Na lotnisku w Modlinie zakończył się w poniedziałek (6 sierpnia) remont nawierzchni drogi startowej. Modernizacja została zakończona kilka dni przed terminem – podkreślają władze portu lotniczego.
Remont polegał m.in. na sfrezowaniu istniejącej nawierzchni, wykonanej z asfaltobetonu, w części środkowej drogi startowej na średnią szerokość około 15 m i głębokość 8-10 cm. Oprócz tego, zostały uzupełnione ubytki i ułożona właściwa warstwa asfaltowa ścieralna, o grubości 8-10 cm. W sumie wyremontowane zostało około 9 tys. m kw. powierzchni pasa startowego. Prace prowadzone były wyłącznie w godzinach nocnych, od 23:30 do 06:00 rano, według harmonogramu dostosowanego do operacji lotniczych i warunków pogodowych.
Podczas prac przy remoncie drogi startowej w ciągu każdej nocy pracowało około 80 jednostek różnego rodzaju sprzętu budowlanego, a zaangażowanych było w sumie około 100 pracowników. Remont został przeprowadzony bez wpływu na ruch lotniczy. Zakończenie remontu drogi startowej zaplanowane było pierwotnie na piątek 10 sierpnia, a zatem udało się sfinalizować modernizację przed terminem.
Przypomnijmy, że na lotnisku w Modlinie trwa obecnie inny remont – wymieniana jest
nawierzchnia dwóch dróg kołowania. Modernizacja tych obiektów trwa od kwietnia i ma zakończyć się we wrześniu tego roku, a realizuje ją firma Budimex. Trwałość nowej, 800-metrowej nawierzchni szacuje się na 30 lat, a modernizacja potrwa do września tego roku. Lotnisko wyłożyło na tę inwestycję 15 mln zł brutto (12 mln zł netto) z własnych pieniędzy.
Modernizacja jest dla podwarszawskiego lotniska niezbędna – w Modlinie stale rośnie bowiem ruch pasażerski. Port ma za sobą
rekordowy miesiąc w liczbie obsłużonych podróżnych – w lipcu tego roku było ich aż 284,04 tys. pasażerów, co stanowi wzrost o 4,72% w stosunku do tego samego miesiąca 2017 roku (kiedy to obsłużonych zostało 271 tys. podróżnych). W zeszłym miesiącu wykonano 1715 operacji lotniczych. W sumie od początku tego roku przez Modlin przeszło 1,79 mln pasażerów (od stycznia do lipca 2017 roku było ich 1,71 mln) i zrealizowano 11,063 tys. operacji lotniczych.