Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Nowe inicjatywy w ramach Baltic FAB


Wstecz Dalej

Autor:

inf. pras

Data publikacji:
2022-01-15 06:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Nowe inicjatywy w ramach Baltic FAB
fot. PAŻP
Działalność w dziedzinie bezzałogowych statków powietrznych, rozwój systemów zarządzania przestrzenią powietrzną i zarządzania ruchem lotniczym były najważniejszymi tematami podczas spotkania szefów Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i litewskiej Oro Navigaciji. Obie Agencje współpracują od lat w ramach Baltic FAB, inicjatywy realizującej koncepcję Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej, zalecanej przez Komisję Europejską.
Polska znajduje się w czołówce państw pracujących nad stworzeniem i wdrożeniem nowoczesnych systemów budujących wspólne niebo dla Europy. PAŻP objęła pozycję lidera w kooperacji iTEC i prawdopodobnie jako pierwsza zaimplementuje system wśród agencji zarządzających żeglugą powietrzną (ANSP). iTEC v3 to testowany obecnie system, oparty na działaniu sztucznej inteligencji, gdzie wyznaczane będą optymalne trajektorie lotów, zobrazowane w 4D, a zarządzanie danymi odbywać się będzie w chmurze. Polska Agencja jako jedyna spośród instytucji zarządzających ruchem lotniczym, bierze udział w projekcie iNM – inicjatywie Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (EUROCONTROL), która do 2030 roku planuje wydać 300 mln euro na innowacyjne rozwiązania zarządzania przestrzenią powietrzną, wpływające na wzrost bezpieczeństwa, wydajność, a także rozwój sieci ruchu lotniczego.

Podczas spotkania, które odbyło się w czwartek (13 stycznia), omówiono nie tylko współpracę w ramach kooperacji iTEC i Bałtyckiego FAB, ale również wskazano możliwości wspólnego udziału w projektach SESAR. Omówiono ponadto kwestie dotyczące ochrony środowiska, m.in. rodzaj danych analizowanych w zakresie badania wpływu ATM na ekologię. Jak powiedział prezes PAŻP, nowoczesne rozwiązania i możliwości jakie wynikają ze stosowania nowych technologii, są sposobem na ekologiczne lotnictwo. – Pandemia koronawirusa uruchomiła szybki rozwój w dziedzinie bezzałogowych statków powietrznych, a Polska Agencja Żeglugi Powietrznej jako jedyna w Europie uruchomiła operacyjnie system koordynujący loty dronów PansaUTM – uważa Janusz Janiszewski.

Litwa przedstawiła z kolei swoje plany związane z rozwojem UTM. Prezes Oro Navigaciji, Saulius Batavicius podkreślił, że dzięki uczestnictwu we wspólnych inicjatywach, Litwa może się wiele nauczyć od Polski w zakresie nowych technologii. Wśród osiągnięć technologicznych, którymi chwaliła się Agencja było wdrożenie najnowszych funkcjonalności iCAT, a także strategiczny projekt, jakim jest NaviHUB. Eksperci PAŻP zaprezentowali operacyjne działanie PansaUTM i omówili najnowszą wersję systemu. Kolejnym tematem była współpraca z siłami zbrojnymi w wymiarze sojuszniczym. – Polska agencja zdobyła sporo doświadczenia, wspierając ćwiczenia NATO w polskiej przestrzeni powietrznej – dodał Janiszewski.

Spotkanie było kontynuacją wrześniowej wizyty przedstawicieli PAŻP w Wilnie, gdzie omawiano kwestie współpracy operacyjnej, rozwoju technologicznego oraz potrzeby działania w zakresie zmian klimatycznych.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Prezes PAŻP o integracji dronów podczas panelu Wilson Centre

Prawo i polityka

Prezes PAŻP o integracji dronów podczas panelu Wilson Centre

inf. pras 14 grudnia 2021

Mniej operacji lotniczych w Europie, duży wzrost ruchu do USA

Infrastruktura i lotniska

Mniej operacji lotniczych w Europie, duży wzrost ruchu do USA

Redakcja/inf. pras. 07 grudnia 2021

 

Modernizacja torowiska w Katowicach Załężu

Infrastruktura i lotniska

Modernizacja torowiska w Katowicach Załężu

13 sierpnia 2022

Czytali Maciej i Tomasz Knapikowie

Pasażer i linie lotnicze

Czytali Maciej i Tomasz Knapikowie

13 sierpnia 2022

Hyperloop w Bawarii

Biznes i przemysł

Hyperloop w Bawarii

13 sierpnia 2022

Air New Zealand: B777 zamienią piaski Mojave na latanie

Pasażer i linie lotnicze

Air New Zealand: B777 zamienią piaski Mojave na latanie

13 sierpnia 2022

Emirates zmodernizują 120 samolotów

Biznes i przemysł

Emirates zmodernizują 120 samolotów

13 sierpnia 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5