Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Kłopoty megalotniska w Meksyku


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak/ Aleksander Domański

Data publikacji:
2018-08-29 11:08
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ dezeen.com

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kłopoty megalotniska w Meksyku
Lotnisko w Meksyku jest już za małe.fot. Wikipedia
– Meksyk ryzykuje utratę długoterminowego wzrostu liczby pasażerów i miliardów dolarów, jeśli nie uda mu się zbudować nowego lotniska w stolicy – poinformował we wtorek dyrektor Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego (IATA).
W ubiegłym tygodniu rząd Meksyku odłożył decyzję o zakończeniu budowy nowego lotniska w Mexico City. Prezydent Manuel Lopez Obrador poinformował, że projekt został „skażony przez korupcję” przed jego zwycięstwem w wyborach 1 lipca i naciskał, aby zamiast tego, rozwinąć istniejący wojskowy port lotniczy na północ od stolicy. 

Nowa władza – nowe pomysły 

Nowo wybrany prezydent doszedł do władzy między innymi dzięki swej zdecydowanej, jak chcą inni populistycznej, antykorupcyjnej postawie. Problem jest rzeczywiście palący, bo Meksyk jest dotknięty plagą łapówkarstwa. Wedle Indeksu Percepcji Korupcji (Corruption Perceptions Index) tworzonego przez Transparency International, pozarządową organizację zajmującą się badaniem i zwalczaniem korupcji, Meksyk na sto osiemdziesiąt państw jest na sto trzydziestym piątym miejscu. 

Obrador chce walczyć z zepsuciem aparatu państwowego, dając przykład urzędnikom swoim oszczędnym stylem życia. Nie zamierza np. przeprowadzić się do prezydenckiej rezydencji ze swego skromnego domu, chwali się, że nie ma konta w banku i karty kredytowej. Podczas swojej kampanii jego główne propozycje polityczne obejmowały plany anulowania budowy nowego lotniska w stolicy państwa. O losach inwestycji ma zadecydować referendum planowane na październik tego roku. 

– Aby nie podejmować złych decyzji, najlepiej wcześniej pytać – ogłosił prezydent i dodał – Meksykanie nie są niedojrzali. To inteligentny, mądry naród, więc użyjemy najbardziej z demokratycznych metod. 

Anulowanie budowy nowego lotniska skutkowałoby stratami finansowymi. Inwestycja jest już realizowana od trzech lat. Pierwsza faza projektu – w tym terminal obsługujący 68 milionów pasażerów rocznie i trzy pasy startowe – miała zostać ukończona w 2020 roku. 

Argumentem przeciw lotnisku podnoszonym przez Obradora jest przewidywany koszt realizacji opiewający na niebagatelną kwotę 13,3 miliarda dolarów, z czego 60 procent jest finansowane przez rząd meksykański, a pozostałe 40 procent to kredyty bankowe i papiery dłużne. Prezydent jako tańszą alternatywę sugeruje rozbudowę istniejącego już lotniska wojskowego położonego w pobliżu miasta.

Meksyk musi coś zrobić 

Obecne meksykańskie lotnisko pęka w szwach. Obsługuje 47 milionów pasażerów, czyli o prawie 50 procent więcej, niż wynosi jego zdolność projektowa, sięgająca 32 milionów. Nowe lotnisko jest niezbędne, aby umożliwić Mexico City korzystanie z jego idealnej pozycji geograficznej, która łączy Amerykę Północną i Amerykę Łacińską.

IATA podaje, że jeśli nowe lotnisko nie zostanie zbudowane, może to oznaczać o 20 milionów mniej pasażerów rocznie do roku 2035. Może to przełożyć się też na utratę 20 miliardów dolarów PKB i 200 000 miejsc pracy mniej w regionie do 2035 roku.

Nowy port lotniczy miałby powstać na terenie o powierzchni 4600 hektarów. Docelowo lotnisko ma mieć sześć pasów startowych i będzie w stanie obsłużyć do 120 milionów pasażerów rocznie. To o blisko cztery razy więcej niż aktualny port lotniczy, Aeropuerto Internacional Benito Juárez de la Ciudad de México. 

Lekcja dla CPK 

Cała sytuacja jest podobna do tej związanej z Centralnym Portem Komunikacyjnym, którego powstanie zapowiada obecna władza, a który oprotestowuje największa partia opozycyjna. CPK miałby zastąpić obecne Lotnisko Chopina, które pęka w szwach, a możliwości jego rozbudowy się wyczerpują. I choć polski port, zamiast do lotniska w Meksyku, częściej porównywany jest do megalotniska na wzór tego w Singapurze, to jest to inwestycja, która rozbudza równie skrajne emocje, jak ta zlokalizowana w Mexico City.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Rzeszów-Jasionka ze wsparciem miasta w kwocie 2 mln zł

Prawo i polityka

Rzeszów-Jasionka ze wsparciem miasta w kwocie 2 mln zł

Aleksander Domański 29 sierpnia 2018

Amsterdam-Schiphol grozi 24-godzinny strajk

Infrastruktura i lotniska

Amsterdam-Schiphol grozi 24-godzinny strajk

Aleksander Domański 29 sierpnia 2018

Rosyjski port lotniczy utrzymuje pozycję najbardziej punktualnego portu w Europie

Infrastruktura i lotniska

Rosyjski port lotniczy utrzymuje pozycję najbardziej punktualnego portu w Europie

Justyna Urbaniak 29 sierpnia 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5