Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Małopolska: Kolejarze planują nowe linie. Co zyska Kraków Airport?


Wstecz Dalej

Autor:

Łukasz Malinowski

Data publikacji:
2019-11-08 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Kolejowy/ Kraków Airport

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Małopolska: Kolejarze planują nowe linie. Co zyska Kraków Airport?
fot. Kraków Airport
PKP PLK ogłosiły przetarg na opracowanie wstępnego studium wykonalności krakowskiego węzła kolejowego, które obejmie także znaczną część Małopolski. Czy nowe i zmodernizowane linie poprawią dostępność lotniska transportem kolejowym? Obecnie w ten sposób do portu dojeżdża tylko 9% pasażerów.
Trwa kolejny przetarg PKP PLK na opracowanie wstępnego studium wykonalności węzła kolejowego. Tym razem chodzi o zaplanowanie inwestycji w Krakowie i całej Małopolsce. Jak czytamy w opisie przedmiotu zamówienia, głównym celem projektu jest “opracowanie spójnej i skonsultowanej z właściwymi organizatorami transportu lub przewoźnikami koncepcji rozwoju infrastruktury kolejowej w Małopolsce ze szczególnym uwzględnieniem aglomeracji krakowskiej w celu zapewnienia możliwości zaspokojenia perspektywicznych potrzeb przewozowych w ruchu pasażerskim i towarowym na tym obszarze”. Podobnie jak w pozostałych opracowaniach, tu również mają powstać m. in. model mikrosymulacyjny, koncepcja układów torowych oraz scenariusze inwestycyjne.

Wśród rozważanych projektów jest m.in. budowa nowej linii kolejowej Kraków Opatkowice – Kraków Balice oraz Kraków Lotnisko – Zabierzów. Analizowane będą także Kraków Główny – Olkusz z uwzględnieniem ruchu pociągów dużych prędkości i połączenia z Centralną Magistralą Kolejową (CMK) oraz inne warianty obsługi Olkusza. Projekt będzie jeszcze konsultowany m.in. z samorządem i spółką CPK. Pełne informacje o planach PKP PLK dostępne są TUTAJ.

Obecnie na krakowskie lotnisko można dojechać koleją, ale od przeszło dwóch lat prowadzone są prace modernizacyjne na odcinku Kraków Mydlniki – Kraków Główny, co wiązało się z koniecznością ograniczenie częstotliwości kursowania pociągów. Obecnie jedynie 9% pasażerów dojeżdża w ten sposób na małopolskie lotnisko. Najwięcej podróżujących z Kraków Airport wybiera własny samochód (38%) lub taksówkę (30%). N komunikację autobusową decyduje się 12% podróżnych zaś na auto z wypożyczalni 7%.

Wśród podmiotów, z którymi będą prowadzone rozmowy znajdą się także władze lotniska, które w zeszłym roku opracowało własny plan inwestycyjny. – Zatwierdzony przez Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka w listopadzie 2018 roku Plan Generalny dla lotniska Kraków-Balice wymaga na każdym etapie procedowania, konsultacji z podmiotami zaangażowanymi w rozwój infrastruktury transportowej wokół lotniska – informuje Natalia Vince, rzecznik prasowy, Kraków Airport. Poprawa dostępności portu będzie z reszta konieczna by usprawnić dojazd rosnącej dynamicznie liczbie pasażerów.

– Kraków Airport promuje korzystanie z transportu zbiorowego, poprzez jednolite oznakowanie na terenie lotniska, informacje już od hali odbioru bagażu o wszystkich środkach transportu do centrum miasta (z podstawową informacją taryfową i częstotliwością kursowania), a także poprzez informację wizualną prezentującą bieżące odjazdy autobusów i pociągów z lotniska – przypomina rzeczniczka.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Linia British Airways skasowała wszystkie rejsy 27 września

Pasażer i linie lotnicze

Linia British Airways skasowała wszystkie rejsy 27 września

Piotr Bożyk 15 września 2019

Połączenie American Airlines do Krakowa. Wizy? Amerykanista gasi entuzjazm

Prawo i polityka

Połączenie American Airlines do Krakowa. Wizy? Amerykanista gasi entuzjazm

Aleksander Domański 09 sierpnia 2019

 

Bydgoszcz: Jak idzie budowa mostu tramwajowego?

Infrastruktura i lotniska

Bydgoszcz: Jak idzie budowa mostu tramwajowego?

11 sierpnia 2022

Wizz Air nagle zamyka bazę w Cardiff

Biznes i przemysł

Wizz Air nagle zamyka bazę w Cardiff

11 sierpnia 2022

Podstacje trakcyjne dla szprych CPK wciąż w zawieszeniu

Infrastruktura i lotniska

Podstacje trakcyjne dla szprych CPK wciąż w zawieszeniu

11 sierpnia 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5