Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

LOT zorganizuje specjalne czartery powrotne. Cena ryczałtowa. Wiemy jaka


Wstecz Dalej

Autor:

Łukasz Malinowski

Data publikacji:
2020-03-14 18:26
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
KPRM

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

LOT zorganizuje specjalne czartery powrotne. Cena ryczałtowa. Wiemy jaka
fot. Lotnisko Chopina
Premier Matusz Morawiecki poinformował, że PLL LOT zorganizuje specjalne połączenia czarterowe, które ułatwią powrót do kraju. Bez zakłóceń będą się też odbywały zaplanowane wcześniej połączenia czarterowe – wszyscy przebywający na wakacjach będą mogli wrócić do kraju.
Premier Matusz Morawiecki zapewnił, że dla wszystkich obywateli i cudzoziemców mogących legalnie pracować i przebywać w naszym kraju, zostanie przeprowadzona operacja zorganizowanych powrotów do kraju. Pomoc mają uzyskać zwłaszcza osoby, które przebywają w dalszych zakątkach świata oraz w państwach, z których transport kołowy jest bardzo utrudniony lub wręcz niemożliwy.

Specjalne połączenia czarterowe, o których mowa w opublikowanym niedawno rozporządzeniu, będą uruchamiane przez PLL LOT. Na razie wiadomo, że pojawią się loty do kraju z Wielkiej Brytanii, Cypru, Malty i Stanów Zjednoczonych.

Morawiecki zaznaczył, że na specjalnej stronie internetowej PLL LOT będzie można zapisywać się na powroty do kraju, zarówno z tych wymienionych, jak i innych państw, z których będą organizowane przeloty. Cena tych biletów będzie zryczałtowana i jednakowa dla wszystkich, a dodatkowy koszt poniesie państwo polskie, które pomoże obywatelom w powrotach do kraju.

Ile będą kosztować bilety? W komunikacie prasowym LOT czytamy, że w zależności od kierunku, cena ma wynosić 400-800 zł za loty w granicach Europy i 1600-2400 zł za przeloty dalekiego zasięgu. 

Zaplanowane wcześniej loty czarterowe odbędą się zgodnie z harmonogramami. Powroty z wakacji będą więc przebiegały bez zakłóceń i każdy kto przebywa teraz poza krajem nie ma się czego obawiać – zapewnił szef rządu.

– Decyzja polskiego rządu jest w pełni uzasadniona. Podobna decyzja jest teraz w myślach liderów wielu państw i wielu prezesów linii lotniczych. Będziemy organizować program „LOT do domu” już od poniedziałku. Pierwsze loty czarterowe zorganizowane w tej formule polecą już jutro. Chciałbym podziękować całej załodze PLL LOT, a zwłaszcza pilotom i stewardessom. To jest wielka próba odpowiedzialności dla LOT. Jestem głęboko przekonamy, że wyjdziemy z niej obronną ręką – powiedział Rafał Milczarski, prezes PLL LOT.

Prezes LOT-u poinformował, że bliższe informacje o warunkach powrotów czarterowych będą dostępne na stronie przewoźnika w sobotę po godz. 22. Wtedy też zaczną funkcjonować specjalne strony internetowe: LOTDoDomu.pl lub LOTDoDomu.com. Tam będzie można zgłaszać zainteresowanie powrotami.  – Po przeanalizowaniu zainteresowania i uzgodnieniu z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów będziemy decydować o uruchamianiu kolejnych rejsów, w kolejnych możliwych kierunkach – powiedział Rafał Milczarski. 

Pasażerowie, którzy już posiadają bilety na określone trasy powrotne, otrzymają od przewoźnika propozycję wykorzystania ich na potrzeby lotu czarterowego. Jednak, jak przypomniał szef linii lotniczych, każdemu pasażerowi przysługuje prawo zwrotu takiego biletu, jeśli nie będzie chciał z niego skorzystać lub prawo zrealizowania go w innym terminie.     

Premier Mateusz Morawiecki oszacował, że powrotami w ramach oferowanych przez rząd czarterów może być zainteresowanych od 200 do 500 tys. Polaków. 

Ogłoszoną w piątek wieczorem przez premiera Mateusza Morawieckiego decyzję o zwieszeniu komunikacji międzynarodowej w ruchu lotniczym i kolejowym doprecyzowały opublikowane jeszcze tego samego i następnego dnia rozporządzenia – wszystkie datowane na 13 marca 2020 roku. W zakresie lotnictwa jest to rozporządzenie w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, które powołując się na art. 119 ust. 2 ustawy Prawo lotnicze wprowadza zakaz wykonywania lądowania w portach lotniczych Rzeczypospolitej Polskiej międzynarodowych lotów przewożących pasażerów.

Rozporządzenie definiuje także wyjątki od tego zarządzania. Zakaz nie będzie więc dotyczył lotów przewożących obywateli polskich powracających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej samolotami wyczarterowanymi na zlecenie Prezesa Rady Ministrów oraz lotów wykonywanych w interesie publicznym. W tym ostatnim przypadku chodzi o loty wykonywane m.in. w celu zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych lub ich usunięcia oraz ratowania życia lub zdrowia ludzkiego oraz lotów ze statusem HAED, GARDA, STATE.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Trwa akcja #LOTdoDomu. LOT dodaje kolejne loty! (aktualizacja, 20:00)

Pasażer i linie lotnicze

Trwa akcja #LOTdoDomu. LOT dodaje kolejne loty! (aktualizacja, 20:00)

simetra 15 marca 2020

LOT: Zawieszenie lotów jednak na 14 dni!

Prawo i polityka

LOT: Zawieszenie lotów jednak na 14 dni!

Łukasz Malinowski 14 marca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5