Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

MSZ: Podróżuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Trzeci poziom ostrzeżenia


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2020-10-16 16:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ PAP

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

MSZ: Podróżuj tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Trzeci poziom ostrzeżenia
fot. unsplash
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaostrza zalecenia dla podróżujących. – Intensywność pandemii przyspieszyła, dlatego zdecydowaliśmy o wprowadzeniu globalnego, trzeciego poziomu ostrzeżenia, czyli obowiązuje zalecenie: nie podróżuj wtedy, kiedy nie jest to konieczne – mówił w piątek, cytowany przez PAP, wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk.
Przedstawiciel rządu zaznaczył, że granice pozostaną otwarte, ale zaapelował jednocześnie, aby Polacy nie podróżowali, gdy nie jest to absolutnie konieczne z przyczyn rodzinnych, zawodowych lub innych dla nich istotnych. – Intensywność pandemii przyspieszyła, dlatego zdecydowaliśmy o wprowadzeniu globalnego, trzeciego poziomu ostrzeżenia, czyli obowiązuje zalecenie: nie podróżuj wtedy, kiedy nie jest to konieczne – podkreślił.

Przypomniał, aby stosować się do przepisów epidemicznych państwa, do którego się wybieramy.

– Oczywiście za każdym razem ocena konkretnej sytuacji należy do osoby, która udaje się w podróż. My ze swej strony jednak uczulamy na to, że udanie się do innego kraju może wiązać się z koniecznością poddania się wymogom krajowym w zakresie epidemii, czyli na przykład kwestii kwarantanny, samoizolacji bądź przeprowadzenia określonych badań na zlecenie władz państwa, w którym będziemy – mówił Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, cytowany przez PAP.

Turyści muszą sami zdecydować

Dotyczy to także osób, które wykupiły już wakacyjny wyjazd z biurem podróży. Jednak ani MSZ, ani rząd, nie mają uprawnień do ingerowania w umowy cywilnoprawne. – W związku z tym do każdorazowej oceny konkretnego przypadku należy ocena poszczególnego obywatela, czy korzystać z tej wycieczki wykupionej czy też nie – stwierdził Wawrzyk.

Wiceszef MSZ zaznaczył, że jego resort nie wydaje decyzji o otwarciu lub zamknięciu granic, a jedynie rekomendacje. Nie wyklucza tym samym podniesienia lub obniżenia poziomu ostrzeżeń, w miarę rozwoju sytuacji. Zwrócił uwagę, że podobnie jak wiosną, pojawić się może problem powrotu do kraju.

– (…) Na razie go nie ma, ale nie wiemy, jak się będzie sytuacja rozwijała dalej w perspektywie na przykład dwóch tygodni. Dlatego prosimy, aby nasi rodacy uwzględnili to, decydując się ewentualnie na wyjazd za granicę – podsumował.

W Niemczech bez obostrzeń, część Polaków z kwarantanną

Tymczasem u naszego zachodniego sąsiada sytuacja nie jest aż tak dramatyczna. Pasażerowie za Odrą mogą swobodnie korzystać z autobusów, tramwajów, pociągów, metra i samolotów. Ewentualne zmiany nie były dotąd nawet dyskutowane.

Na liście krajów i regionów podwyższonego ryzyka według niemieckiego instytutu im. Roberta Kocha od soboty pojawią się jednak pierwsze polskie województwa. Osoby wracające na teren Niemiec z woj. kujawsko-pomorskiego, małopolskiego, podlaskiego, pomorskiego i świętokrzyskiego muszą albo udać się na kwarantannę, albo od razu wykonać bezpłatny test na obecność koronawirusa i do czasu otrzymania negatywnego wyniku pozostać w samoizolacji.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
MSZ: Można znów latać do Francji. Zakaz został zniesiony

Prawo i polityka

MSZ: Można znów latać do Francji. Zakaz został zniesiony

Rafał Dybiński 22 września 2020

MSZ: Akcja #LOTdoDomu powoli dobiega końca

Pasażer i linie lotnicze

MSZ: Akcja #LOTdoDomu powoli dobiega końca

Emilia Derewienko 26 marca 2020

 

Dzień Kontrolera. Służba w trudnym czasie

Infrastruktura i lotniska

Dzień Kontrolera. Służba w trudnym czasie

20 października 2020

Chiny: 241 lotnisk cywilnych do końca roku

Infrastruktura i lotniska

Chiny: 241 lotnisk cywilnych do końca roku

20 października 2020

LOT zawiesza trasę Kraków – Chicago

Biznes i przemysł

LOT zawiesza trasę Kraków – Chicago

19 października 2020

CEVA Logistics otwiera pierwszy oddział w Kazachstanie

Biznes i przemysł

CEVA Logistics otwiera pierwszy oddział w Kazachstanie

19 października 2020

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5