Partnerzy serwisu:
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Francja: Strajk kontrolerów ruchu lotniczego. Air France kasuje loty

Dalej Wstecz
Data publikacji:
15-09-2022
Ostatnia modyfikacja:
28-11-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

PASAŻER I LINIE LOTNICZE
Francja: Strajk kontrolerów ruchu lotniczego. Air France kasuje loty
fot. Piotr Bożyk
Francuscy kontrolerzy lotów zapowiedzieli na jutro, tj. piątek 16 września, przeprowadzenie 24-godzinnego strajku. Związkowcy domagają się lepszego poziomu wynagrodzeń. W związku z tym francuskie flagowe linie lotnicze Air France zostały zmuszone odwołać połowę swoich zaplanowanych rejsów. Przewoźnik odwołał loty do i z Warszawy. Rejsy do Francji anulowały także Brussels Airlines oraz Turkish Airlines.

Strajki pracowników przemysłu lotniczego, w tym personelu naziemnego, pokładowego czy kokpitowego, który stara się dostosować swoje pensje do rosnących kosztów życia w warunkach wysokiej inflacji, spowodowały poważne zakłócenia w letnim ruchu lotniczym w Europie. Wcześniejsza akcja protestacyjna francuskich kontrolerów zmusiła dwa paryskie lotniska: Charles de Gaulle'a i Orly do odwołania setek lotów w czerwcu 2022 roku po tym, jak personel lotniska wezwał do zapewnienia przez władze lotniskowej spółki lepszych warunków płacy i pracy. Aby zapobiec chaosowi lotniczemu, Francuska Dyrekcja Generalna Lotnictwa Cywilnego (DGAC) poprosiła linie lotnicze o zmniejszenie rozkładu lotów o połowę w dniu 16 września 2022 roku, kiedy odbędzie się strajk kontrolerów ruchu lotniczego.

– W celu ograniczenia utrudnień w ruchu Generalna Dyrekcja Lotnictwa Cywilnego zastosuje przepisy dotyczące minimalnej obsługi w trasowych centrach żeglugi powietrznej i na lotniskach – zakomunikował francuski organ. Ostrzegł również, że strajk może mieć konsekwencje dla całego europejskiego ruchu lotniczego. DGAC zamierza koordynować ruch lotniczy wraz z Eurocontrolem, aby opracować alternatywne trasy przelotów, w celu obejścia francuskiej przestrzeni powietrznej, z których skorzystają przewoźnicy. Kierowanie lotów wokół Francji będzie monumentalnym zadaniem, które najprawdopodobniej doprowadzi do podniebnych zatorów.

Oprócz kontynentu także terytoria zamorskie

Mający więcej członków Krajowy Związek Kontrolerów Ruchu Lotniczego (SNCTA) wezwał do przeprowadzenia akcji strajkowej w piątek. Protest odbędzie się w kontynentalnej i zamorskiej części Republiki Francji. W depeszy NOTAM czytamy, że strajk pracowników wież kontroli lotów rozpocznie się o godzinie 06:00 16 września i będzie trwał przez 24 godziny. Akcja protestacyjna obejmie wszystkie francuskie wieże kontroli lotów (ATC) oraz porty lotnicze. Strajkować będą także pracownicy ATC francuskich terytoriów zamorskich. W związku z tym pasażerowie powinni spodziewać się zakłóceń w podróżach na lotniskach na Tahiti, Cayenne, Martynice, Pointe a Pitre, Reunionie, Majottcie.

Port lotniczy w Montpellier prawdopodobnie będzie zamknięte przez cały czas trwania strajku, a niektóre inne mniejsze lotniska mogą zostać zmuszone do zamknięcia w pewnym momencie dnia. Są to porty w Perpignan, Beziers, Biarritz, Brest, Rennes, Lille i Paryżu-Beauvais. – Od kilku miesięcy związek SNCTA intensyfikuje dyskusje na temat obecnego poziomu inflacji, a także przyszłych rekrutacji – powiedział związek w oświadczeniu. – Po historycznie niskim poziomie rekrutacji w 2021 roku władze publiczne muszą zdawać sobie sprawę z bezprecedensowego wyzwania, które przed nami stoją – dodają związkowcy.

Związek zawodowy kontrolerów ogłosił także, że w przypadku braku porozumienia, przeprowadzona zostanie kolejna akcja protestacyjna złożenie, która będzie gorsza w swoich skutkach. Drugi strajk ma być zorganizowany od środy 28 września do piątku 30 września 2022 roku.

Air France odwołuje połowę piątkowych lotów

Strajk francuskich kontrolerów ruchu lotniczego spowoduje, że linie Air France będą obsługiwać w piątek tylko 45 proc. swoich lotów krótko- i średniodystansowych. Francuski flagowy operator planuje jutro wykonać 90 proc. swoich lotów długodystansowych. Pewne jest, że wskaźnik wypełnienia miejsc na tych rejsach będzie niski, gdyż loty zasilające połączenia long-haulowe zostały bardzo ograniczone. Francuskie ramię Air France-KLM odwoła w piątek łącznie około 400 z 800 lotów, poinformował rzecznik przewoźnika.

Air France odwołał już wszystkie loty do i z Warszawy, które miały się odbyć w piątek. Z lotniska Chopina do Paryża-CDG anulowano rejsy o godz. 06:00 (AF1247), 12:40 (AF1147), oraz 19:50 (AF1047). Na razie rotacja AF1346/1347 widnieje w rozkładzie lotów jako zaplanowana do odbycia się. Dziś nie odbędzie się także przylot samolotu z rotacji wieczorno-porannej. Air France nie odwołał jutrzejszego rejsu do Paryża z Krakowa. Na ten lot są dostępne jeszcze bilety. – Nie możemy wykluczyć opóźnień i odwołań w ostatniej chwili pozostałych lotów – poinformowały francuskie linie lotnicze w swoim oświadczeniu, dodając, że poszkodowani pasażerowie będą ostrzegani za pomocą wiadomości SMS i e-maili.

Brussels Airlines, Turkish Airlines również odwołują rejsy

Brussels Airlines poinformowały, że zostały zmuszone do odwołania 12 lotów: w czwartek wieczorem i w piątek z powodu strajku francuskich kontrolerów ruchu lotniczego. Rzecznik belgijskiego przewoźnika potwierdził tę wiadomość agencji prasowej Belga, stwierdzając, że „na prośbę francuskich przewoźników lotniczych odwołujemy dwa loty późnym wieczorem w czwartek i pięć rotacji (loty w obie strony) w piątek”.

Również z tego samego powodu turecki flagowy przewoźnik, Turkish Airlines, odwołał loty ze Stambułu do wszystkich miast, do których linie latają we Francji. Pasażer ma prawo do pełnego zwrotu pieniędzy za bilet, jeśli zrezygnuje z podróży należy pamiętać, że zgodnie z unijnym rozporządzeniem WE 261/2004 linie lotnicze są nadal zobowiązane do opieki nad swoimi pasażerami poprzez zmianę istniejącej rezerwacji.

Przewoźnik powinien zapewnić alternatywną opcję podróży, również na pokładzie samolotów innych linii lotniczych. Prawo gwarantuje także otrzymanie przez klientów pokoi hotelowych, posiłków czy kart telefonicznych do komunikacji z najbliższymi. Odszkodowania za opóźnienia i odwołania wynikające z strajku kontrolerów lotniczych nie mają zastosowania, ale jak wspomniałem wyżej, linie mają obowiązek zapewnić zwrot kosztów poniesionych za hotele, posiłki. Pasażer ma prawo do anulacji podróży i otrzymania pełnego zwrotu pieniędzy zapłaconych za bilet. Zwrot dokonany będzie na kartę płatniczą, która została użyta do dokonania rezerwacji.

Odwołane loty z Paryża i Nicei do Warszawy

W związku ze strajkiem kontrolerów ruchu lotniczego we Francji, zaplanowanym na 16 września, zostaną wprowadzone następujące zmiany. – Dziś odbędzie się rejs (LO333) z Warszawy do Paryża. Nie będzie rejsu powrotnego. Odwołany zostaje jutrzejszy ranny lot z Paryża do Warszawy LO334. Nie odbędzie się rotacja LO335/336 oraz lot o numerze LO344 z Nicei do Warszawy – poinformował Rynek Lotniczy Krzysztof Moczulski, rzecznik prasowy PLL LOT.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

POZOSTAŁE Z WĄTKU:

Start inicjatywy Connecting Eastern Europe. "Odkrywamy tajniki branży"

Infrastruktura i lotniska

Start inicjatywy Connecting Eastern Europe. "Odkrywamy tajniki branży"

inf. pras. 23 listopada 2022

Lotnisko Chopina: Prawie 1,4 mln pasażerów w październiku

Infrastruktura i lotniska

PPL: Do działań Ryanaira podchodzimy ostrożnie

Biznes i przemysł

PPL: Do działań Ryanaira podchodzimy ostrożnie

Mateusz Kieruzal 18 listopada 2022

POZOSTAŁE Z WĄTKU:

Start inicjatywy Connecting Eastern Europe. "Odkrywamy tajniki branży"

Infrastruktura i lotniska

Start inicjatywy Connecting Eastern Europe. "Odkrywamy tajniki branży"

inf. pras. 23 listopada 2022

Lotnisko Chopina: Prawie 1,4 mln pasażerów w październiku

Infrastruktura i lotniska

PPL: Do działań Ryanaira podchodzimy ostrożnie

Biznes i przemysł

PPL: Do działań Ryanaira podchodzimy ostrożnie

Mateusz Kieruzal 18 listopada 2022

Najnowsze wiadomości:

Kongresy
Konferencje
Seminaria
OFERTY PRACY
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5