Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Koronawirus. 55 linii lotniczych zaprzestało lotów


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2020-03-26 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Koronawirus. 55 linii lotniczych zaprzestało lotów
fot. Pixabay
55 linii lotniczych z całego świata przestało realizować regularne połączenia lotnicze z powodu zakazów przemieszczania się, zamknięć przestrzeni powietrznej i niskiego popytu na podróże. Powodem jest COVID-19. Przygotowaliśmy zestawienie wszystkich przewoźników, którzy obecnie nie latają.
Trzeba przy tym nadmienić, że zarówno europejskie, jak też azjatyckie i bliskowschodnie państwa w dalszym ciągu ograniczają podróże lotnicze i uniemożliwiają obsługę niektórych połączeń, sytuacja więc będzie się w najbliższych dniach z pewnością zmieniać. W USA linie lotnicze znacznie ograniczyły operacje, ale wiele z nich nadal działa, ponieważ krajowa przestrzeń powietrzna pozostaje otwarta.

Ponieważ podróże lotnicze są głównym sposobem rozprzestrzeniania się wirusa, linie lotnicze są na celowniku rządów próbujących chronić swoich obywateli. Większość linii lotniczych ma wznowić działalność w połowie kwietnia. Niektóre nie planują wzbić się w powietrze do maja lub czerwca.

Belgijski Air Antwerp ogłosił, że odwołuje wszystkie swoje loty od 22 marca do 12 kwietnia. Tymczasowe zawieszenie działalności, jak twierdzi linia lotnicza, jest spowodowane środkami podjętymi przez rząd belgijski w celu ograniczenia podróży, zwłaszcza gdy Unia Europejska głosowała za zamknięciem swoich granic zewnętrznych.

Air Arabia ogłosiła zawieszenie działalności od 25 marca, ponieważ dyrektywa rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich zabrania lotów pasażerskich do kraju. Linia lotnicza z siedzibą w Sharjah nie powiedziała, kiedy planuje wznowić działalność.

Kazachstańskie Air Astana ogłosiły zawieszenie operacji do połowy kwietnia po stanach wyjątkowych ograniczających loty w tym kraju. Ograniczenia dotyczą wszystkich linii lotniczych w Kazachstanie, ale Air Astana będzie obsługiwać ograniczone nieregularne loty repatriacyjne dla mieszkańców i obywateli.

Air Baltic ogłosił, że zawiesi wszystkie operacje, ponieważ rząd Łotwy, w której ma siedzibę przewoźnik, postanowił w dużej mierze zamknąć swoje granice, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19 w swoim kraju. Przewoźnik zaprzestanie działalności od 17 marca do 15 kwietnia, w tym w Estonii i na Litwie, gdzie ma drugorzędne bazy.

Air India tymczasowo zaprzestaje działalności, ponieważ indyjska przestrzeń powietrzna zamyka się 25 marca, zgodnie z komunikatem prasowym rządu. Zamknięcie dotyczy wszystkich indyjskich linii lotniczych i zagranicznych linii lotniczych latających na lub przez subkontynent.

Air India Express tymczasowo zaprzestaje działalności, ponieważ indyjska przestrzeń powietrzna zamyka się 25 marca, zgodnie z komunikatem prasowym rządu. Zamknięcie dotyczy wszystkich indyjskich linii lotniczych i zagranicznych linii lotniczych latających na lub przez subkontynent.

Air Madagascar ogłosił zawieszenie wszystkich lotów, ponieważ wyspa próbuje zapobiec wybuchowi koronawirusa. Afrykańska linia lotnicza zawiesza loty na miesiąc między 20 marca a 20 kwietnia.

Air Malta ogłosiło w środę, że zawiesi operacje rozpoczynające się tuż przed północą w piątek do odwołania. O zawieszeniu lotów zdecydowano, gdy rząd maltański wstrzymał cały komercyjny ruch lotniczy do kraju.

Air Moldova zawiesi operacje do 1 kwietnia.

Air Serbia ogłosiło zawieszenie działalności w związku z ograniczeniami międzynarodowego ruchu lotniczego ze strony serbskiego rządu. Linie lotnicze działają głównie w Europie z jedną trasą dalekiego zasięgu między Belgradem a Nowym Jorkiem.

Air Transat ogłosił, że wszystkie loty będą stopniowo anulowane do 30 kwietnia.

Wiele spółek zależnych AirAsia ogłosiło zawieszenie usług z powodu zakazów podróży.

Filipińska filia AirAsia ogłosiła odwołanie wszystkich lotów międzynarodowych i krajowych od 20 marca do 14 kwietnia. Ten ruch nastąpił w następstwie rządowej filipińskiej dyrektywy wstrzymującej podróże lotnicze w kraju, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

AirAsia India również zawiesi operacje od 25 marca, gdyż rząd Indii postanowił zamknąć krajową przestrzeń powietrzną.

Austrian Airlines ogłosiło tymczasowe zawieszenie lotów na 10 dni od 18 marca. Linia lotnicza jako pierwsza w Grupie Lufthansa całkowicie zawiesiła działalność, a ostatni lot odbył się z Chicago do Wiednia w środę wieczorem.

Południowoamerykański przewoźnik Avianca ogłosił zawieszenie wszystkich lotów od 25 marca. Przewoźnik przyspiesza wcześniej zaplanowane wycofanie usługi, uziemiając swoją flotę pasażerską do 12 kwietnia.

Rumuńska spółka Blue Air ogłosiła zawieszenie wszystkich operacji pasażerskich, ponieważ jej kraj macierzysty wprowadził stan wyjątkowy z powodu rozprzestrzenienia się COVID-19. Przewidziano, że regularne loty zostaną wznowione w połowie kwietnia.

Brussels Airlines, jedna z najmniejszych krajowych linii lotniczych w Grupie Lufthansa, ogłosiła, że zawiesi działalność między 21 marca a 19 kwietnia. Zawieszenie nastąpiło po tym, jak Unia Europejska zagłosowała za zamknięciem granic zewnętrznych.

Cabo Verde Airlines ogłosiło, że zawiesi wszystkie loty na co najmniej 30 dni, ponieważ jego archipelagowa ojczyzna stara się chronić przed nowym koronawirusem. Nowo rebrandowane linie lotnicze znajdujące się w Republice Zielonego Przylądka u wybrzeży Afryki niedawno wdrożyły strategię polegającą na łączeniu kontynentów Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Afryki i Europy przez Wyspy Zielonego Przylądka.

Cayman Airways zawiesza działalność, ponieważ rząd Kajmanów ogłosił zamknięcie międzynarodowego lotniska Owen Roberts i międzynarodowego lotniska Charlesa Kirkconnell dla międzynarodowych lotów pasażerskich od 22 marca. Zamknięcie będzie obowiązywać do 12 kwietnia i wpłynie na większość operacji Kajmana.

Cebu Pacific Air ogłosiło, że wszystkie loty zostaną odwołane między 19 marca a 12 kwietnia. Tanie linie lotnicze dołączają do innych filipińskich linii lotniczych, anulując loty w kraju zgodnie z mandatem rządowym.

Comair, franczyzobiorca British Airways z Południowej Afryki, zawiesił działalność zgodnie z dyrektywą prezydencką w dniu 26 marca. Comair wraz z przewoźnikiem zależnym Kulula uziemiają loty do 19 kwietnia.

Początkowo Copa Airlines poinformowały o planach zmniejszenia przepustowości o 80% w kwietniu. Linia lotnicza z siedzibą w Panamie na skrzyżowaniu obu Ameryk łączy przede wszystkim pasażerów podróżujących między dwoma kontynentami, a także Ameryką Środkową. Później ogłoszono jednak całkowite zawieszenie operacji zgodnie z ograniczeniami rządu panamskiego dotyczącymi podróży międzynarodowych. Copa zostanie uziemiona do 22 kwietnia, począwszy od 23 marca.

CSA Czech Airlines ogłosiły, że anulują wszystkie loty do swojego hubu w Pradze, ponieważ czeski rząd zamyka swoje granice i uniemożliwia obywatelom podróżowanie za granicę. Rządowy zakaz ma obowiązywać od 16 marca do 11 kwietnia.

EgyptAir ogłosił zawieszenie działalności z powodu zamykania portów lotniczych przez rząd egipski w kraju Afryki Północnej. Egipski ruch lotniczy będzie ograniczony do końca marca.

Emirates ogłosiło, że loty pasażerskie od 25 marca zostaną zawieszone zgodnie z rządową dyrektywą ZEA zabraniającą lotów pasażerskich. Mega przewoźnik z Dubaju nie określił, kiedy loty zostaną wznowione.

Etihad Airways ogłosił, że wszystkie loty pasażerskie zostaną zawieszone, ponieważ ZEA próbuje ograniczyć rozprzestrzenianie się COVID-19 poprzez ograniczenie ruchu pasażerskiego. Przewoźnik z Abu Zabi powiedział, że sytuacja zostanie ponownie oceniona za dwa tygodnie po wejściu w życie mandatu.

FlyOne w Mołdawii zawiesi wszystkie operacje do końca marca; poinformowały w poniedziałek linie lotnicze, zgodnie z mandatem rządu dotyczącym ograniczenia podróży lotniczych. Loty zostaną wznowione 1 kwietnia.

Tani przewoźnik ZEA Flydubai zawiesi operacje zgodnie z mandatem rządowym ograniczającym podróże lotnicze w tym kraju. Zawieszenie obowiązuje od 25 marca do 7 kwietnia.

Indigo tymczasowo zaprzestaje działalności, ponieważ indyjska przestrzeń powietrzna zamyka się 25 marca, zgodnie z komunikatem prasowym rządu. Zamknięcie dotyczy wszystkich indyjskich linii lotniczych i zagranicznych linii lotniczych latających na lub przez subkontynent.

Jet2.com w Wielkiej Brytanii ogłosiło zawieszenie wszystkich lotów do końca kwietnia. Linie lotnicze łączą drugorzędne miasta w Wielkiej Brytanii z miejscami wypoczynku w całej Europie, zwłaszcza w Hiszpanii, gdzie liczba przypadków COVID-19 gwałtownie wzrosła.

Wiele oddziałów taniej linii lotniczej Jetstar z Azji i Pacyfiku zawiesi działalność. Jetstar Asia ogłosił w środę, że zawiesi loty na trzy tygodnie od 23 marca do 15 kwietnia. Początkowo wybuch koronawirusa miał wpływ na linię lotniczą z siedzibą w Singapurze, ponieważ zawiesiła loty do Chin kontynentalnych, a teraz powołuje się na dalsze ograniczenia podróży nałożone przez rządy krajowe.

Kulula, czyli południowoafrykański tani przewoźnik zawiesza operacje zgodnie z dyrektywą prezydencką 26 marca. Kulula wraz z macierzystym przewoźnikiem Comair ogłosiły, że uziemienie lotów potrwa do 19 kwietnia.

Kuwait Airways ogłosiło zawieszenie lotów na czas nieokreślony zgodnie z mandatem rządowym zakazującym lotów międzynarodowych do Kuwejtu. Miasto-państwo było jednym z pierwszych na Bliskim Wschodzie, które zaczęło ograniczać loty.

Francuska butikowa linia lotnicza La Compagnie ogłosiła, że zawiesi działalność do czasu zniesienia ograniczeń podróży przez prezydenta. W pełni biznesowa linia lotnicza obsługuje dwie trasy z francuskich miast: Paryża i Nicei do Newar. La Compagnie spodziewa się, że wznowi działalność po wygaśnięciu zakazu, z jednym lotem dziennie między Newark a Paryżem 15 kwietnia, jednocześnie odsuwając uruchomienie sezonowej usługi Newark-Nicea do 1 czerwca.

Spółka zależna Ryanair, Lauda, ogłosiła zawieszenie działalności do 30 kwietnia.

Polskie Linie Lotnicze LOT ogłosiły zawieszenie działalności w Polsce i na Węgrzech na podstawie zarządzenia polskiego rządu o zamknięciu granic w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się COVID-19. Polski przewoźnik flagowy obsługuje przede wszystkim loty z bazy w Warszawie z bazą dodatkową w Budapeszcie na Węgrzech. Loty wznowione zostaną 12 kwietnia.

Luksemburski Luxair zawiesza operacje lotnicze na prawie miesiąc, od 24 marca. Kraj macierzysty linii lotniczej znajduje się między Francją a Niemcami, gdzie liczba przypadków COVID-19 zaczęła rosnąć po rozprzestrzenieniu się wirusa w Europie.

Linie Middle Eastern Airlines zawieszają działalność od 19 marca, ponieważ rząd Libanu stara się zapobiec większemu wybuchowi koronawirusa w swoich granicach. Liczba przypadków pozostaje niska w tym kraju, ale sąsiednia Jordania i Izrael podjęły już drastyczne środki, aby zapobiec wybuchom epidemii.

Reuters poinformował, że Montenegro Airlines anuluje wszystkie loty do 1 kwietnia, ponieważ kraj macierzysty stara się zapobiec wybuchowi koronawirusa. Kraj ten jest jednym z wielu w Europie, które podejmują podobne działania, ograniczając dostęp do swoich granic.

Philippine Airlines ogłosiło tymczasowe zawieszenie wszystkich lotów do połowy kwietnia. Loty krajowe były wcześniej zawieszone, a międzynarodowe zawieszenia lotów obowiązywały 26 marca. Anulowanie jest odpowiedzią na dyrektywę rządu filipińskiego, która wprowadziła surowe środki dotyczące podróży od pierwszej epidemii w Wuhan w Chinach, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

Porter Airlines ogłosiło, że zawiesi działalność do czerwca, ponieważ Kanada i USA zgodziły się zamknąć granicę, a rząd kanadyjski zaleca izolację. Regionalna kanadyjska linia lotnicza obsługuje przede wszystkim loty we wschodniej Kanadzie, a także usługi transgraniczne z lotniska Billy Bishop w Toronto.

Kazachskie linie Qazaq Air ogłosiły zawieszenie działalności do końca marca w związku z rządowym stanem wyjątkowym ograniczającym loty w tym kraju. Mandat dotyczy wszystkich kazachskich linii lotniczych.

Royal Air Maroc w Maroku ogłosiło nieokreślone zawieszenie wszystkich lotów od 21 marca. Przewoźnik flagowy kraju Afryki Północnej zawiesza loty z powodu mandatu rządowego.

Royal Jordanian Airlines ogłosiło, że zawiesi wszystkie loty z Ammanu od 17 marca, stając się pierwszą linią lotniczą na Bliskim Wschodzie, która tymczasowo przestała latać z powodu rozprzestrzeniania się wirusa. Zawieszenie obowiązuje do końca marca. Jerozolima donosi, że przewoźnik został zmuszony do odwołania lotów, ponieważ królestwo próbuje zapobiec wybuchowi epidemii w obrębie swoich granic.

Afrykański RwandAir ogłosił zawieszenie lotów na miesiąc od 20 marca. Wznowienie ruchu nastąpił po mandacie rządowym ograniczającym loty do kraju.

TAME w Ekwadorze ogłosiło zawieszenie wszystkich lotów na okres dwóch tygodni, poczynając od 17 marca.

SA Express z Południowej Afryki ogłosiły, że zawieszają wszystkie swoje loty od 18 marca. Państwowe linie lotnicze nie podały, kiedy loty zostaną wznowione.

Indyjski SpiceJet tymczasowo kończy działalność, ponieważ indyjska przestrzeń powietrzna jest zamykana 25 marca, zgodnie z komunikatem prasowym rządu. Zamknięcie dotyczy wszystkich indyjskich linii lotniczych i zagranicznych linii lotniczych latających na lub przez subkontynent.

Tajwańska Starlux Airlines zawiesza działalność, ponieważ linia lotnicza tymczasowo zamyka swoją jedyną trasę między Tajpej a Da Nang w Wietnamie. Nowo powstałe linie lotnicze zawiesiły inne trasy na początku wybuchu epidemii i ograniczały się do tylko jednej trasy, zanim podjęto decyzję o zawieszeniu usługi.

Kanadyjskie linie Sunwing Airlines ogłosiły, że będą zawieszać loty między 17 marca a 9 kwietnia. Zawieszenie następuje, ponieważ Kanada w dużej mierze zamyka swoje granice w obawie przed wybuchem koronawirusa.

Thai Lion Air ogłosił zawieszenie lotów od 25 marca do połowy kwietnia. Ruch ten wynika z mandatu rządowego ograniczającego loty krajowe i międzynarodowe.

Francusko-holenderska tania linia lotnicza Transavia, członek grupy Air France-KLM, zawiesi działalność na czas nieokreślony.

Ukraine International Airlines ogłosiły, że wszystkie loty w całej sieci zostaną zawieszone do 3 kwietnia, z wyjątkiem lotów czarterowych repatriacyjnych. Ruch ten następuje, gdyż rząd Ukrainy zamknął swoje granice dla nierezydentów.

Uzbekistan Airways ogłosiły, że wszystkie loty międzynarodowe obsługiwane przez linię lotniczą zostaną zawieszone od 17 marca do 5 kwietnia. To konieczność wynikająca z decyzji rządu Uzbekistanu po tym, jak pierwszy przypadek COVID-19 został potwierdzony w tym kraju.

Vistara w Indiach tymczasowo kończy działalność, ponieważ indyjska przestrzeń powietrzna zamyka się 25 marca, zgodnie z komunikatem prasowym rządu. Zamknięcie dotyczy wszystkich indyjskich linii lotniczych i zagranicznych linii lotniczych latających na lub przez subkontynent.

Jemeńska Jemenia ogłosiła zawieszenie lotów na okres dwóch tygodni od 18 marca. Zawieszenie nastąpiło na podstawie mandatu rządu jemeńskiego ograniczającego loty do kraju Bliskiego Wschodu.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
#Lotdodomu. Na pokładach samolotów LOT-u do kraju powróciło ponad 36 tys. osób

Pasażer i linie lotnicze

#Lotdodomu. Na pokładach samolotów LOT-u do kraju powróciło ponad 36 tys. osób

Emilia Derewienko 26 marca 2020

MSZ: Akcja #LOTdoDomu powoli dobiega końca

Pasażer i linie lotnicze

MSZ: Akcja #LOTdoDomu powoli dobiega końca

Emilia Derewienko 26 marca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5