Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Lotnisko w Pradze planuje rozbudowę za 2,4 mld dolarów


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak, Emilia Derewienko

Data publikacji:
2019-11-15 16:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Lotnisko w Pradze planuje rozbudowę za 2,4 mld dolarów
fot. Prague Airport
Międzynarodowy port lotniczy w Pradze wprowadził długoterminową koncepcję rozwoju w odpowiedzi na rosnącą liczbę pasażerów w ostatnich latach. Czeskie Ministerstwo Finansów zatwierdziło inwestycję w pierwszym etapie rozbudowy Terminalu 2 o wartości około 16 mld koron czeskich.
W planach jest rozbudowa terminalu, o wartości około 9 mld koron czeskich. Pozostałe 7 mld zainwestowane zostanie w drogi kołowania, parking i inną infrastrukturę przed terminalem. Lotnisko im. Vaclava Havla planuje rozbudowę Terminalu 2, który obecnie obsługuje loty do bezwizowych krajów strefy Schengen. Nowy pas startowy zostanie zrealizowany do 2028 roku.

– Rozwój zostanie sfinansowany ze środków portu lotniczego i nie będzie w żaden sposób obciążał budżetu państwa. Projekty doprowadzą do modernizacji lotniska i zwiększą efektywność transportu w celu utrzymania wysokiego komfortu pasażerów – stwierdziła Alena Schillerová, minister finansów. Pierwszy etap rozbudowy Terminalu 2 zakończy się w 2028 roku.

Według Jiří Petržilka, dyrektora wykonawczego ds. działalności pozalotniczej na lotnisku w Pradze, w planach jest powiększenie powierzchni handlowej w porcie o 50 proc. – Pierwsze nowe sklepy zostaną otwarte w styczniu 2020 roku, a renowacja sprzedaży detalicznej zostanie zakończona do czerwca 2021 roku. Istnieją trzy fazy przebudowy, a po trzech miesiącach pierwsza część sklepów zostanie ukończona i otwarta – powiedział. – Chcemy zbudować miasteczko lotniskowe, mimo że nie jest to łatwe zadanie i trzeba zmierzyć się z biurokracją. To najważniejszy projekt w historii praskiego lotniska – dodał.

Lotnisko osiągnęło już próg przepustowości. W zeszłym roku skorzystało z niego 16,8 mln pasażerów, a w tym roku oczekiwanych jest 17,7 mln podróżnych. Liczba pasażerów korzystających z lotniska może wzrosnąć do 30 mln rocznie.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Czy Praga potrzebuje drugiego lotniska?

Infrastruktura i lotniska

Czy Praga potrzebuje drugiego lotniska?

Justyna Urbaniak 29 sierpnia 2019

Ryanair podwaja liczbę samolotów bazujących w Pradze

Infrastruktura i lotniska

Ryanair podwaja liczbę samolotów bazujących w Pradze

Justyna Urbaniak 02 października 2018

Coraz bliżej połączenia kolejowego na praskie lotnisko. Jest wykonawca dokumentacji

Infrastruktura i lotniska

Coraz bliżej połączenia kolejowego na praskie lotnisko. Jest wykonawca dokumentacji

Justyna Urbaniak 31 lipca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5