Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PRAWO I POLITYKA

Nowelizacja ustawy o PAŻP pozwoli przedłużyć pracę prezesa


Wstecz Dalej

Autor:

Leonard Dolecki

Data publikacji:
2015-08-19 11:50
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
PAP

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Nowelizacja ustawy o PAŻP pozwoli przedłużyć pracę prezesa
fot. PAŻP
Nowelizacja ustawy o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej podpisana w poniedziałek, 17 sierpnia przez prezydenta Andrzeja Dudę umożliwia wydłużenie trzymiesięcznego okresu sprawowania funkcji przez pełniącego obowiązki prezesa PAŻP do sześciu miesięcy, z możliwością dwukrotnego przedłużenia. Jak podaje PAP - wcześniej ten okres trwał trzy miesiące z możliwością jednokrotnego przedłużenia.
Zmiany pozwolą zachować ciągłość

Zmiany wprowadzone do ustawy oznaczają to, że powołana w lutym br. przez premier Ewę Kopacz w miejsce Krzysztofa Kapisa - Magdalena Jaworska, może sprawować swoją funkcję przez kolejny rok. Do odwołania Kapisa doszło 11 lutego na wniosek minister infrastruktury i rozwoju Marii Wasiak. Uzasadnieniem nowelizacji jest to, że wydłużenie okresu pełnienia obowiązków prezesa PAŻP w przypadku odwołania prezesa, jest konieczne do zagwarantowania ciągłości realizacji zadań instytucji oraz kontynuacji podejmowanych przez prezesa agencji na arenie międzynarodowej inicjatyw związanych z systemem zarządzania ruchem lotniczym.

Takiej ciągłości nie zapewniała wcześniejsza sytuacja kiedy obowiązywał nie dłuższy niż trzymiesięczny okres powierzenia pełnienia obowiązków prezesa PAŻP z możliwością jednorazowego przedłużenia o kolejne 3 miesiące. Dodatkowym uzasadnieniem jest o, że na to stanowisko konieczne jest zatrudnienie osoby posiadającej specjalistyczną wiedzę z zakresu żeglugi powietrznej, znającą języki obce oraz mającą na swoim koncie ustawowy trzyletni staż pracy na stanowiskach kierowniczych związanych z lotnictwem cywilnym. Tak wysokie wymagania mogą poskutkować brakiem pozytywnego rozstrzygnięcia konkursu na stanowisko prezesa PAŻP.

Odpowiedzialne stanowisko

Postępowanie konkursowe na prezesa PAŻP składa się z pięciu etapów, w ramach których sprawdzana jest m.in. wiedza z zakresu prawa międzynarodowego, Unii Europejskiej oraz prawa krajowego dotyczącego żeglugi powietrznej oraz innych polskich ustaw.

Testowana jest nie tylko znajomość prawa ale również wiedza dotycząca organizacji lotniczych, funkcjonowania systemu zarządzania ruchem lotniczym i infrastruktury łączności, radionawigacji i dozorowania, funkcjonowania Centralnego Systemu Opłat Trasowych, systemów jakości, zarządzania bezpieczeństwem i sprawowania nadzoru w zakresie żeglugi powietrznej.

Tak wysokie kwalifikacje są wymagana z uwagi na odpowiedzialne zadania jakimi zajmuje się Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Zapewnia ona służby żeglugi powietrznej, zarządza przestrzenią powietrzną oraz przepływem ruchu lotniczego, a także uczestniczy w szeregu inicjatyw, podejmowanych wspólnie przez państwa członkowskie Unii Europejskiej.


Interesuje Cię tematyka lotnicza? ZDG TOR zaprasza na pierwsze Forum Lotnicze, które odbędzie się 10 września w Warszawie.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Modernizacja torowiska w Katowicach Załężu

Infrastruktura i lotniska

Modernizacja torowiska w Katowicach Załężu

13 sierpnia 2022

Czytali Maciej i Tomasz Knapikowie

Pasażer i linie lotnicze

Czytali Maciej i Tomasz Knapikowie

13 sierpnia 2022

Hyperloop w Bawarii

Biznes i przemysł

Hyperloop w Bawarii

13 sierpnia 2022

Air New Zealand: B777 zamienią piaski Mojave na latanie

Pasażer i linie lotnicze

Air New Zealand: B777 zamienią piaski Mojave na latanie

13 sierpnia 2022

Emirates zmodernizują 120 samolotów

Biznes i przemysł

Emirates zmodernizują 120 samolotów

13 sierpnia 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5