Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Mikołaj Wild: W 25 minut z Łodzi do CPK


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2018-09-28 15:13
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ PAP

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Mikołaj Wild: W 25 minut z Łodzi do CPK
Fot. Łódź Airport
– Centralny Port Komunikacyjny to projekt, który swoim zasięgiem obejmuje cały kraj, ponieważ przebudujemy sieć kolejową na terenie całej Polski – mówił w piątek podczas konferencji w Łodzi pełnomocnik ds. budowy megalotniska i wiceminister infrastruktury, Mikołaj Wild. Jak dodał, obszar między Łodzią a Warszawą szczególnie skorzysta na budowie nowego lotniska – informuje PAP.
Wiceminister Mikołaj Wild podkreślał, że brak lotnisk jest jedną z trzech barier rozwojowych, które utrudniają rozwój transportu lotniczego w Europie, a brak międzynarodowego portu przesiadkowego dla całego obszaru Europy Środkowo-Wschodniej na pewno nie pomaga w zwiększaniu możliwości transportowych 180 milionom mieszkańców regionu. Plan budowy CPK jest więc zgodny z Europejską Strategią dla Lotnictwa.

Port Solidarność ma powstać w 2027 roku, ale nie jest tajemnicą, że samo lotnisko nie ma racji bytu bez rozbudowanej i zmodernizowanej sieci kolejowej. A ta, według pełnomocnika pozostawia wciąż wiele do życzenia – jego zdaniem pozostając „pod zaborami”. Według Wilda mamy systemy kolejowe trzech nieistniejących imperiów: Prus, Cesarstwa Rosyjskiego i Austrii, a sto polskich miast powyżej 10 tys. mieszkańców pozbawionych jest dostępu do połączeń kolejowych. Według koncepcji rządu, każdy mieszkaniec Polski będzie mieć stację kolejową w odległości nie większej niż 30 km od miejsca zamieszkania.

Zyska Łódzkie…

Na budowie wielkiego lotniska ma szczególnie skorzystać teren między dwoma miastami, Łodzią i Warszawą. Lotnisko przyczyni się bowiem do powstania „binarnej metropolii” w oparciu o te dwa ośrodki. Przez Łódzkie przebiegać będą linie kolejowe m.in. relacji Warszawa – CPK – Łódź, Łódź – Sieradz, Sieradz – Kalisz, Sieradz – Wieruszów.

– Z CPK chcemy zapewnić dostęp do Łodzi w 25 minut, do Warszawy w 15 minut, do największych aglomeracji w czasie sięgającym 2 godzin – z wyłączeniem Szczecina. Chcemy przeprowadzić bezpośrednie linie kolejowe do Wrocławia, Poznania przez Łódź – to oznacza lepsze wykorzystanie Dworca Łódź Fabryczna i bezpośrednie połączenia na kolejach dużych prędkości prowadzone przez Łódź, co da gigantyczną szansę rozwojową. Planujemy, by zintegrować Łódź i Warszawę w duopolis – miasto binarne o dwóch centrach, wokół których będzie następował rozwój – mówił wiceminister, cytowany przez PAP.

Zdaniem pełnomocnika, działanie miastotwórcze, które towarzyszy budowie lotnisk, będzie zwielokrotnione poprzez stworzenie kolejnych połączeń kolejowych. Do roku 2030 ma bowiem powstać 300 km nowych linii kolejowych dużej prędkości, na których pociągi będą mogły poruszać się z prędkością 250 km/h.

… i nie tylko

Na budowie CPK skorzystają także inne regiony. „W woj. kujawsko-pomorskim oraz pomorskim do sieci kolei dużych prędkości włączona zostanie Bydgoszcz i Toruń, Grudziądz włączony zostanie w system połączeń dalekobieżnych do Trójmiasta, powstanie też efektywne połączenie Starogard Gdański – Tczew – Gdańsk” – podaje PAP.

Pierwszy terminal CPK jest szykowany na 50 mln pasażerów. Cały obiekt, z uwzględnieniem rozbudowy, ma mieć możliwość obsługi ponad 100 mln pasażerów w ciągu roku. Mikołaj Wild zapowiedział już, że pierwszy terminal ma kosztować 20 mld zł, natomiast kolejne 15 mld zł zostanie zainwestowane w trasę kolejową z Warszawy do Łodzi oraz infrastrukturę drogową do megalotniska.

Ogromny port lotniczy byłby odpowiedzią na stale rosnący ruch pasażerski i wyczerpującą się przepustowość Lotniska Chopina. Zgodnie z raportami, przedstawianymi przez Mikołaja Wilda, problemy stołecznego Okęcia z przepustowością nasilą się na przełomie 2019 i 2020 roku.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Poseł Buda (PiS): CPK to wielka szansa dla... lotniska w Łodzi

Infrastruktura i lotniska

Poseł Buda (PiS): CPK to wielka szansa dla... lotniska w Łodzi

Kasper Fiszer 21 września 2018

Minister transportu Litwy: Gdybym był w polskim rządzie, też budowałbym CPK

Infrastruktura i lotniska

Minister transportu Litwy: Gdybym był w polskim rządzie, też budowałbym CPK

Michał Szymajda 15 września 2018

Jak zarobić na lotnisku w erze coraz niższych opłat lotniskowych

Biznes i przemysł

Jak zarobić na lotnisku w erze coraz niższych opłat lotniskowych

Aleksander Domański 13 września 2018

 

Lubuska linia 358. Rozkradziona studnia bez dna

Prawo i polityka

Lubuska linia 358. Rozkradziona studnia bez dna

24 września 2022

Fijoł (LOT): 2022 rok nie będzie rentowny

Biznes i przemysł

Fijoł (LOT): 2022 rok nie będzie rentowny

24 września 2022

Kąciki zabaw dla dzieci na lubelskim lotnisku

Pasażer i linie lotnicze

Kąciki zabaw dla dzieci na lubelskim lotnisku

24 września 2022

Vectron pojedzie 230 km/h!

Biznes i przemysł

Vectron pojedzie 230 km/h!

23 września 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5