Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Kosmos: Rosja poruszona sukcesem Amerykanów


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2020-06-07 07:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ PAP/ space24.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kosmos: Rosja poruszona sukcesem Amerykanów
fot. NASA commons.wikimedia.org
Pomyślny lot kapsuły Crew Dragon, która przewiozła dwóch amerykańskich astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną, oznacza koniec monopolu Rosji w segmencie transportu załogowego na orbitę; to także początek ery udziału biznesu prywatnego w misjach załogowych – stwierdzają rosyjskie media. 
Rządowa “Rossijskaja Gazieta" zastanawia się w komentarzu, czy misja kapsuły Dragon firmy SpaceX "jest wydarzeniem" i przyznaje w odpowiedzi, iż "bez wątpienia" tak. "Po raz pierwszy od prawie dziesięciu lat USA wysłały swoich astronautów ze swojego kosmodromu na swoim statku. Po raz pierwszy w kosmonautyce światowej ludzie polecieli w kosmos na pokładzie statku zbudowanego przez firmę prywatną" - wyjaśnia dziennik. Jeśli cała misja zakończy się powodzeniem, to "można nie mieć wątpliwości, że otwiera się absolutnie nowa karta" w kosmonautyce – zauważa.

Przypomina, że zagraniczni astronauci od roku 2011 udawali się na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) tylko na pokładzie rosyjskich statków Sojuz. "Jest jasne, co czuli Amerykanie, nie mając możliwości dostarczania ludzi na ISS samodzielnie. Wznowienie lotów załogowych stało się dla nich kwestią honoru i dumy narodowej" – ocenia rosyjski dziennik. Warto przy okazji zauważyć, że wysyłanie amerykańskich kosmonautów przez Rosjan było dla naszych wschodnich sąsiadów intratnym interesem. NASA zapłaciła Moskwie 3,9 mld dolarów za dostarczanie swoich ludzi na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

Szef państwowej rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos Dmitrij Rogozin przyznał, iż jest ona bardzo zainteresowana techniczną stroną statku Dragon, bowiem sama pracuje nad modernizacją swoich statków i budową nowego, o nazwie Orzeł. "Rossijskaja Gazieta" nie wyklucza, że kosmonauci z Rosji zaczną w przyszłości latać na ISS na pokładzie jednostek amerykańskich. Przyznaje zarazem, że "udany lot statku (szefa SpaceX) Elona Muska będzie oznaczać koniec monopolu Rosji “jako jedynego kraju dostarczającego załogi na orbitę”.

Lot Amerykanów "stawia pytanie o efektywność rosyjskiej branży kosmicznej" – ocenia dziennik "Wiedomosti". Misja ta oznacza także, że "loty człowieka w kosmos stają się przedsięwzięciem prywatnym", a wydarzenie to jest nie mniej znaczące niż sam powrót Ameryki do lotów załogowych - wskazuje gazeta. Jak zauważa, rosyjska branża kosmiczna "rozwija się bynajmniej nie tak szybko, jak by się chciało". Chociaż po rozpadzie ZSRS kosmos nadal był w Rosji tą sferą, która podtrzymywała dumę narodową, to państwo nie zwracało uwagi na problemy branży. Później inwestycje państwowe zwiększono, ale nie poprawiło to radykalnie sytuacji i problemami pozostały "korupcja i zła organizacja prac". W połowie kończącej się dekady amerykańska Orbital Sciences Corporation produkująca statki kosmiczne Cygnus i rakiety Antares używane wcześniej do zaopatrywania Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zatrudniała 1,3 tys. pracowników. W tym samym czasie rosyjskie Państwowe Produkcyjno-Badawcze Centrum Kosmiczne im. M. Kruniczewa, producent rakiet Proton-M i Angara-A5, miał na etatach trzynastokrotnie więcej ludzi!

Powołując się na opinię eksperta Iwana Moisiejewa, "Wiedomosti" konkludują, że "Rosja nie może teraz swojego pionierstwa w kosmonautyce załogowej wykorzystywać w celach propagandowych, zaś Crew Dragon swymi właściwościami przewyższa rosyjski Sojuz".Gazeta przypomina także, że NASA płaciła Rosji za miejsce na Sojuzach dla swoich astronautów 86 mln dolarów, natomiast koszt miejsca na statku Dragon wyniósł 55 mln dolarów.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
OneWeb ofiarą pandemii. Firma złożyła wniosek o upadłość

Biznes i przemysł

OneWeb ofiarą pandemii. Firma złożyła wniosek o upadłość

Aleksander Domański 31 marca 2020

Rynek lotniczy napędza obecnie zbrojeniówka

Biznes i przemysł

Rynek lotniczy napędza obecnie zbrojeniówka

inf. pras. oprac. ad 23 stycznia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5