Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Niemcy planują przesunąć 20 proc. podróży lotniczych na kolej


Wstecz Dalej

Autor:

Artur Bogdanowicz

Data publikacji:
2021-04-15 15:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Niemcy planują przesunąć 20 proc. podróży lotniczych na kolej
Fot. DB
Koleje Niemieckie (Deutsche Bahn) i Federalne Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (BDL) uzgodniły wspólny plan zacieśnienia współpracy i tym samym ograniczenia emisji spalin w transporcie. Podpisane dziś w Berlinie porozumienie zawiera katalog działań mających m.in. ułatwić dojazd do hubów lotniczych i doprowadzić do redukcji zbędnych krajowych podróży lotniczych.
Według DB i BDL możliwe jest „przesunięcie” 20 proc. krajowych podróży lotniczych na tory. Ma to być osiągnięte dzięki atrakcyjnym ofertom i rozwojowi infrastruktury. W 2019 roku z rejsów po Niemczech skorzystało ok. 23 mln pasażerów, z czego 8 mln zrobiło to z uwagi na konieczność dotarcia do przesiadkowego portu lotniczego, zaś dla 15 mln osób miejsce wylotu i przylotu znajdowało się na terenie kraju. Celem działań byłoby zatem umożliwienie ok. 4,3 mln osób skorzystanie w przyszłości z kolei, zakładając oczywiście pełne przywrócenie możliwości podróżowania. Zredukowałoby to o 1/6 emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Plan opiera się na trzech filarach:

1. Większa oferta dojazdowa do lotnisk:
Zwiększenie oferty Lufthansa Express Rail i dodanie nowych tras. Dotąd umożliwiło to zamknięcie pojedynczych krajowych tras lotniczych, np. Kolonia-Frankfurt.

2. Łatwiejsze przesiadki z pociągu na samolot oraz ułatwienia w handlingu bagażu.
3. Szybsze połączenia między metropoliami.

Przedstawiciele obu stron zgodnie podkreślają jak ważny jest dojazd do lotnisk pociągiem. Dzięki temu można ograniczyć nie tylko liczbę zbędnych lotów, ale i zrezygnować z dojazdu tutaj samochodami osobowymi.

Do lotnisk Berlin, Düsseldorf, Frankfurt, Kolonia/Bonn i Lipsk/Halle dotrzeć można pociągiem dalekobieżnym. Lokalne pociągi docierają do portów lotniczych w Dreźnie, Friedrichshafen, Hamburgu, Hanowerze, Lubece, Monachium i Stuttgarcie. Od grudnia 2025 składami ICE dojechać będzie można także do lotniska w Stuttgarcie. Od ponad dwóch lat funkcjonuje linia regionalna z Regensburga do stacji Monachium-Lotnisko, Bawaria rozważa także budowę kolejowych tras dojazdowych m.in. z kierunku Salzburga.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Leonardo zapewni bezpieczeństwo samolotom NATO

Biznes i przemysł

Leonardo zapewni bezpieczeństwo samolotom NATO

Redakcja/inf. pras. 15 kwietnia 2021

Ofensywa kolejowa Lufthansy i DB. Szybkie pociągi zamiast samolotów

Pasażer i linie lotnicze

Ofensywa kolejowa Lufthansy i DB. Szybkie pociągi zamiast samolotów

Rafał Dybiński 08 marca 2021

Więcej ofert Lufthansa Express Rail w Niemczech

Infrastruktura i lotniska

Więcej ofert Lufthansa Express Rail w Niemczech

Artur Bogdanowicz 28 października 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5