Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Monachium: 150 mln euro zysku lotniska


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2019-03-22 10:50
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ prtl.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Monachium: 150 mln euro zysku lotniska
fot. Monachium Airport
Lotnisko w Monachium uzyskało po odliczeniu wszystkich kosztów i podatków 150 mln euro zysku. Największy wpływ na to miało znaczące zwiększenie dochodów tzw. pozalotniskowych, jak opłaty za parking, wynajem powierzchni handlowych itd. Swoje dołożył też zwiększony ruch na najdłuższych trasach. W sumie przychody portu sięgnęły poziomu 1,5 mld euro.
Ósme w 2018 roku pod względem ruchu pasażerskiego lotnisko Europy obsłużyło w zeszłym roku 46,3 mln podróżnych. O 2,2 procent wzrosła liczba startów i lądowań do ponad 413 000, a to z kolei dało wpływy z działalności operacyjnej o wartości 465 mln euro. O 80 mln euro więcej niż w 2017 roku.

Polityka Lufthansy, największej linii lotniczej operującej w Monachium, mająca zwiększyć rolę lotniska jako węzła przesiadkowego przyniosła znaczące rezultaty. Ruch na trasach długodystansowych wrósł o 7 procent w dużej mierze dzięki decyzji Lufthansy o zbazowaniu w Monachium pięciu Airbusów A380. W pierwszym roku operacji we flocie LH, A380 – największy na świecie samolot dysponujący ponad 500 miejscami, przetransportował około 900 tysięcy pasażerów. Silny popyt w segmencie przewozów międzykontynentalnych przyczynił się do wzrostu współczynnika wykorzystania miejsc pasażerskich w odlotach i przylotach, który w Monachium osiągnął 77,5%, najwyższy poziom w historii lotniska.

To nie koniec. Niemiecki przewoźnik narodowy planuje wykorzystać lotnisko w Monachium jako hub dla połączeń azjatyckich. Jeszcze w tym sezonie letnim uruchomione zostanie nowe połączenie z Monachium do Osaki Kansai w Japonii, dotąd oferowane z Frankfurtu. Dodatkowo Lufthansa będzie oferować z Monachium nowe połączenie do Bangkoku i zwiększy częstotliwości lotów do Singapuru i Seulu. Dodatkowo Eurowings – niskokosztowa linia lotnicza Grupy Lufthansa – przenosi znaczną część swoich operacji dalekiego zasięgu do Frankfurtu i Monachium, głównych hubów Grupy. W ramach przesunięć Eurowings zbazują w stolicy Bawarii trzy A330-200.

W poprawie wyników przewozowych a tym samym i finansowych lotniska powinna pomóc otwarta na początku grudnia zeszłego roku ważna inwestycja kolejowa. Po ponad trzech latach prac budowlanych uruchomiono nowy łącznik umożliwia bezpośredni dostęp z trasy Freising – Neufahrn – Monachium do linii lotniskowej. To ważne, bo dotąd docierały tu bowiem jedynie pociągi szybkiej kolei miejskiej (S1, S8 – 6 składów na godzinę).

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Lotnisko w Monachium szuka nowego dyrektora

Infrastruktura i lotniska

Lotnisko w Monachium szuka nowego dyrektora

Justyna Urbaniak 09 grudnia 2018

Lotnisko w Monachium nie zbuduje trzeciego pasa?

Infrastruktura i lotniska

Lotnisko w Monachium nie zbuduje trzeciego pasa?

Justyna Urbaniak 24 października 2018

Port lotniczy w Monachium: 35 mln pasażerów obsłużonych w ciągu 9 miesięcy

Infrastruktura i lotniska

Port lotniczy w Monachium: 35 mln pasażerów obsłużonych w ciągu 9 miesięcy

Justyna Urbaniak 11 października 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5