Partnerzy serwisu:
BIZNES I PRZEMYSŁ

Na Śląsku powstanie Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów


Wstecz Dalej

Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-09-12 14:45
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Na Śląsku powstanie Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów
Dronfot. Jacek Halicki, lic. CC BY-SA 4.0
Swoisty poligon doświadczalny dla technologii dronowych powstanie na obszarze Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Dziś podpisano porozumienie o stworzeniu obszaru, na którym testowane będą m.in. rozwiązania z zakresu współistnienia lotnictwa załogowego i bezzałogowego. Polski demonstrator dronów będzie elementem europejskiej sieci podobnych inicjatyw.
Dziś w Katowicach podpisane zostało porozumienie, na mocy którego na terenie Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej powstanie Centralnoeuropejski Demonstrator Dronów (CEDD). Będzie on elementem ogólnoeuropejskiej sieci tego typu punktów, które mają doprowadzić do rozwoju branży bezzałogowych statków powietrznych. Wydarzenie miało miejsce podczas kongresu Impact Mobility.

Wild: Decyzja o charakterze przełomowym

Wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild porównał utworzenie demonstratora do budowy sieci telefonii komórkowej GSM w latach 90. zeszłego stulecia. – Wyobraźmy sobie, co by się stało, gdyby wówczas jedna ze spółek nie wybudowała masztów służących do obsługi telefonii. Nie byłoby nie tylko komunikacji telefonicznej tak wygodnej jak obecnie, ale także setek tysięcy aplikacji i zastosowań telefonu, o których wówczas w ogóle nie wiedzieliśmy. Dziś poczyniony został krok w tym samym kierunku – ocenił.

– Europejskie przedsięwzięcie polega na tym, by stworzyć centrum testowe dla wszystkich technologii dronowych. Dziś ich testowanie odbywa się w sposób rozproszony – tłumaczył Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Dodał, że o wyborze obszaru Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego zadecydowała nie tylko obecność firm z branży bezzałogowych statków powietrznych, ale także geograficzna różnorodność terenów metropolii. Dzięki niej drony będą mogły być testowane w przestrzeni miejskiej, leśnej czy industrialnej o różnym profilu terenowym.

Kluczowy problem to współistnienie samolotów załogowych i dronów

Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, zwrócił uwagę na konieczność połączenia świata lotnictwa załogowego i bezzałogowego w sposób, który zapewni najwyższy poziom bezpieczeństwa. Ma być to zadanie tyle trudne, co pilne. – Dynamika rynku jest ogromna. Jedna z firm zapowiedziała, że w 2023 r. obsłuży pierwsze loty z pasażerami. Wierzę, że już za pięć lat będzie czekać nas niesamowita rewolucja technologiczna w tym zakresie, a CEDD będzie swoistym poligonem doświadczalnym rozwiązań – podsumował.

O dużym znaczeniu przedsięwzięcia mówił natomiast Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. – Z dronami jesteśmy już zaznajomieni: są tu firmy produkujące drony, w Katowicach mieliśmy też pierwsze pomiary jakości powietrza przy pomocy statków bezzałogowych, ale ich zastosowań jest bardzo wiele – podkreślał. – Wszystkie szacunki wskazują, że drony mogą stać się naprawdę potężną gałęzią gospodarki – ocenił.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 

SunExpress z rekordami w 2018 roku

Pasażer i linie lotnicze

SunExpress z rekordami w 2018 roku

07 marca 2019

ITB: Qatar Airways z nową klasą ekonomiczną

Pasażer i linie lotnicze

ITB: Qatar Airways z nową klasą ekonomiczną

07 marca 2019

Samorządy zgodziły się na Radę Społeczną ds. CPK

Infrastruktura i lotniska

Samorządy zgodziły się na Radę Społeczną ds. CPK

07 marca 2019

Airbus: Tysiące osób do zwolnienia?

Biznes i przemysł

Airbus: Tysiące osób do zwolnienia?

06 marca 2019

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5