Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

Londyńskie City Airport pierwszym dużym lotniskiem kontrolowanym przez zdalną cyfrową wieżę


Wstecz Dalej

Autor:

Avgeek

Data publikacji:
2021-05-04 17:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Londyńskie City Airport pierwszym dużym lotniskiem kontrolowanym przez zdalną cyfrową wieżę
Fot. NATS
Londyńskie City Airport pierwszym dużym lotniskiem kontrolowanym przez zdalną cyfrową wieżę
Londyńskie City Airport pierwszym dużym lotniskiem kontrolowanym przez zdalną cyfrową wieżę
Londyńskie City Airport pierwszym dużym lotniskiem kontrolowanym przez zdalną cyfrową wieżę
Wszystkie loty w letnim rozkładzie lotów będą wektorowane do lądowania lub startu z serca londyńskiej dzielnicy biznesowej Docklands przez kontrolerów ruchu lotniczego z oddalonego o 115 km centrum kontroli ruchu lotniczego NATS w Swanwick (Hampshire) za pomocą widoku tzw. rozszerzonej rzeczywistości dostarczanego przez najnowocześniejszą 50-metrową cyfrową i zdalną wieżę kontroli lotów (ang. remote digital air traffic control tower).
Nowa technologia oznacza krok naprzód w globalnym zarządzaniu ruchem lotniczym (ATM) i pomoże lotnisku sprostać spodziewanemu wzrostowi popytu na loty w sezonie letnim, gdy ograniczenia związane z pandemią koronawirusa zostaną złagodzone od poniedziałku 17 maja.

Wielomilionowa inwestycja w sprawdzoną zdalną technologię cyfrową stanowi kamień milowy w inwestycjach London City Airport w jego przyszłość. Lotnisko ukończyło także budowę nowej płyty postojowej dla samolotów i równoległej drogi kołowania, która została oddana do użytku w grudniu 2020 r.– Jesteśmy niezmiernie dumni, że stajemy się pierwszym dużym międzynarodowym lotniskiem, które przyjmuje tę pionierską technologię. Ta inwestycja w inteligentną infrastrukturę pomoże nam sprostać przyszłemu wzrostowi popytu na loty, usprawni zarządzanie ruchem lotniczym i zapewni nam przyszłą zdolność, gdy przemysł lotniczy odbije się od pandemii. Od momentu uruchomienia pod koniec stycznia technologia działała naprawdę dobrze i jest gotowa na spodziewany wzrost popytu na loty, gdy Brytyjczycy będą rezerwować swoje zasłużone letnie urlopy – powiedziała Alison FitzGerald, dyrektor operacyjna w London City Airport.– Jest to pierwsza duża cyfrowa wieża kontroli lotów w Wielkiej Brytanii i stanowi znaczące osiągnięcie technologiczne i operacyjne, zwłaszcza na tle pandemii COVID-19. Technologia cyfrowej wieży rozrywa schemat, który pozostał w dużej mierze niezmieniony przez 100 lat, pozwalając nam bezpiecznie zarządzać samolotami z niemal dowolnego miejsca, jednocześnie zapewniając naszym kontrolerom nowe cenne narzędzia, które byłyby niemożliwe w tradycyjnej wieży kontrolnej – powiedziała Juliet Kennedy, dyrektor operacyjny w NATS.

Pionierem technologii była firma Saab Digital Air Traffic Solutions, która z powodzeniem wypróbowała i przetestowała system na lotniskach Örnsköldsvik i Sundsvall w Szwecji.

– Jest to ważny kamień milowy dla Saaba we wdrażaniu rozwiązań zdalnego ruchu lotniczego w głównych węzłach lotnictwa cywilnego o gęstym ruchu w złożonej przestrzeni powietrznej. Z niecierpliwością czekamy, aby zobaczyć, jak technologia wystartuje na lotnisku London City Airport, dając kontrolerom nowe narzędzia i funkcje bezpieczeństwa, które pokazują korzyści, jakie mogą przynieść Cyfrowe Wieże – skomentował Magnus Lewis-Olsson, prezes i przewodniczący Saab UK.

Szesnaście kamer i czujników o wysokiej rozdzielczości zamontowanych na maszcie rejestruje 360-stopniowy widok na lotnisko City Airport. Obraz ten jest przekazywany za pomocą superszybkiego połączenia światłowodowego do nowego pomieszczenia kontrolnego w centrum kontroli ruchu lotniczego NATS w Swanwick. Dedykowany zespół kontrolerów korzysta z materiału filmowego na żywo, przekazu dźwiękowego z lotniska oraz informacji z radaru, aby prowadzić ruch samolotów z i na lotnisko.Przekaz na żywo, transmitowany przez niezależne, bezpieczne sieci światłowodowe, jest wyświetlany na 14 ekranach HD w dyspozytorni w Swanwick w celu uzyskania panoramicznego, ruchomego obrazu. Można na niego nakładać dane cyfrowe, aby uzyskać rozszerzony obraz rzeczywistości. Informacje takie jak sygnały wywoławcze, wysokość i prędkość wszystkich samolotów zbliżających się do lotniska i opuszczających je, odczyty pogodowe i możliwość śledzenia poruszających się obiektów mogą być zawarte w tym pojedynczym obrazie wizualnym. Kamery z funkcją Pan-Tilt-Zoom mogą powiększyć obraz nawet 30-krotnie w celu dokładnej inspekcji.Technologia cyfrowa znacznie poprawia świadomość sytuacyjną kontrolerów, umożliwiając podejmowanie szybkich i świadomych decyzji w celu poprawy bezpieczeństwa i wydajności operacyjnej. Cyfrowa wieża kontroli ruchu lotniczego City Airport została ukończona w 2019 r. i przeszła przez obszerny okres testów, zanim stała się w pełni operacyjna. 30-letnia analogowa wieża, której należała się znaczna modernizacja, zostanie przebudowana w ramach programu modernizacji City Airport.

Badania wykazały ogromny popyt na podróże międzynarodowe tego lata. Największy klient lotniska, linia British Airways, wprowadza nową trasę do San Sebastian w Hiszpanii, a także do popularnych miejsc wakacyjnych, takich jak Ibiza, Mykonos i Santorini, aby pomóc w zaspokojeniu spodziewanego wzrostu liczby podróży na krótkich dystansach.

Niezależne badania opinii publicznej przeprowadzone w zeszłym miesiącu wykazały, że 72 proc. osób często podróżujących samolotami chce powrócić do podróżowania po zniesieniu ograniczeń, a 71 proc. uważa, że powinno się zezwolić na podróżowanie do i z krajów, w których pandemia COVID-19 jest pod kontrolą.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Kraków: Duży wzrost liczby pasażerów w kwietniu

Infrastruktura i lotniska

Kraków: Duży wzrost liczby pasażerów w kwietniu

Redakcja/inf. pras. 05 maja 2021

Nowe destynacje flydubai w Rosji oraz Iranie. Plus Tivat

Pasażer i linie lotnicze

Nowe destynacje flydubai w Rosji oraz Iranie. Plus Tivat

Rafał Dybiński 05 maja 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5