Kultowe biuro architektoniczne zaprojektuje terminal nowego lotniska dla Bombaju - Rynek Lotniczy
 
Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Kultowe biuro architektoniczne zaprojektuje terminal nowego lotniska dla Bombaju


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2018-03-18 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kultowe biuro architektoniczne zaprojektuje terminal nowego lotniska dla Bombaju
Fot. ZHA
Światowej sławy firma Zaha Hadid Architects (ZHA) zaprojektuje Terminal 1 i wieżę kontroli ruchu lotniczego w nowym międzynarodowym porcie lotniczym Navi Mumbai. W konkursie na projekt terminala wzięły udział najbardziej prestiżowe biura architektoniczne z całego świata.
Londyńska firma ZHA wybrana została po zakończeniu wymagającego, 12-tygodniowego konkursu, w którym udział brały najlepsze biura architektoczne z całego świata. ZHA, założona w 1979 roku, znana jest z innowacyjnych i kultowych projektów, a w swoim portfolio ma m.in. terminal Beijing Daxting International Airport o powierzchni 700 000 m2, który wciąż jest w budowie. Inne ważne projekty to: Olympic Aquatics Centre w Londynie, Heydar Aliyev Center w Baku (Azerbejdżan), MAXXI Contemporary Arts Center w Rzymie, Guangzhou Opera House w Chinach i Al Wakrah Stadium zaprojektowany na Mistrzostwa Świata 2022 w Katarze.

ZHA będzie odpowiadać za projekt i wykonanie nowego budynku terminalu oraz wieży kontroli ruchu lotniczego.

Budynek terminalu i towarzyszący mu pas startowy stanowią pierwszą fazę strategii rozwoju lotniska. Obejmuje ona docelowo budowę dwóch pasów startowych, obsługujących 80 lotów na godzinę. Lotnisko ma być portem zapasowym dla Chhatrapati Shivaji International Airport (CSI), które obecnie obsługuje jeden wylot na minutę.

– Jesteśmy bardzo dumni z tego, że zaprojektujemy infrastrukturę międzynarodowego lotniska Navi Mumbai, które będzie bardzo ważnym punktem, jeśli chodzi o infrastrukturę Bombaju. Naszą ambicją jest, aby projekt nawiązywał do przyszłości Indii, jednocześnie celebrując teraźniejszość i honorując przeszłość tego kraju – skomentował Cristiano Ceccato, dyrektor projektu ZHA.

Przy całkowitej przepustowości przewidzianej dla ponad 60 milionów pasażerów rocznie nowe lotnisko jest swoistym symbolem gwałtownej ekspansji indyjskiego sektora lotniczego. Liczba operacji lotniczych wykonywanych w Indiach ma wzrosnąć o ponad 200 proc. w nadchodzących latach.

– Sektor lotniczy na całym świecie rozwija się bardzo szybko. Nie możemy sobie pozwolić na opóźnienia. Przez 70 lat w Indiach nie było polityki dotyczącej lotnictwa. Wdrażamy ją obecnie, aby zapewnić odpowiednią przepustowość, odpowiadającą potrzebom rynku – powiedział Narenda Modi, premier Indii.

Premier Narenda Modi wmurował kamień węgielny nowego lotniska w lutym 2018 r., pierwsze loty z międzynarodowego lotniska dla Bombaju powinny wystartować do końca 2019 roku.Kongres Rynku Lotniczego
 

Lotnictwo cywilne to niezwykle dynamicznie rozwijająca się gałąź naszej gospodarki. Łączna liczba pasażerów na polskich lotniskach w minionym roku osiągnęła rekordowy wynik 40 milionów osób. O tym jak dalej wspierać ten proces rozmawiać będziemy podczas Kongresu Rynku Lotniczego, który odbędzie się 12 września w Warszawie.

Kongres (wcześniej jako Forum Lotnicze) już od 2015 roku jest jedyną tej skali płaszczyzną do dyskusji między instytucjami rządowymi, organizacjami i podmiotami gospodarczymi na temat najważniejszych kwestii mających miejsce na rynku lotniczym w Polsce i za granicą.

Zapraszamy do zapoznania się z programem i rejestracji udziału na stronie www.kongresrynkulotniczego.pl

Udział w Kongresie jest bezpłatny po rejestracji na stronie i otrzymaniu akredytacji.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Prezes Lufthansa Group: Najlepszy wynik finansowy w historii

Pasażer i linie lotnicze

Prezes Lufthansa Group: Najlepszy wynik finansowy w historii

Justyna Urbaniak 15 marca 2018

Poznań: Kolejny miesiąc z ponad 30-proc. wzrostem liczby pasażerów

Infrastruktura i lotniska

Poznań: Kolejny miesiąc z ponad 30-proc. wzrostem liczby pasażerów

Justyna Urbaniak 15 marca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by PresstoCMS