Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Niki oficjalnie wróciła do właściciela


Wstecz Dalej

Autor:

Magdalena Wosińska

Data publikacji:
2018-03-02 12:55
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy,pl/ Reuters

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Niki oficjalnie wróciła do właściciela
fot. Wikimedia Commons
Procedura sprzedaży austriackiej linii lotniczej Niki została oficjalnie zakończona. Aktywa przewoźnika trafiły do Nikiego Laudy – ogłosił administrator Lucas Flöther.
Tym samym kończą się długotrwałe pertraktacje na temat przyszłości austriackiego przewoźnika niskokosztowego. Na początku roku austriacki komitet wierzycieli odrzucił ofertę IAG na zakup Niki i wybrał propozycję Nikiego Laudy, byłego mistrza Formuły 1 i jednocześnie założyciela linii. Choć według syndyka Lucasa Floethera, właściciel British Airways było najbardziej realnym kandydatem, pojawiły się komplikacje prawne. Sąd II instancji zdecydował bowiem, że berliński sąd administracyjny nie jest właściwym organem do orzekania o niewypłacalności Niki. Jego zdaniem ta decyzja powinna należeć do sądu austriackiego. Decyzja unieważniła ważność ostatniej transakcji International Airlines Group (IAG) i utorowała innym przewoźnikom drogę do przejęcia. W nowym postępowaniu wzięli udział Ryanair, TUIfly, Thomas Cook (Condora) i założyciel Niki, Niki Lauda. I to właśnie ten ostatni przekonał Austriaków i nabył prawa do kupna przewoźnika. 

Jak podaje gazeta „Bild am Sonntag”, były mistrz świata Formuły 1 Niki Lauda zaproponował 30,3 mln euro za Niki i dodatkowo zastrzyk finansowy na utrzymanie płynności w wysokości 16,5 mln euro. Nowy właściciel chce, by linie obsługiwały pierwszych klientów już w marcu i pod nową nazwą Laudamotion. Samoloty Niki otrzymały około 1 700 slotów, co stanowi 0,8 procent dostępnych miejsc na austriackich lotniskach w sezonie letnim, który rozpoczyna się pod koniec marca. Linia lotnicza planuje skoncentrować się na kierunkach turystycznych w Turcji, Grecji i Hiszpanii.

Przypomnijmy, że przez długi czas najbardziej realnym oferentem w kontekście zakupu Niki była Lufthansa. Komisja Europejska oraz urząd antymonopolowy obawiali się jednak, że to przejęcie spowoduje, iż linia Carstena Spohra będzie miała monopol na rynku krajowym i na terenie Austrii. Ostatecznie największa niemiecka linia wycofała się z dalszych pertraktacji. Kongres Rynku Lotniczego
 

Lotnictwo cywilne to niezwykle dynamicznie rozwijająca się gałąź naszej gospodarki. Łączna liczba pasażerów na polskich lotniskach w minionym roku osiągnęła rekordowy wynik 40 milionów osób. O tym jak dalej wspierać ten proces rozmawiać będziemy podczas Kongresu Rynku Lotniczego, który odbędzie się 12 września w Warszawie.

Kongres (wcześniej jako Forum Lotnicze) już od 2015 roku jest jedyną tej skali płaszczyzną do dyskusji między instytucjami rządowymi, organizacjami i podmiotami gospodarczymi na temat najważniejszych kwestii mających miejsce na rynku lotniczym w Polsce i za granicą.

Zapraszamy do zapoznania się z programem i rejestracji udziału na stronie www.kongresrynkulotniczego.pl

Udział w Kongresie jest bezpłatny po rejestracji na stronie i otrzymaniu akredytacji.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
IAG ma plan na Austrię bez Niki

Biznes i przemysł

IAG ma plan na Austrię bez Niki

Magdalena Wosińska 27 lutego 2018

Sprzedaż Niki: Lauda przebił IAG o 4 mln euro

Biznes i przemysł

Sprzedaż Niki: Lauda przebił IAG o 4 mln euro

Magdalena Wosińska 29 stycznia 2018

Nikt nie chce pracować w Niki? Lauda musi przekonać do siebie pilotów

Biznes i przemysł

Nikt nie chce pracować w Niki? Lauda musi przekonać do siebie pilotów

Magdalena Wosińska 25 stycznia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS