Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Konsultacje w sprawie aktualizacji planu skuteczności działania służb żeglugi powietrznej


Wstecz Dalej

Autor:

inf. pras

Data publikacji:
2021-09-01 12:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Urząd Lotnictwa Cywilnego

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Konsultacje w sprawie aktualizacji planu skuteczności działania służb żeglugi powietrznej
fot. Piotr Bożyk
31 sierpnia 2021 roku w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego odbyło się spotkanie konsultacyjne dotyczące projektu zrewidowanego "Planu skuteczności działania służb żeglugi powietrznej na lata 2020–2024" (PSD RP3). Konsultacje to jeden z elementów złożonego procesu ustalania wysokości stawek opłat nawigacyjnych na trzeci okres odniesienia, tj. na lata 2020-2024.
Pierwotny projekt PSD RP3 został przekazany do Komisji Europejskiej pod koniec 2019 roku, jednak drastyczny spadek ruchu lotniczego spowodowany pandemią COVID-19 zweryfikował przyjęte założenia i konieczna stała się jego aktualizacja.

W spotkaniu, oprócz przedstawicieli ULC, uczestniczyli między innymi eksperci Ministerstwa Infrastruktury, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, pozostałych instytucji zapewniających służby żeglugi powietrznej, portów lotniczych, przewoźników lotniczych, strony społecznej oraz goście międzynarodowi, w tym przedstawiciele Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA), organu weryfikującego skuteczność działania (PRB) oraz Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (EUROCONTROL).

Spotkanie było okazją do dyskusji na temat perspektyw rozwoju ruchu lotniczego w Polsce w kontekście pandemii COVID-19, która negatywnie wpłynęła na sektor lotniczy. Eksperci ULC przedstawili i omówili propozycję celów we wszystkich kluczowych obszarach skuteczności działania służb żeglugi powietrznej dotyczących bezpieczeństwa, ochrony środowiska, przepustowości oraz efektywności kosztowej, które są w pełni zgodne z oczekiwaniami Komisji Europejskiej.

Omówiono również działania służb żeglugi powietrznej mające zredukować koszty oraz dostosować je do ogólnoeuropejskich celów w zakresie efektywności kosztowej. Przedstawiono plany rozwoju służb żeglugi powietrznej, wskazując na konieczność inwestowania w nowoczesne technologie, które zapewnią ciągłość i efektywność obsługi rosnącego ruchu lotniczego z zachowaniem standardów bezpieczeństwa.

ULC zapoznał się ze wszystkimi opiniami i uwagami do projektu. Na kolejnym etapie będą one analizowane z uwzględnieniem kwestii bezpieczeństwa oraz utrzymania infrastruktury lotniczej w dobie kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19.

Z analizy ULC dotyczącej planów pozostałych państw UE wynika, że opłaty trasowe i terminalowe na lata 2022-2024 mogą wzrosnąć średnio o 50 proc. w całej Europie. Wzrost kosztów wynika z aktualnej sytuacji, w której znalazła się branża lotnicza. Mimo dużego spadku ruchu lotniczego konieczne jest utrzymanie pełnej gotowości operacyjnej służb ruchu lotniczego na tym samym poziomie, co generuje koszty. Zgodnie z założeniami Komisji Europejskiej finansowanie służb żeglugi powietrznej leży przede wszystkim po stronie przewoźników. Projekt, po uzyskaniu akceptacji Ministerstwa Infrastruktury, zostanie przekazany do weryfikacji i oceny Komisji Europejskiej do 1 października bieżącego roku.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
ZRPL wysłał pismo do prezesa ULC. Niepokoi wzrost opłat za nawigację

Infrastruktura i lotniska

ZRPL wysłał pismo do prezesa ULC. Niepokoi wzrost opłat za nawigację

Redakcja/inf. pras. 20 sierpnia 2021

2020 w lotnictwie. Pandemia cofnęła Polskę o 15 lat

Biznes i przemysł

2020 w lotnictwie. Pandemia cofnęła Polskę o 15 lat

simetra 03 czerwca 2021

ULC: Ruch lotniczy rośnie powoli, zaostrza się konkurencja

Prawo i polityka

ULC: Ruch lotniczy rośnie powoli, zaostrza się konkurencja

Łukasz Malinowski 02 czerwca 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5