Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Katowice: Prace związane z przekształceniem starej drogi startowej zakończone


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2017-12-18 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Katowice: Prace związane z przekształceniem starej drogi startowej zakończone
fot. facebook.com/ Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice
Na katowickim lotnisku zakończyły się prace związane z przekształceniem starej drogi startowej w drogę kołowania. Przy okazji dostosowano też infrastrukturę portu do II kategorii operacji lotniczych. Inwestycję zrealizowała firma Skanska. Jej koszt to niemal 40 mln zł.
Prace nad przekształceniem starej drogi startowej rozpoczęły się w październiku 2015 roku, tuż po oddaniu na lotnisku nowej drogi startowej. Planowany termin zakończenia prac to styczeń 2018 roku. Wykonawca uporał się z zadaniem wcześniej, bo już na przełomie września i października.

Inwestycja obejmowała wzmocnienie nawierzchni drogi przez wykonanie tzw. nakładki asfaltobetonowej. Wykonano oznakowanie pionowe i poziome, wybudowano studnie ściekowe i nowe odcinki kanalizacji deszczowej, przy jednoczesnej renowacji istniejących.

W ramach inwestycji powstało też nowe oświetlenie nawigacyjne drogi kołowania i stanowisk postojowych, oraz kanalizacja kablowa, dzięki czemu port zyskał nowoczesny system sterowania i monitoringu.

Poza przebudową starej drogi startowej, w Katowicach ważą się losy linii kolejowej, przebiegającej przez lotnisko. Kilka tygodni temu spółka PKP PLK wybrała podmiot, który będzie odpowiedzialny za jej zaprojektowanie. Będzie to spółka Egis Poland, której oferta opiewała na 18,7 mln zł brutto.

Od początku roku do końca listopada z siatki połączeń regularnych i czarterowych pyrzowickiego lotniska skorzystało już 3 667 457 osób, to o ponad 633 107 więcej (+20,9 proc.) w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego.

W tym roku w Katowice Airport zostanie obsłużonych rekordowe około 3,88 mln pasażerów, o ponad 650 tys. więcej niż w 2016 roku. W przyszłym roku GTL spodziewa się kontynuacji wzrostu ruchu pasażerskiego i prognozuje, że z oferty tras dostępnych z Katowice Airport skorzysta o kilkaset tysięcy pasażerów więcej niż w roku 2017.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pyrzowice: Stara droga startowa otrzyma nowe życie

Pasażer i linie lotnicze

Pyrzowice: Stara droga startowa otrzyma nowe życie

Redakcja 30 marca 2017

Pyrzowice: Przebudowa terminala A i inne inwestycje

Infrastruktura i lotniska

Pyrzowice: Przebudowa terminala A i inne inwestycje

Justyna Urbaniak 04 listopada 2015

Ławica: Rozbudowa infrastruktury komunikacyjnej

Infrastruktura i lotniska

Ławica: Rozbudowa infrastruktury komunikacyjnej

Justyna Urbaniak 11 sierpnia 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5