Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Ministerstwo mówi PPL-owi: „sprawdzam"


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2018-09-20 14:36
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Puls Biznesu

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ministerstwo mówi PPL-owi: „sprawdzam"
fot. Piotr Bożyk
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk pod koniec lipca upoważnił departament kontroli do zbadania Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”. Puls Biznesu dotarł do pytań, jakie mają do władz PPL urzędnicy.
Kontrola ma sprawdzić politykę zatrudnienia i wynagrodzenia w spółce Skarbu Państwa oraz realizację planu generalnego dla potu lotniczego im. Fryderyka Chopina. Lotnisko pęka w szwach, a rozbudowa, mająca zwiększyć przepustowość, zdaje się pozostawać tylko na papierze.

Generalnie plan jest

Jednym z najważniejszych dokumentów wymaganych przez prawo lotnicze wobec każdego portu jest plan generalny. Ostatni taki dokument dla Okęcia powstał w 2015 roku jeszcze za poprzednich władz spółki. Zakładał on inwestycje zwiększające potencjalną przepustowość do 22 milionów pasażerów rocznie.

Prace miały ruszyć w 2016 roku z początkiem rządów prezesa Mariusza Szpikowskiego. Jednak najpoważniejsze z inwestycji, jak zakup elementów do toalet dla niepełnosprawnych czy wymiana lamp na drodze startowej, nie wzbudziła entuzjazmu ministra infrastruktury.

Co ciekawe, dopiero dziś ukazało się ogłoszenie przetargowe na przeprowadzenie robót budowlano-montażowych obejmujących  budowę czterech gate'ów autobusowych w strefie Non Schengen wraz z adaptacją pomieszczeń w pirsie południowym oraz w terminalu T1 a także modernizację stref kontroli. To nadal daleka droga do realizacji głównych celów planu generalnego, jakimi są rozbudowana terminala i budowa płyt postojowych, tak by zwiększyć przepustowość dróg startowych z trzydziestu ośmiu do pięćdziesięciu operacji na godzinę.

Cytowany przez dziennik prezes Szpikowski twierdzi, że plan powstał w warunkach uniemożliwiających jego pełne opracowanie, choćby LOT był dopiero w trakcie budowania swojej oferty. Wedle szefa PPL w porozumieniu z Urzędem Lotnictwa Cywilnego i ministerstwem infrastruktury plan jest etapami modernizowany. ULC ustami swego rzecznika zaprzecza, jakoby PPL wystąpił z wnioskiem o aktualizację planu generalnego dla lotniska.

Plan więc jest, nikt jednak nie jest obecnie w stanie powiedzieć czy to ten z 2015 czy jakaś jego nowsza wersja. Nikt też nie wie, czy prace są prowadzone zgodnie z harmonogramem.

Więcej kwestii do wyjaśnienia

W pytaniach zadanych przez urzędników władzom PPL-u znalazło się jeszcze kilka kwestii, które mogą zmącić sen członkom zarządu spółki. Kontrolerów interesuje między innymi tabela wynagrodzeń za lata 2016-2018. W punkcie tym winno się znaleźć wyjaśnienie niebagatelnych nagród wypłaconych w ostatnich trzech latach opiewających na kwotę pięćdziesięciu pięciu milionów złotych. 

Kolejnym zagadnieniem do wyjaśnienia jest zwolnienie około trzydziestu pracowników spółki, którzy obecnie dochodzą swoich praw przed sądem. Warto zauważyć przy tej okazji, że spółka wydała tylko w 2016 roku sześć i pól miliona złotych na obsługę prawną, podczas gdy reklama i inne działania promocyjne w tym roku kosztowały PPL dwa miliony dwieście tysięcy złotych mniej.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Radom: Lotnisko, po którym latają tylko komary

Infrastruktura i lotniska

Radom: Lotnisko, po którym latają tylko komary

Przemysław Farsewicz 19 września 2018

Budimex ma ugodę z PPL-em. Koniec 11-letniego sporu o rozbudowę Okęcia

Prawo i polityka

Budimex ma ugodę z PPL-em. Koniec 11-letniego sporu o rozbudowę Okęcia

Emilia Derewienko 10 sierpnia 2018

Port Lotniczy Radom w upadłości

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Radom w upadłości

Justyna Urbaniak 24 lipca 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5