Partnerzy serwisu:
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Katowice: W niedzielę PAŻP zainauguruje pracę wieży


Wstecz Dalej

Autor:

Aleksander Domański

Data publikacji:
2019-10-17 15:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ PAP

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Katowice: W niedzielę PAŻP zainauguruje pracę wieży
fot. Katowice Airport
Na najbliższą niedzielę Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zaplanowała rozpoczęcie procesu operacyjnego uruchomienia nowej wieży kontroli na lotnisku Katowice. Budowa wieży trwała od marca 2017 r. Proces jej uruchamiania i testowania potrwa kilka miesięcy.
Jak przekazał PAP rzecznik Agencji Paweł Łukaszewicz, to obecnie najwyższa i najnowocześniejsza wieża kontroli lotniska w kraju i jedna z najnowszych tego typu w Europie.

O wieży

Zbudowany kosztem ponad 25 mln zł obiekt ma 46 metrów wysokości, z położoną najwyżej w Polsce salą kontrolerów – na 41 metrze. Dla porównania dziesięciopiętrowy wieżowiec ma wysokość około 30 metrów. Wieża o powierzchni ponad 1,8 tys. mkw. mieści pomieszczenia ze stanowiskami kontroli lotniska, kontroli zbliżania, pomieszczenia techniczne i biurowe oraz zaplecze socjalne. Elewacja z aluminiowych płyt kompozytowych pochłania energię pola elektromagnetycznego. Całość prezentuje się okazale i jest przyjemna dla oka.

Uroczystość rozpoczęcia procesu operacyjnego uruchomienia nowej wieży w Katowicach zaplanowano w przypadający 20 października Międzynarodowy Dzień Kontrolera Ruchu Lotniczego. Tego dnia w 1961 r. powstała Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Kontrolerów Ruchu Lotniczego IFATCA (International Federation of Air Traffic Controllers). Obecnie należy do niej 138 organizacji krajowych zrzeszających ponad 50 tysięcy kontrolerów ruchu lotniczego na całym świecie.

Faza przejściowa

Budowa nowej wieży na katowickim lotnisku rozpoczęła się w marcu 2017 r. i trwała do stycznia 2018 r. Jak zapowiadał pod koniec sierpnia tego roku w Katowicach p.o. prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski, rozpoczęcie pracy operacyjnej nowego obiektu oznacza na razie pracę równoległą, z zabezpieczeniem obsady w starej wieży.

– Musimy przekazać ruch lotniczy i operacje ze starej wieży na nową. Dlatego jesteśmy dzisiaj w fazie wdrażania tzw. shadow mode (równoległej pracy nowego obiektu z rezerwową obsadą pozostającą do dyspozycji w dotychczasowym – przyp. red.) i przede wszystkim związanych z tym procedur. W momencie, kiedy będziemy w pełni gotowi, kiedy będziemy mieli po kilka razy sprawdzone wszystkie systemy, taka praca shadow mode rozpocznie się; mamy nadzieję, że późną jesienią tego roku – sygnalizował Janiszewski.

Jak wyjaśniał, praca w tym trybie będzie trwała określony czas, nadzorowany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, zgodnie z procedurami wdrożenia i zmian w systemach funkcjonalnych. Potem nastąpi już pełne przekazanie pracy operacyjnej do nowej wieży.

Gotowi na przyszłość

Występując podczas konferencji „Drony – Prawo, Technologia, Usługi” p.o. prezesa PAŻP mówił, że Agencja tworzy obecnie wirtualne centrum przetwarzania danych (big data center) dla systemów wieżowych, do którego podpięta będzie katowicka wieża.

Jednym z rozwiązań pod kątem zbierania i przetwarzania danych od użytkowników przestrzeni powietrznej ma być autorski system zarządzania bezzałogowymi statkami powietrznymi (system UTM – Unmanned Traffic Management) – pod nazwą PansaUTM. Rozwiązanie ma docelowo umożliwiać integrację bezzałogowych statków powietrznych z załogowymi.

Część większej całości

Budowa nowej wieży kontroli lotów na katowickim lotnisku stała się potrzebna ze względu na zmiany układu pola manewrowego portu i płyt postojowych oraz przesunięcia tej infrastruktury na wschód. Był to efekt licznych inwestycji zarządcy katowickiego lotniska, Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, w poprzednich latach.

GTL zbudowało m.in. nową drogę startową o długości 3,2 km, utworzyło nowy system dróg kołowania i nadal rozbudowuje płyty postojowe. Kontrolerzy ruchu muszą mieć tymczasem dobry widok na wszystko, co dzieje się na lotnisku.

Budowa nowej wieży nie jest jedynym przedsięwzięciem PAŻP w Katowice Airport. Na lotnisku trwają prace nad uzbrojeniem w system ILS CAT I zachodniego, pomocniczego podejścia do drogi startowej. Katowice mają być pierwszym lotniskiem regionalnym w Polsce z systemem ILS na obu kierunkach podejściach do drogi startowej.

Według wcześniejszych informacji wśród kolejnych inwestycji w Katowice Airport PAŻP zapowiadała: nowy radar wtórny oraz nowy ośrodek radiokomunikacyjny.

Lotnisko Katowice należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2018 roku z jego siatki połączeń skorzystało 4,84 mln podróżnych. Port jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym cargo.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Lotnisko Chopina: Otwarto przetarg na projekt wieży kontroli lotów

Infrastruktura i lotniska

Lotnisko Chopina: Otwarto przetarg na projekt wieży kontroli lotów

Emilia Derewienko 12 kwietnia 2019

Tak prezentuje się nowa wieża kontroli lotów w Kraków Airport (ZDJĘCIA)

Infrastruktura i lotniska

Tak prezentuje się nowa wieża kontroli lotów w Kraków Airport (ZDJĘCIA)

Emilia Derewienko 13 lutego 2018

 

Heathrow wdrożyło system antydronowy

Infrastruktura i lotniska

Heathrow wdrożyło system antydronowy

20 stycznia 2020

Budapeszt nie zwalnia tempa chińskiej ekspansji

Infrastruktura i lotniska

Budapeszt nie zwalnia tempa chińskiej ekspansji

20 stycznia 2020

Gdańsk: Blisko 5,4 mln pasażerów w 2019 roku

Infrastruktura i lotniska

Gdańsk: Blisko 5,4 mln pasażerów w 2019 roku

20 stycznia 2020

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5