Aeropuerto Arturo Merino Benítez de Santiago, czyli najważniejszy i największy port lotniczy w Chile, wzbogaci się za kilka tygodni o dwa nowe terminale, które zostaną udostępnione podróżnym - informuje serwis "Reisetopia". Krajowe Ministerstwo Robót Publicznych zainwestowało w obiekty 990 mln dolarów.
Bardziej wyróżnia się nowoczesny i znacznie większy Terminal 2, który obsłuży pasażerów rejsów międzynarodowych. Dzięki niemu i nowemu terminalowi przeznaczonemu do ruchu wyłącznie krajowego, przepustowość całego lotniska podwoi się z 15 mln do 30 mln podróżnych rocznie.
Oba nowe obiekty wyposażono w najnowszą technologię, która zmniejszy czas oczekiwania podczas obsługi pasażerów oraz transportu ich bagażów. Duże centralne stanowisko odprawy oraz cztery nowe pirsy będą służyć podróżnym przylatującym. Nie zabrakło oczywiście również szerokiej oferty sklepów i saloników.
Powstało wiele nowych miejsc parkingowych oraz zainstalowano również ponad 2000 paneli słonecznych, co ma pomóc w osiągnięciu celu, jakim jest całkowita redukcja emisji CO2 do 2050 roku. Nad realizacją projektu czuwa amerykańskie biuro inżynieryjno-architektoniczne „Stantec”, współpracujące z lokalnym biurem architektonicznym „Amunategui Barreau Arquitectos”.
Tenemos como meta reducir nuestra huella de CO2 a 0% emisiones netas en 2050.
Para ello, trabajamos en diversas iniciativas como la planta fotovoltaica con más de 2.000 paneles solares. pic.twitter.com/9nr9HQsjzf
— Aeropuerto Arturo Merino Benítez de Santiago (@NuevoPudahuel) January 2, 2022
Nowy Terminal 2 w razie potrzeby będzie można łatwo rozbudować, tak aby mógł obsłużyć nawet do 38 mln pasażerów rocznie. Liczba pirsów, po oddaniu do użytku także krajowego obiektu zwiększy się w sumie z osiemnastu aż do 67. To pozwoli zaspokoić spodziewany jeszcze w najbliższym sezonie letnim gwałtowny wzrost ruchu.
Aeropuerto Arturo Merino Benítez de Santiago tuż przed wybuchem pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 odprawiło w 2019 roku 24 630 742 pasażerów. Ponad połowa, bowiem 13 630 251 podróżnych, przemieszczała się na krajowych trasach, a nieco ponad 11 mln na międzynarodowych. Rok później liczba obsłużonych łącznie pasażerów spadła do 8 514 340. Najpopularniejszymi kierunkami podróży lotniczych z Santiago de Chile pozostają krajowe porty Calama i Antofagasta, natomiast w przypadku międzynarodowych tras pasażerowie najczęściej wybierali Limę w Peru, Buenos Aires w Argentynie i Sao Paulo w Brazylii.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.