Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Katowice: Coraz lepsze wyniki cargo. "2021 rok będzie rekordowy"


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2021-08-26 13:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Katowice Airport

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Katowice: Coraz lepsze wyniki cargo. "2021 rok będzie rekordowy"
fot. Piotr Adamczyk
Podczas siódmego miesiąca 2021 roku z oraz do Katowice Airport przewieziono 2 607 ton frachtu, to jest o 762 tony więcej (+41,3 proc.) w porównaniu z wynikiem osiągniętym podczas tego samego okresu w zeszłym roku. W sumie od stycznia do końca lipca bieżącego roku w pyrzowickim terminalu cargo obsłużono 16 423 tony ładunków, czyli o 5 507 ton więcej (+50,4 proc.) w porównaniu z pierwszymi siedmioma miesiącami 2020 roku.
W wakacje 2021 roku siatka regularnych połączeń towarowych pyrzowickiego lotniska poszerzyła się o trzy nowe trasy realizowane na zlecenie firmy Amazon. 6 lipca 2021 roku wystartowała rotacja Mediolan-Malpensa – Cagliari – Katowice Airport – Paryż de Gaulle – Mediolan-Malpensa. Dwa tygodnie później zadebiutowało połączenie Katowice Airport – Hanower – Mediolan-Malpensa – Hanower – Katowice Airport, a 3 sierpnia rotacja Mediolan-Malpensa – Katania – Katowice Airport – Madryt – Mediolan-Malpensa. Wszystkie trasy obsługiwane są Boeingami 737-400 w wersji cargo.

W Pyrzowicach swoje regionalne bazy mają czołowi operatorzy cargo w Europie. Aktualnie siatka regularnych połączeń towarowych Katowice Airport obejmuje 10 tras. Oprócz wspomnianych już nowych kierunków Amazona, na zlecenie tej firmy realizowane jest także regularne połączenie: Katowice Airport – Kolonia-Bonn – East Midlands – Kolonia-Bonn – Katowice Airport. DHL Express lata z Pyrzowic do Lipska, UPS do Kolonii-Bonn, FedEx do Paryża, a TNT obsługuje rotację Liege – Katowice Airport – Gdańsk – Ryga – Liege. Ponadto w Katowice Airport od stycznia 2021 roku swój ogólnopolski punkt integracji frachtu w modelu RFS prowadzi Lufthansa Cargo, skąd oferuje regularne połączenia towarowe z Frankfurtem i Wiedniem.

– Dzięki nowoczesnej i przystosowanej do obsługi dużej ilości cargo infrastrukturze, Katowice Airport od lat notuje coraz lepsze wyniki w tym segmencie ruchu lotniczego i umacnia się na pozycji lidera wśród polskich portów regionalnych. Prognozujemy, że rok 2021 będzie dla Pyrzowic rekordowy i zakończymy go z ponad 50-procentowym wzrostem wolumenu w porównaniu z minionym rokiem, co przełoży się na około 30 tys. ton obsłużonego frachtu. Jednocześnie nadal dbamy o rozwój tego segmentu. Aktualnie intensywnie pracujemy nad projektem rozbudowy strefy cargo. W najbliższych latach chcemy zrealizować inwestycje, które pozwolą przynajmniej podwoić powierzchnię infrastruktury terminalowej, która przeznaczona jest do obsługi cargo lotniczego – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA.

Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln pasażerów, w tym ponad dwa miliony w ruchu czarterowym. Prognoza na 2020 rok zakładała przewiezienie 5,5 miliona podróżnych. Ostatecznie, ze względu na pandemię koronawirusa, w minionym roku zanotowano 1,44 mln pasażerów. Lotnisko jest krajowym
liderem w segmencie ruchu czarterowego i regionalnym w przewozach cargo.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Katowice: Ponad 420 tys. pasażerów w lipcu. 64 proc. poziomu z 2019 roku

Infrastruktura i lotniska

Katowice: Ponad 420 tys. pasażerów w lipcu. 64 proc. poziomu z 2019 roku

Rafał Dybiński 17 sierpnia 2021

Katowice: Trzy nowe trasy cargo. Amazon doleci do Niemiec, Francji i Hiszpanii

Infrastruktura i lotniska

Katowice: Trzy nowe trasy cargo. Amazon doleci do Niemiec, Francji i Hiszpanii

Rafał Dybiński 10 sierpnia 2021

Katowice Airport: Odnowiony Terminal B znów z pasażerami (zdjęcia)

Infrastruktura i lotniska

Katowice Airport: Odnowiony Terminal B znów z pasażerami (zdjęcia)

Redakcja/inf. pras. 05 sierpnia 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5