Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Modlin: Problemów ciąg dalszy. PPL nie zgadza się na umowę wsparcia


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2020-12-01 16:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Puls Biznesu

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Modlin: Problemów ciąg dalszy. PPL nie zgadza się na umowę wsparcia
fot. Port Lotniczy Warszawa-Modlin
Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze (PPL), jeden z czterech udziałowców w spółce Port Lotniczy Warszawa-Modlin, nie zgadza się na realizację umowy wsparcia, która oznacza podniesienie kapitału podwarszawskiego lotniska. Z takiej pomocy Modlin, który stanął w czasie pandemii przed wizją bankructwa, korzysta od 2018 roku – pisze Puls Biznesu.
Pandemia COVID-19 zachwiała rynkiem podróży zagranicznych w związku z licznymi ograniczeniami i restrykcjami w ruchu turystycznym. Najbardziej w tej sytuacji straciły lotniska regionalne. Wśród nich Port Lotniczy Warszwa-Modlin, który odnotował największy spadek w liczbie rezerwacji w wakacje. Od początku roku spółka zarządzająca lotniskiem odnotowała już 17 mln zł straty.

Kolejne ciosy przychodzą od strony PPL-u. Właściciel większości portów regionalnych w Polsce od dawna blokuje rozwój modlińskiego lotniska. Teraz natomiast nie chce realizować umowy wsparcia, który podnosi kapitał portu. Modlin z tego wsparcia otrzymał już łączną kwotę 24 mln zł, tym razem na konto lotniska miałoby wpłynąć 6,57 mln zł.

– Deklarujemy intencję wyrażenia zgody na zawarcie przez spółkę umów wynikających z wprowadzonych krajowych, europejskich i innych programów pomocowych, o ile łącznie zostaną spełnione dwa warunki. Uzyskane fundusze nie mogą stanowić niedozwolonej pomocy publicznej oraz nie będą, w razie potrzeby, objęte zabezpieczeniem udzielonym przez PPL – komentuje, cytowany przez Puls Biznesu Piotr Rudzki, rzecznik prasowy PPL.

Jak twierdzi, pomoc udzielona spółce przez Mazowsze jest nielegalna. Podobne wątpliwości zaczął mieć Bank Pekao, w którym lotnisko stara się o 50 mln zł kredytu.

Tymczasem unijna instytucja Jaspers, do której zwróciły się władze lotniska w Modlinie, wydała pozytywną opinię na temat legalności pomocy publicznej. Jej zgodność z zasadami Unii Europejskiej przyznano już w 2014 roku.

– Spółka otrzymała wszystkie wymagane zgody prawne. PPL na pewno nie troszczy się o dobro spółki, tylko otwiera kolejny front, aby mieć argumenty do blokowania naszego rozwoju, a wręcz doprowadzenia do upadłości – podkreśla Marcin Danił, wiceprezes lotniska.

Kredyt jest kluczowy dla dalszego rozwoju modlińskiego portu lotniczego. Poza nim i umową wsparcia, spółka pozyska również 15 mln zł pożyczki z Mazowieckiego Regionalnego Funduszu Pożyczkowego i 7,6 mln zł z Ministerstwa Infrastruktury w ramach pomocy dla lotnisk.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Ukraiński SkyUp w Polsce. Modlin z drugim przewoźnikiem

Pasażer i linie lotnicze

Ukraiński SkyUp w Polsce. Modlin z drugim przewoźnikiem

Emilia Derewienko 01 grudnia 2020

Lotnisko w Modlinie szuka członków zarządu

Infrastruktura i lotniska

Lotnisko w Modlinie szuka członków zarządu

Emilia Derewienko 17 listopada 2020

Modlin: Kto zapłaci za ratowanie lotniska? PPL i Marszałek nadal w sporze

Prawo i polityka

Modlin: Kto zapłaci za ratowanie lotniska? PPL i Marszałek nadal w sporze

Łukasz Malinowski 28 sierpnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5