Europejskie linie lotnicze wykazują imponującą zdolność do radzenia sobie z bieżącymi problemami rynku. EasyJet przedstawił właśnie prognozę 45-proc. wzrostu zysku przed opodatkowaniem w 2018 roku, dzięki rosnącej liczbie pasażerów i opłat dodatkowych, takich jak bagaż rejestrowany.
Przerzucając koszty na klientów, przewoźnicy radzą sobie z konsekwencjami strajków czy też niedoborów kadrowych wśród francuskich kontrolerów lotniczych.
Opóźnienia lotów w Europie wzrosły ponad dwukrotnie w pierwszej połowie 2018 r. w porównaniu z rokiem ubiegłym – poinformowało w środę Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA). Brak galijskich kontrolerów ruchu lotniczego prawdopodobnie zaostrzył problemy, tworząc wąskie gardła poza francuską przestrzenią powietrzną. EasyJet, którego port w Marsylii w południowej Francji został dotknięty przez strajki, w trzecim kwartale musiał anulować 2600 lotów. Koszty zakłóceń, w tym opóźnienia z powodu złej pogody, kosztowały firmę 25 milionów funtów. Rywale mieli podobne problemy. Ryanair odwołał w maju 1000 lotów, podczas gdy Air France notował regularne opóźnienia. EasyJet planuje teraz złożyć skargę do Komisji Europejskiej w sprawie strajków.
Wpływ akcji protestacyjnych jest jednak trudny do dostrzeżenia zarówno w prognozach, które na ten rok wypadają optymistycznie, jak i w wynikach trzeciego kwartału, które wykazały, że przychody wzrosły do 1,6 miliarda funtów, czyli o 14 procent więcej niż rok wcześniej. Jednym z powodów jest to, że tanie linie lotnicze zarabiają na tak zwanych usługach dodatkowych, takich jak opłaty za bagaż rejestrowany i nadbagaż. Przychody z tych źródeł wzrosły w trzecim kwartale o 16 procent, do 315 milionów funtów, ponad dwukrotnie szybciej niż przychody z biletów. Dyrektor generalny easyJet Johan Lundgren kupuje nowe samoloty w celu zwiększenia zdolności produkcyjnych o prawie 5 procent w tym roku.
Osiągnięcie tego celu powinno być stosunkowo łatwe. Pomimo opóźnień i odwołań, turyści i podróżujący w interesach wciąż latają. Zapotrzebowanie na loty wzrosło w maju o ponad 6 procent w porównaniu z rokiem poprzednim i o ponad 3,4 procent w kwietniu – wynika z danych zaprezentowanych przez IATA.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.