Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Kontrolerzy: Nie chcemy nowego kryzysu


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2022-06-21 09:49
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
RL

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kontrolerzy: Nie chcemy nowego kryzysu
fot. Piotr Bożyk
Zrobimy wszystko, żeby uniknąć powtórki z kryzysu z początku maja – deklaruje Związek Zawodowy Kontrolerów Ruchu Lotniczego. – Nie rezygnujemy równocześnie z odbudowania bezpieczeństwa na polskim niebie i sprawiedliwych zasad funkcjonowania Agencji – dodają związkowcy.
ZZKRL odniósł się w ten sposób do pojawiających się informacji o zakłóceniach dialogu między stronami. Najpierw pojawiły się informacje wskazujące, że PAŻP miałaby się wycofać z porozumienia, co mogłoby grozić paraliżem na lotniskach w okresie szczytu komunikacyjnego. W poniedziałkowe popołudnie Agencja zaprzeczyła tym doniesieniom. Dziś do sytuacji odnieśli się związkowcy.

– W ostatnim tygodniu prowadzone rozmowy nie miał odpowiedniej dynamiki i w niektórych obszarach zmierzały w złym kierunku, niezgodnym z wcześniejszymi ustaleniami między stronami – pisze Związek. Dodaje jednak, że z optymizmem przyjmuje powtórne osobiste zaangażowanie w rozmowy prezes PAŻP Anity Oleksiak. To w ocenie ZZKRL, daje rozmowom „realny wymiar”.

Związek podkreśla, że wraz z innymi związkami zawodowymi uczestniczy w procesie konsultacyjnym szeregu projektów dokumentów dotyczących organizacji pracy i systemu wynagradzania. „Konsultacje obejmują również program rozwoju zawodowego, który ustabilizowałby kwestie pracownicze i zagwarantował bezpieczne funkcjonowanie służb ruchu lotniczego. Program umożliwiłby m.in. zaangażowanie pracowników o dużym doświadczeniu operacyjnym w proces szkolenia przyszłych kontrolerów ruchu lotniczego oraz sprzyjał wykorzystaniu wiedzy eksperckiej kontrolerów ruchu lotniczego w okołooperacyjnych obszarach funkcjonowania Agencji”. Jak podkreślono, o wdrożenie tego programu na wzór tego jak ma to miejsce w innych krajach, Związek zabiega od 2015 roku, czyi od czasu gdy ruch lotniczy zaczął znacząco wzrastać.

„Niezależnie od tego, prowadzimy obecnie rozmowy w kwestii kodeksu etyki, który został przez nas przygotowany w oparciu o najlepszą wiedzę i praktyki międzynarodowych podmiotów działających w branży lotniczej. Ma on na celu przywrócenie etosu pracy, który będzie m.in. chronił sygnalistów, dawał jasne wytyczne działania i skutecznie zapobiegał mobbingowi” – informują związkowcy.

Dodają, że pomimo ogromnej presji czasu, terminu 10 lipca jako ostatecznej daty podpisania porozumienia zrobią wszystko, żeby uniknąć powtórki z kryzysu z początku maja br. – Nie rezygnujemy równocześnie z odbudowania bezpieczeństwa na polskim niebie i sprawiedliwych zasad funkcjonowania Agencji – zaznaczają.

„Zawarcie porozumienie nie spowoduje też, że nie przestaniemy monitorować wszystkich aspektów wdrożenia wypracowanych rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa, w tym kwestii stosowania SPO, które jest dla nas fundamentalnym aspektem, ponieważ od początku walczymy o bezpieczeństwo na polskim niebie oraz o powrót kultury bezpieczeństwa pracy” – czytamy w oświadczeniu ZZKRL.

Ze spokojem do sytuacji pomiędzy dwoma stronami sporu odnoszą się Polskie Linie Lotnicze LOT. – Monitorujemy sytuację na bieżąco. Nie otrzymaliśmy żadnej informacji na temat rzekomego braku porozumienia między kontrolerami a PAŻP – stwierdza narodowy przewoźnik.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
LOT odwołuje rejsy do Amsterdamu

Pasażer i linie lotnicze

LOT odwołuje rejsy do Amsterdamu

Mateusz Kieruzal 21 czerwca 2022

Katarskie lotnisko Hamad po raz kolejny najlepsze według Skytrax

Infrastruktura i lotniska

Katarskie lotnisko Hamad po raz kolejny najlepsze według Skytrax

Avgeek 21 czerwca 2022

Binter Canarias zwiększy oferowanie o 70 proc. w zimie

Pasażer i linie lotnicze

Binter Canarias zwiększy oferowanie o 70 proc. w zimie

Mateusz Kieruzal 21 czerwca 2022

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5