów Lotniczych, personelu latającego, cywilnych i wojskowych służb ruchu lotniczego (np. AFIS), aeroklubów i instytucji lotniczych. W tym celu prosimy o kontakt z Działem Rozwoju Biznesu PAŻP: business@pansa.pl.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Kolejny wzrost i prawie 1750 operacji lotniczych dziennie w Polsce

Infrastruktura i lotniska

Kolejny wzrost i prawie 1750 operacji lotniczych dziennie w Polsce

Redakcja/inf. pras. 06 sierpnia 2021

"Papuga" PAŻP z kolejną inspekcją w Mołdawii

Infrastruktura i lotniska

"Papuga" PAŻP z kolejną inspekcją w Mołdawii

Redakcja/inf. pras. 05 sierpnia 2021

Gdańsk: Konsultacje dotyczące poprawy bezpieczeństwa lotów

Infrastruktura i lotniska

Gdańsk: Konsultacje dotyczące poprawy bezpieczeństwa lotów

Redakcja/inf. pras. 08 sierpnia 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5