Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Katowickie lotnisko obsłużyło rekordową liczbę pasażerów w czerwcu


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2018-07-06 12:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Port Lotniczy Katowice

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Katowickie lotnisko obsłużyło rekordową liczbę pasażerów w czerwcu
fot. Port Lotniczy Katowice - Pyrzowice
W pierwszym półroczu bieżącego roku Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach obsłużył niemal 1,99 mln pasażerów. To o 27 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Tegoroczny czerwiec, z wynikiem ponad 580 tys. obsłużonych pasażerów, był najlepszym dla katowickiego lotniska miesiącem w historii.
Statystyki za pierwsze półrocze na dużym plusie

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2018 roku w Katowice Airport w ruchu ogółem zostało obsłużonych 1 986 333 pasażerów, to o 421 360 osób więcej (+26,9 proc.) w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. W tym czasie samoloty startowały i lądowały w Pyrzowicach 18 257 razy o 3 516 więcej (+23,8 proc.) niż w okresie od stycznia do czerwca minionego roku.

Z siatki połączeń regularnych skorzystało 1 324 710 pasażerów o 212 393 więcej (+19,1 proc.) niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku. W gronie pięciu najpopularniejszych tras regularnych w pierwszym półroczu bieżącego roku znalazły się: Londyn-Luton (183 tys. pasażerów), Dortmund (120 tys. pasażerów), Frankfurt (66 tys.), Eindhoven (65 tys.) i Warszawa (64 tys. pasażerów).

Na trasach czarterowych podróżowało 656 116 osób, o 208 908 więcej (+46,7 proc.) niż w tym samym czasie 2017 roku. Jeśli chodzi o pięć najpopularniejszych tras wakacyjnych z Pyrzowic w ciągu minionych sześciu miesięcy były to: Antalya (66,5 tys. pasażerów), Hurghada (45,7 tys.), Marsa Alam (42,9 tys.), Burgas (30,6 tys.) i Heraklion (28,7 tys.)

Najlepszy czerwiec w historii

Czerwiec bieżącego roku był nie tylko najlepszym, szóstym miesiącem w roku w historii Katowice Airport, ale także najlepszym w ogóle. W ruchu całkowitym obsłużono 581 003 podróżnych o 131 692 więcej (+29,3 proc.) w porównaniu z tym samym miesiącem roku ubiegłego. Tym samym pobity został rekord z sierpnia minionego roku, kiedy to z siatki połączeń regularnych i czarterowych skorzystało 546 333 pasażerów.

Szósty miesiąc 2018 roku był także najlepszym w historii jeśli chodzi o liczbę startów i lądowań, które zostały wykonane w Pyrzowicach, było ich 4 560. Ten wynik był lepszy od dotychczasowego rekordu, który pochodził z sierpnia minionego roku, kiedy to w Katowice Airport odbyło się 4 298 startów i lądowań. Ponadto w czwartek 28 czerwca pobity został dobowy rekord liczby podróżnych, tego dnia lot z lub do Pyrzowic obyło w sumie 25 476 osób, przy 177 startach i lądowaniach statków powietrznych.

W szóstym miesiącu roku w ruchu regularnych z i do Pyrzowic podróż odbyło 256 892 osób, o 38 681 więcej (+17,7 proc.) w porównaniu z czerwcem 2017 roku. W grupie pięciu najpopularniejszych tras w ruch regularnym znalazły się: Londyn-Luton (29 tys. pasażerów), Dortmund (22 tys.), Eindhoven (12,7 tys.), Frankfurt (12,1 tys.) i Warszawa (11,7 tys.).

W ruchu wakacyjnym obsłużonych zostało 323 336 podróżnych o 92 851 więcej (+40,3 proc.). Wśród pięciu najpopularniejszych tras czarterowych w czerwcu 2018 roku znalazły się: Antalya (36,1 tys. pasażerów), Burgas (27,1 tys.), Heraklion (18,7 tys.), Rodos (16,4 tys.) oraz Zakynthos (15,4 tys.).

– Na początku roku prognozowaliśmy, że w Pyrzowicach zostanie obsłużonych około 4,5 mln pasażerów. Po pierwszym półroczu wiemy już, że tegoroczna liczba podróżnych wyprzedzi nasze wstępne prognozy. Rok 2018 będzie bez wątpienia najlepszy w historii pyrzowickiego lotniska, znacząco poprawiony zostanie zeszłoroczny wynik liczby pasażerów obsłużonych w ruchu ogółem, regularnym i czarterowym. W naszej aktualnej, zweryfikowanej prognozie zakładamy, że z siatki połączeń regularnych i czarterowych skorzysta około 4,8 mln pasażerów – mówi Artur Tomasik, prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, zarządzającego pyrzowickim lotniskiem.

Inwestycje w infrastrukturę trwają

Katowice Airport należy do grona największych polskich lotnisk użytku publicznego. Pyrzowice są liderem wśród lotnisk regionalnych w segmencie przewozów czarterowych oraz cargo. W obowiązującym od końca marca rozkładzie lato 2018 z Pyrzowic dostępnych jest rekordowe ponad 120 kierunków regularnych i czarterowych do 31 państwa na 4 kontynentach.

W Katowice Airport nieustannie toczy się proces inwestycyjny. Trwa rozbudowa płyty postojowej dla samolotów towarowych. W sierpniu rozpocznie się rozbudowa parkingu nr 1, który zlokalizowany jest przed terminalami pasażerskimi. W ramach tego przedsięwzięcia powstanie 600 nowych miejsc postojowych wraz z drogami wewnętrznymi oraz nowym układem wyjazdowy z parkingu z systemem sześciu bramek. W przyszłym roku rozpocznie się przebudowa i rozbudowa terminalu pasażerskiego B. W najbliższym czasie GTL SA rozpocznie prace koncepcyjne związane z budową całkowicie niezależnego, wyposażonego w rękawy terminalu pasażerskiego, które pozwolą określić ostateczną skalę inwestycji związanych z rozwojem infrastruktury terminalowej. Ponadto GTL SA chce w najbliższych latach zrealizować takie projekty jak: nowa strażnica Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, trzeci hangar techniczny, centralna wartownia, baza paliwowa, rozbudowa terminalu cargo. Nadal zwiększana będzie liczba stanowisk postojowych samolotów.

Na terenie portu inwestują też partnerzy GTL SA. Trwa budowa Hotelu Moxy (marka sieci Marriott). Inwestorem jest Chopin Airport Development. Obiekt ma zostać oddany do użytku w drugiej połowie 2018 roku. Ponadto dwa projekty w Pyrzowicach prowadzi Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. W toku jest wyposażanie w niezbędne urządzanie nowej wieży kontroli lotniska. PAŻP planuje oddać ją do użytku operacyjnego na przełomie 2018 i 2019 roku. Razem z GTL SA Agencja realizuje też przedsięwzięcie „uzbrojenia” podejścia do pasa 09 drogi startowej Katowice Airport w system ILS CAT I. Realizacja tego zadania sprawi, że pyrzowickie lotnisko będzie pierwszym portem w kraju z systemem ILS na obydwu kierunkach drogi startowej.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Katowice z kolejnym potężnym wzrostem liczby pasażerów

Infrastruktura i lotniska

Katowice z kolejnym potężnym wzrostem liczby pasażerów

Justyna Urbaniak 05 czerwca 2018

Drugi etap planu inwestycyjnego w Katowice Airport. Nowy terminal do 2025 roku

Infrastruktura i lotniska

Drugi etap planu inwestycyjnego w Katowice Airport. Nowy terminal do 2025 roku

Emilia Derewienko 28 maja 2018

 

PAŻP zmniejszy zatrudnienie o 7 proc.

Infrastruktura i lotniska

PAŻP zmniejszy zatrudnienie o 7 proc.

28 października 2021

Renfe chce kursować między Londynem a Paryżem

Pasażer i linie lotnicze

Renfe chce kursować między Londynem a Paryżem

28 października 2021

Pomorze Zachodnie z uchwałą i apelem o więcej lotów do Warszawy

Pasażer i linie lotnicze

Pomorze Zachodnie z uchwałą i apelem o więcej lotów do Warszawy

28 października 2021

A350 Iberii zderzył się z czarnym sępem. Uszkodzony nos odrzutowca

Pasażer i linie lotnicze

A350 Iberii zderzył się z czarnym sępem. Uszkodzony nos odrzutowca

28 października 2021

Nowy prezes ACI Europe. Marin zastąpił Lammersa

Pasażer i linie lotnicze

Nowy prezes ACI Europe. Marin zastąpił Lammersa

28 października 2021

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5