Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Linie lotnicze na rzecz ekologii. Jak na tym polu wypada Emirates?


Wstecz Dalej

Autor:

Red. ed

Data publikacji:
2020-03-04 11:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Emirates Press

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Linie lotnicze na rzecz ekologii. Jak na tym polu wypada Emirates?
fot. Emirates
Emirates wydają się być świadome swojej odpowiedzialności za środowisko naturalne. Ochrona dzikiej przyrody i ekosystemów naturalnych jest motywem przewodnim sprawozdania rocznego podsumowującego działania firmy na rzecz powstrzymania nielegalnego handlu, realizacji międzynarodowych umów w zakresie transportu i turystyki, zwiększenia świadomości na temat szkód w środowisku oraz odbudowy zrównoważonych ekosystemów dla przyszłych pokoleń.
Zwalczanie nielegalnego handlu dziką fauną

Wiele dzikich zwierząt znalazło się w ogromnym niebezpieczeństwie ze względu na niespotykany dotąd rozwój nielegalnego handlu zwierzętami i produktami pochodzenia zwierzęcego, który przynosi zgubne skutki w wielu częściach świata. Linie Emirates są przekonane, że branża transportowa na całym świecie, w tym linie lotnicze, może znacząco przyczynić się do przerwania łańcucha dostaw w nielegalnym handlu zwierzętami, dlatego też przeznaczają środki na ten cel.

Przewoźnik współpracuje z United for Wildlife, organizacją zrzeszającą największe na świecie fundacje działające na rzecz ochrony przyrody pod patronatem Księcia Cambridge. Linie Emirates były również jednym z sygnatariuszy deklaracji z pałacu Buckingham z 15 marca 2016 r., apelującej do całego sektora transportowego o pomoc w zwalczeniu nielegalnego handlu dziką przyrodą. Przewoźnik pomógł również zwiększyć świadomość problemu i zasygnalizować potrzebę szybkiego działania, ozdabiając cztery Airbusy A380 specjalnym malowaniem z wizerunkami zwierząt.

Wizerunki te znalazły się także na piątym A380 Emirates – modelu w skali 1:3 na rondzie prowadzącym na lotnisko Londyn Heathrow. Miejsce jest doskonale widoczne, dzięki czemu przekaz dociera rocznie do przeszło miliona podróżnych z całego świata oraz ich rodzin i przyjaciół. Oprócz kampanii informacyjnych kierowanych do konsumentów linie Emirates współpracują także z organizacjami międzynarodowymi w zakresie szkolenia i wyposażenia pracowników obsługi naziemnej i cargo, aby skuteczniej identyfikowali i zatrzymywali nielegalne produkty pochodzenia zwierzęcego przewożone drogą lotniczą. A ponieważ dokumentacja wymagana do tego typu przewozu jest często fałszowana, linie Emirates postanowiły także wprowadzić zakaz przewożenia trofeów myśliwskich. Emirates zachowują również czujność wobec nielegalnego handlu zwierzętami i zorganizowały szkolenia dla pracowników, które mają pomóc im rozpoznać produkty odzwierzęce pochodzące z przemytu podczas transportu i kontroli ładunku. Linie nie przewożą gatunków objętych zakazem, trofeów myśliwskich ani żadnych produktów odzwierzęcych otrzymanych w wyniku nielegalnych działań.

Ochrona zwierząt i ich siedlisk

Liniom Emirates zależy na zrównoważonym rozwoju i ekologicznej przyszłości planety. Przewoźnik jest świadomy swojej pozycji w branży, pozwalającej mu działać na rzecz zmian i wpływać na jej przedstawicieli poprzez zwracanie uwagi na poważne szkody wyrządzane ekosystemom i zamieszkującym je stworzeniom.

Linie Emirates traktują poważnie swoje zobowiązania ekologiczne i promują ochronę dzikiej przyrody i miejscowych siedlisk zwierząt od 2003 r., kiedy przewoźnik rozpoczął finansowanie działalności zajmującego powierzchnię 225 km2 Pustynnego Rezerwatu Przyrody w Dubaju (Dubai Desert Conservation Reserve, DDCR), zachowując wyjątkowe środowisko pustynne regionu dla przyszłych pokoleń.

Linie Emirates założyły rezerwat we współpracy z rządem Dubaju, aby chronić kluczowe siedlisko pustynne i żyjące w nim zagrożone gatunki. DDCR był również pierwszym obszarem objętym państwową ochroną na terytorium ZEA, a jego status rezerwatu przyrody regulują konstytucja i przepisy prawa ochrony środowiska.

DDCR zajmuje aż 225 km2, czyli 5% całkowitej powierzchni lądowej Dubaju, i obejmuje jeden z najbardziej luksusowych i ekologicznych ośrodków wypoczynkowych. To największy teren wydzielony przez Dubaj pod jakąkolwiek inwestycję. Ma on za zadanie zachować wyjątkowe środowisko pustynne regionu, a także chronić zagrożone gatunki zwierząt, naturalne siedlisko pustynne i jego dziedzictwo.

Oprócz ochrony szeregu zagrożonych gatunków ssaków, takich jak oryks arabski, rezerwat odgrywa olbrzymią rolę w badaniach ekologicznych dzięki aktywnej współpracy z miejscowymi i zagranicznymi uczelniami. Odkrycia i wyniki prowadzonych w nim badań pomagają zdobywać wiedzę na temat ekosystemu pustynnego i kontrolować jego równowagę, gromadzić dane naukowe dotyczące rzadkich i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt żyjących na pustyni oraz chronić środowisko naturalne.

W rezerwacie prowadzone są także programy ochrony środowiska, mające na celu odtworzenie populacji niektórych gatunków zwierząt występujących na terytorium ZEA takich jak gazela arabska czy gazela piaskowa. Na przykład od momentu udanej reintrodukcji antylop na terenie rezerwatu ich populacje znacząco się zwiększyły, w związku z czym opracowywane są plany przeniesienia części gatunków oryksa i gazeli do innych obszarów chronionych w regionie. Kolejnym udanym przykładem reintrodukcji było wprowadzenie do rezerwatu ponad 250 zagrożonych wyginięciem hubar arabskich, z których 25 zostało zaopatrzonych w nadajniki śledzące ich ruch i proces rozmnażania.

W 2018 roku, za pośrednictwem Arabian Adventures, różnych biur podróży współpracujących z Emirates oraz hotelu Al Maha Desert Resort, rezerwat odwiedziło ponad 285 tys. turystów. Wpływy z biletów wstępu na teren DDCR są w całości przeznaczane na ochronę przyrody. Linie Emirates w dalszym ciągu wspierają inicjatywę, zarządzając tym wyjątkowym obszarem chronionym i dofinansowując go, a także utrzymując wyspecjalizowany zespół ekologów i ekspertów ds. dzikiej przyrody.

Inicjatywy na rzecz ochrony środowiska


Linie Emirates robią kolejne postępy w zakresie zrównoważonego rozwoju. Inwestycje w wydajne samoloty i inteligentne techniki latania pozwalające ograniczyć zużycie paliwa w obrębie floty są wyrazem aktywnej i czołowej roli przewoźnika w zwiększaniu ekologiczności podróży lotniczej. Flota linii Emirates składa się wyłącznie z Airbusów A380 i Boeingów 777, a średni wiek samolotów z uwzględnieniem towarowych Boeingów 777 wynosi zaledwie 5,6 roku – znacznie poniżej średniej w branży. Nowoczesne samoloty szerokokadłubowe pozwalają zmniejszyć emisję spalin i hałasu, a tym samym ograniczyć ślad węglowy, do czego dąży przewoźnik. Ponadto linie wdrażają dobre praktyki w zakresie operacji lotniczych pozwalające ograniczyć zużycie paliwa, ściśle współpracując z organami zarządzającymi ruchem lotniczym na całym świecie.

Niedawno linie Emirates postanowiły ograniczyć użycie plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku na pokładzie wszystkich swoich samolotów i w związku z tym wprowadziły ekologiczne słomki z papieru. Przewoźnik zastąpił ekologicznymi zamiennikami także plastikowe pałeczki i mieszadełka do koktajli oraz torby na zakupy dokonywane na pokładzie, dzięki czemu uda się ograniczyć liczbę plastikowych jednorazówek lądujących na wysypiskach o ponad 81 mln rocznie. To dopiero początek – obecnie linie testują kolejne inicjatywy i przyjmują propozycje ekologicznych rozwiązań od członków personelu pokładowego. Na przykład pracownicy segregują duże butelki plastikowe zbierane na pokładzie i przekazują je do recyklingu w Dubaju i innych miastach w siatce połączeń Emirates.

W 2017 r. linie Emirates wprowadziły ekologiczne koce na trasach długodystansowych w klasie ekonomicznej. Każdy z nich powstaje z 28 przetworzonych plastikowych butelek, które w przeciwnym razie wylądowałyby na wysypisku. Między innymi dzięki tym działaniom linie Emirates będą rozwijać się w coraz bardziej zrównoważony sposób w obrębie własnego łańcucha dostaw i we wszystkich aspektach działalności.

Oprócz redukcji emisji i odpadów przewoźnik wdraża również inne projekty na rzecz ochrony środowiska, m.in. instalując panele słoneczne na dachach swoich budynków, stosując recykling w biurach i prowadząc szereg kampanii informacyjnych skierowanych do pracowników. Firma Emirates Flight Catering uruchomiła w swoich obiektach instalację solarną, która ma ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o 3 mln kg rocznie. Zespół Emirates Engineering oszczędza 11 mln litrów wody rocznie, wykorzystując metodę czyszczenia samolotów „na sucho”.

Grupa Emirates dąży do zrównoważonych działań w interesie klientów, przedsiębiorstwa i środowiska naturalnego.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Emirates: Kolejna rekrutacja personelu pokładowego w Polsce

Pasażer i linie lotnicze

Emirates: Kolejna rekrutacja personelu pokładowego w Polsce

Emilia Derewienko 30 stycznia 2020

Tim Clark, legendarny prezydent Emirates, wybiera się na emeryturę

Biznes i przemysł

Tim Clark, legendarny prezydent Emirates, wybiera się na emeryturę

Tomasz Śniedziewski 26 grudnia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5