Partner serwisu
Biznes i przemysł

MON: Podpisano umowę na zakup 32 F-35A

Dalej Wstecz
Autor:

Avgeek

Data publikacji:
01-02-2020
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl/MON

Podziel się ze znajomymi:

Wczoraj (31 stycznia) w Dęblinie, szef MON podpisał umowę na zakup 32 wielozadaniowych samolotów piątej generacji F-35 dla Sił Powietrznych. Wartość umowy wynosi 4,6 mld dolarów amerykańskich. Jej przedmiotem jest dostawa 32 samolotów F-35A wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym.

Ogłoszenie w Dęblinie

W uroczystości wzięli udział: zwierzchnik sił zbrojnych, prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce oraz wiceprezydent firmy Lockheed Martin, producenta samolotu. Szef MON podkreślił, że zapewnienia, które wypowiadał w 2018 roku o zakupie nowoczesnego uzbrojenia i wycofaniu postsowieckiego są realizowane:

- Kiedy w sierpniu 2018 roku, tu w Dęblinie powiedziałem, że zrobię wszystko, aby epoka postsowiecka w siłach powietrznych, przeszła do historii, wtedy zastanawialiśmy się, czy będzie to możliwe. Jest to możliwe. Dziś słowa zamieniły się w rzeczywistość - powiedział minister obrony.

Prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę na międzynarodowy kontekst dzisiaj podpisanej umowy: - To ważny dzień dla polskiego lotnictwa wojskowego, dla bezpieczeństwa Rzeczpospolitej, ale też dla bezpieczeństwa całej naszej części Europy. Bo to, że możemy kupić te samoloty, że staną się one częścią najnowocześniejszego wyposażenia polskiej armii, polskiego lotnictwa, to przede wszystkim dzięki temu, że jesteśmy dzisiaj członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego, który jest wiarygodnym, dobrym sojusznikiem realizującym swoje zobowiązania. Krótko mówiąc - pewnym partnerem - mówił Duda.

Zdaniem ministra Mariusza Błaszczaka, samoloty piątej generacji F-35 to przełomowe zdolności, które pozyskają nasze Siły Powietrzne. - F-35 to samoloty wyróżniające się interoperacyjnością, a więc współpracujące także np. z systemem PATRIOT, który zakupiliśmy w 2018 roku, z samolotami F-16, które posiadamy już od kilku lat, a więc gwarantujące bezpieczeństwa naszej Ojczyźnie. To nie słowa, tylko wypełnione zobowiązania budują zaufanie. A więc zobowiązania wobec polskich pilotów, żeby mogli służyć ma sprzęcie, który jest najlepszy.

Z kolej premier Mateusz Morawiecki zwracał uwagę na dokonującą się modernizację techniczną Wojska Polskiego. - Modernizacja armii przyspiesza. Oprócz F-16 na naszym niebie pojawią się wkrótce znakomite myśliwce F-35. To spowoduje, że ten cień rosyjskiej dominacji nad tą częścią Europy, nad Rzeczpospolitą, którego pozbyliśmy się trzydzieści lat temu, będzie coraz dalej odsuwał się od Rzeczypospolitej i będziemy z innymi członkami NATO zdolni do coraz lepszego zapewnienia bezpieczeństwa i pokoju - stwierdził premier.

Zdaniem ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher, Polskę i USA wiążą silne więzi wojskowej współpracy. - Dzisiejsza ceremonia zakupu przez Polską samolotów F-35 jest dowodem siły więzi polsko-amerykańskiej. Jestem dumna z tego, że Polska i Stany Zjednoczone osiągają wspólne cele. Polska nadal jest wzorcowym przykładem przywództwa, jeżeli chodzi o militarną modernizację NATO. Jesteśmy dumni, że możemy dzielić się najlepszą amerykańską technologią obronną z polskimi partnerami, wspierając wspólne cele obronne – oświadczyła ambasador.

Samoloty piątej generacji

Samoloty F-35 są jedynymi dostępnymi obecnie na rynku produkowanymi seryjnie statkami powietrznymi posiadającymi właściwości „stealth”, które stanowią kluczowy element umożliwiający skuteczną realizację zadań w przypadku konfliktu z przeciwnikiem posiadającym zaawansowane systemy antydostępowe.

Samoloty są efektem wieloletnich prac badawczo-rozwojowych licznych podmiotów wywodzących się z państw-uczestników programu Joint Strike Fighter . To uniwersalne platformy dostosowane do realizacji misji rozpoznawczych, prowadzenia walki radioelektronicznej, wsparcia komponentu lądowego, czy zwalczania statków powietrznych przeciwnika, zarówno w ramach prowadzonych operacji narodowych, jak i w układzie sojuszniczym.

Minister Mariusz Błaszczak podsumował wagę podpisanej w dęblińskim hangarze 4.Skrzydła Lotnictwa Szkolnego umowy na samoloty F-35:

- 2020 rok zaczynamy od mocnego uderzenia. Do Wojska Polskiego już za cztery lata trafią samoloty piątej generacji F-35. To samoloty, które wypełniają program modernizacyjny o nazwie „Harpia". Mamy świetnych, fantastycznych pilotów i to właśnie z myślą o nich dzisiaj została podpisana ta umowa. Z myślą o nich - oni zasługują na to, żeby dysponowali najnowocześniejszym sprzętem - i z myślą o bezpieczeństwie naszej ojczyzny - powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Szef MON podziękował także prezydentowi Andrzejowi Dudzie: - Gdyby nie zaangażowanie pana prezydenta, gdyby nie wsparcie ze strony pana prezydenta, tego sukcesu dziś by nie było - mówił. Podziękował także premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, ponieważ - jak powiedział - ta transakcja nie byłaby możliwa, gdyby nie budżet naszego państwa, który pozwala na dokonywanie procesu modernizacji Wojska Polskiego.

Kiedy przylecą nowe samoloty?

Polska mogłaby otrzymać pierwsze cztery F-35A już w 2024 r. z 16. transzy produkcyjnej. Siły Powietrzne RP miałaby pełną eskadrę 16 samolotów F-35A, sprzęt pomocniczy i części zamienne dostępne w 2026 r., w którym to Lockheed spodziewa się, że siły powietrzne osiągną początkową zdolność operacyjną tego niewidzialnego dla radarów samolotu. Według wstępnych informacji producenta druga eskadra samolotów zostałaby dostarczona do 2030 r. W Polsce ma powstać również pełny symulator misji F-35.

Zakup bez offsetu

Kontrowersyjny może wydawać się fakt, iż resort obrony zrezygnował z zawarcia umowy offsetowej. Amerykańskie propozycje miały nie odpowiadać polskim potrzebom i nie odpowiadały Polakom ze względu na koszty.

- Propozycje, które dostaliśmy były nieadekwatne do polskich potrzeb, ponadto nie odpowiadały stronie polskiej biorąc pod uwagę relację koszt-efekt. Pamiętajmy, że offset nie jest za darmo. Mieliśmy z tyłu głowy, że nie będąc członkiem programu F-35 będzie nam o wiele trudniej wywalczyć jakiekolwiek zdolności – czy to produkcyjne czy serwisowe – w odniesieniu do tego samolotu. My te szanse pogrzebaliśmy jeszcze w 2008 roku, kiedy Polska otrzymała propozycję przystąpienia do niego w charakterze obserwatora, ale ta propozycja została odrzucona. W przeciwnym przypadku nasza pozycja negocjacyjna byłaby o wiele silniejsza – tłumaczy MON.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Wracają samoloty z Polakami z Izraela. Most powietrzny na Krecie

Prawo i polityka

Wracają samoloty z Polakami z Izraela. Most powietrzny na Krecie

Redakcja 09 października 2023

Polski MON zwiedził linię produkcyjną śmigłowca AH-64 Apache

Biznes i przemysł

Kolejny Black Hawk dla Policji dostarczony

Biznes i przemysł

Kolejny Black Hawk dla Policji dostarczony

Piotr Bożyk 14 sierpnia 2023

Pierwszy Lockheed C-130H Hercules dotarł do Polski

Biznes i przemysł

MON: B737 na ostatniej prostej do statusu HEAD

Biznes i przemysł

MON: B737 na ostatniej prostej do statusu HEAD

Piotr Bożyk 18 kwietnia 2019

Zobacz również:

Wracają samoloty z Polakami z Izraela. Most powietrzny na Krecie

Prawo i polityka

Wracają samoloty z Polakami z Izraela. Most powietrzny na Krecie

Redakcja 09 października 2023

Polski MON zwiedził linię produkcyjną śmigłowca AH-64 Apache

Biznes i przemysł

Kolejny Black Hawk dla Policji dostarczony

Biznes i przemysł

Kolejny Black Hawk dla Policji dostarczony

Piotr Bożyk 14 sierpnia 2023

Pierwszy Lockheed C-130H Hercules dotarł do Polski

Biznes i przemysł

MON: B737 na ostatniej prostej do statusu HEAD

Biznes i przemysł

MON: B737 na ostatniej prostej do statusu HEAD

Piotr Bożyk 18 kwietnia 2019

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5