Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Linia Wow Air ogłosiła upadłość


Wstecz Dalej

Autor:

Piotr Bożyk

Data publikacji:
2019-03-28 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Linia Wow Air ogłosiła upadłość
Fot. Airbus Media
Islandzka linia WOW Air zawiesiła dziś (28 marca) działalność i zgłosiła upadłość po tym jak nie udało się zawrzeć porozumienia z inwestorem jakim było Indigo Partners, który wycofał się z negocjacji. Linii nie uratował Icelandair, który również zrezygnował z zakupu.
Pasażerowie, którzy za rezerwacje płacili bezpośrednio na stronie Wow Air za pomocą karty kredytowej lub debetowej, mogą wystąpić z roszczeniem wobec swojego operatora kart lub banku. Warto dodać, że to kolejny powód, dla którego zawsze bezpieczniej jest rezerwować loty za pomocą karty kredytowej.

Linie Wow Air same w sobie nie są objęte żadnym programem ochrony lotnictwa, jak to ma w przypadku rejsów zorganizowanych (wycieczkowych) i czarterowych, dlatego pasażerowie, którzy posiadają bilet na rejsy przewoźnika muszą powrócić na swój koszt. Natomiast klienci, którzy kupili bilet w europejskim biurze podróży (Europejski Obszar Gospodarczy) w ramach wycieczki zorganizowanej (pakiet obejmujący loty i zakwaterowanie lub inne usługi), są chronieni dyrektywą dot. podróży zorganizowanych.

Problemy z finansami i inwestorem

W sierpniu 2018 r. wyciekły dane pokazujące, że ​​linia lotnicza szukała inwestorów, ponieważ w 2017 r. poniosła stratę w wysokości 13,5 miliona dolarów amerykańskich, a w 2018 r. kolejna strata ta sięgnęła aż 28 milionów dolarów amerykańskich. Kwestia inwestycji w Wow Air powróciła do początkowych zainteresowanych czyli linii Icelandair. Obie islandzkie firmy potwierdziły tę wiadomość, zauważając, że rozmowy zostały wznowione, ponieważ trzeci potencjalny inwestor - Indigo Partners - wycofał się z negocjacji. 22 marca br. Wow Air potwierdził, że Indigo Partners anulowało proponowaną inwestycję w islandzkie linie niskokosztowe, w związku z czym wszystkie negocjacje między nimi zostały przerwane. Dlatego Wow Air rozpoczął rozmowy z Icelandair Group i miał nadzieję, że zakończy je z sukcesem do 25 marca br. Niestety 26 marca wieczorem Icelandair wydał komunikat, że nie jest już zainteresowany inwestycją w Wow Air.

Wow Air posiadał flotę 11 samolotów z rodziny A320: jednego A320neo, osiem A321 oraz dwa A321neo. W latach 2016 -2018 przewoźnik latał także trzema airbusami A330-300. Linia zatrudniała około 1000 osób i obsługiwała loty do 26 miast w Europie i Ameryce Północnej. W Polsce linie można było spotkać na stołecznym Lotnisku Chopina.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Indigo Partners wycofał się z negocjacji w sprawie inwestycji w Wow Air

Pasażer i linie lotnicze

Indigo Partners wycofał się z negocjacji w sprawie inwestycji w Wow Air

Justyna Urbaniak 23 marca 2019

WOW Air sprzedaje 4 maszyny Air Canda

Biznes i przemysł

WOW Air sprzedaje 4 maszyny Air Canda

Aleksander Domański 31 grudnia 2018

Indigo Partners przejmie WOW Air?

Pasażer i linie lotnicze

Indigo Partners przejmie WOW Air?

Justyna Urbaniak 20 grudnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5