Partner serwisu
Prawo i polityka

KE: Koniec trybu samolotowego podczas lotów

Dalej Wstecz
Data publikacji:
26-11-2022
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
KE: Koniec trybu samolotowego podczas lotów
fot. kevin woblik
Komisja Europejska zapowiedziała, że umożliwi „szerokie wdrożenie usług 5G” w samolotach, wyznaczając określone częstotliwości do łączności z telefonami komórkowymi podczas lotu. Jeśli propozycja zostanie skodyfikowana, pasażerowie lecąc, nie będą musieli mieć włączonego trybu samolotowego. Umożliwione zostaną połączenia telefoniczne, wysyłanie SMS-ów czy korzystanie z pakietu danych.

Linie lotnicze będą mogły zapewnić w swoich samolotach najnowszą technologię, obok technologii mobilnych poprzednich generacji, ponieważ Komisja Europejska zaktualizowała decyzję wykonawczą w sprawie łączności ruchomej na pokładach statków powietrznych, wyznaczając określone częstotliwości dla technologii 5G.

Jeśli przepisy zostaną zatwierdzone przez Parlament Europejski, nowe prawo umożliwi liniom lotniczym pozwalanie klientom na wykonywanie i odbieranie połączeń telefonicznych, wysyłanie wiadomości tekstowych i pobieranie danych do swobodnego przeglądania Internetu, tak samo jak na ziemi, poinformowała Komisja Europejska w czwartkowym oświadczeniu. Usługa będzie świadczona przy użyciu specjalnego sprzętu sieciowego czyli, stacji pico-cell, która ma działać w takim zakresie, by nie stwarzać żadnego zagrożenia dla urządzeń pokładowych samolotu.

– Sieć 5G w samolotach zapewni ludziom innowacyjne usługi, a liniom lotniczym i innym firmom możliwości rozwoju – powiedział Thierry Breton, komisarz KE ds. rynku wewnętrznego.

Od 2008 r. decyzja wykonawcza Komisji Europejskiej zarezerwowała pewne częstotliwości na potrzeby łączności ruchomej w samolotach. Aktualizacja decyzji wykonawczej Komisji w sprawie łączności ruchomej na pokładach statków powietrznych toruje drogę do powszechnego wdrożenia usług 5G.

Warto podkreślić, że USA ma zdecydowanie inne podejście w tej sprawie. Federalna Komisja Łączności Stanów Zjednoczonych w 2020 r. odrzuciła plany zezwolenia na swobodne wykonywanie przez pasażerów w trakcie lotu połączeń głosowych i użycia transferu danych za pośrednictwem mobilnych częstotliwości bezprzewodowych, twierdząc, że istnieje silny sprzeciw, w tym ze strony pilotów linii lotniczych i załóg pokładowych. Amerykański organ jako główny powód podtrzymania bezwzględnego zakazu korzystania z takich usług wskazał względy bezpieczeństwa innych pasażerów w trakcie lotu, ale także szeroko rozumianego bezpieczeństwa narodowego.

Komisja Europejska zmieniła również decyzję wykonawczą w sprawie pasm częstotliwości 5 GHz, która udostępnia pasma łącza dla Wi-Fi w transporcie drogowym, na przykład w samochodach i autobusach. Decyzja zmieniająca kładzie podwaliny pod innowacje w branży motoryzacyjnej i potencjalnie w zastosowaniach metawersum. Zgodnie ze zmianą decyzji wykonawczej, państwa członkowskie udostępniają pasma o częstotliwości 5 GHz do użytku w pojazdach drogowych tak szybko, jak to możliwe, lecz najpóźniej do 30 czerwca 2023 r.
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Stacja sieci 5G w Instytucie Łączności w Warszawie

Biznes i przemysł

Stacja sieci 5G w Instytucie Łączności w Warszawie

inf . pras. 03 lutego 2020

Zobacz również:

Stacja sieci 5G w Instytucie Łączności w Warszawie

Biznes i przemysł

Stacja sieci 5G w Instytucie Łączności w Warszawie

inf . pras. 03 lutego 2020

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5