Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

Katastrofa samolotu UIA. Rząd Ukrainy: Prawdopodobną przyczyną rakieta Tor [godz. 12:00]


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2020-01-09 11:32
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl/ Agencja Reutera

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Katastrofa samolotu UIA. Rząd Ukrainy: Prawdopodobną przyczyną rakieta Tor [godz. 12:00]
fot. Aref Fathi, Mehr Newsagency
Napływają nowe informacje w sprawie środowej katastrofy Boeinga 737-800 linii Ukraine International Airlines. Zagraniczne agencje, powołując się na raport ukraińskich śledczych, wstępnie informowały, samolot stanął w ogniu tuż po starcie, a załoga chciała zawrócić na lotnisko w Teheranie. Jednak ukraińscy eksperci podejrzewają, że maszyna mogła zostać zestrzelona przez rakietę Tor, produkcji rosyjskiej – poinformował sekretarz Rady Bezpieczeństwa Ukrainy.
Ukraiński samolot ze 176 osobami na pokładzie miał zapalić się tuż po starcie z lotniska Imama Chomeiniego w Teheranie po godzinie 6:10 i spadł na ziemię pomiędzy miejscowościami Parand i Szahriar. Nikt nie przeżył. Wśród pasażerów najwięcej było obywateli Iranu i Kanady, samolotem podróżowali również obywatele Ukrainy, Szwecji, Afganistanu, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Feralny Boeing należał do ukraińskiego narodowego przewoźnika Ukraine International Airlines (UIA), prezydent Ukrainy ogłosił żałobę narodową w całym kraju.

To mogła być rakieta irańskiej armii

Katastrofa samolotu wydarzyła się zaledwie cztery godziny po irańskim nalocie na bazy żołnierzy wojsk USA, co wzbudziło uzasadnione wątpliwości co do jej przyczyny. Zaraz po nalocie Iranu na bazy amerykańskie, a kilka godzin przed katastrofą Boeinga, Federalna Agencja Lotnictwa (FAA) w USA zakazała przewoźnikom ze Stanów Zjednoczonych latania nad terytorium Iranu i Iraku.

W mediach i na portalach społecznościowych najpierw spekulowano, że samolot spadł na skutek (przypadkowego) zestrzelenia. Co więcej, maszyna była nowa – zaledwie trzyletnia – a przedstawiciele UIA zapewniali, że przeszła przegląd dwa dni przed katastrofą, co tylko wzmacniało wrażenie, jakoby przyczyną wypadku były czynniki zewnętrzne.

Teraz ukraińscy śledczy za główną hipotezę uznają zestrzelenie przez rosyjską rakietę Tor. Analizują jednak inne potencjalne powody, m.in.: atak rakietowy, zderzenie, wybuch silnika lub atak terrorystyczny. Ukraińska komisja ds. zbadania przyczyn katastrofy w Iranie, stara się uzyskać pozwolenie na zbadanie miejsca zdarzenia w celu poszukiwań odłamków rakiety Tor. Urządzenie produkowane jest przez Rosjan, i wykorzystywane w armii Iranu. Irańskie wojsko posiada 29 wyrzutni tych rakiet. Po internecie już krąży zdjęcie jednej z nich, tej, która rzekomo miała uderzyć w samolot UIA.

– Naszym priorytetem jest ustalenie prawdy, a także osób odpowiedzialnych za tę tragiczną katastrofę – przekazał w oświadczeniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, który podkreślił, że nie wyklucza żadnego wariantu. Z kolei UIA wykluczają błąd załogi, argumentując, że samolot wniósł się prawidłowo do pułapu 2400 metrów.

Przyczyna nie pochodziła z zewnątrz

Wątpliwości co do przyczyn katastrofy miał rozwiać wstępny raport ukraińskich śledczych, do którego dotarła agencja Associated Press. Maszyna miała zapalić się w trakcie lotu, co zarejestrowali liczni świadkowie na ziemi, a piloci, bo zauważeniu problemu, próbowali zawrócić na lotnisko w Teheranie, skąd samolot wystartował. Informacje te potwierdza agencja AFP.

To samo mówi irański raport, który stwierdza, że przyczyną wypadku był „problem techniczny”. Źródło Agencji Reutera doprecyzowuje, że najprawdopodobniej chodziło o przegrzaniu jednego z silników. Samolot miał zniknąć z radarów na wysokości 2400 m. Te same źródła zaprzeczają, jakoby przyczyną katastrofy mogło być zestrzelenie samolotu. Tak jednak spekulował wczoraj niemiecki „Bild”, powołując się na wypowiedzi różnych ekspertów.

Katastrofa w cieniu konfliktu

Konflikt pomiędzy Iranem a USA przybrał na sile, gdy 3 stycznia 2020 zabity na terenie Iraku został irański gen. Ghasem Solejmani. Jeszcze wczoraj Iran odmówił przekazania czarnej skrzynki samolotu UIA amerykańskiemu producentowi, firmie Boeing, co może wpłynąć na przebieg śledztwa.

Wiele linii lotniczych podjęło decyzję o zmianie tras lotów tak, aby omijać Iran. PLL LOT poinformował o tym, że połączenia do Indii, Singapuru, Tajlandii i na Sri Lankę będą omijać przestrzeń powietrzną Iranu. – Bezpieczeństwo jest priorytetem dla Polskich Linii Lotniczych LOT. Stale monitorujemy sytuację w Iranie. Jesteśmy w kontakcie z polskim MSZ. W tym momencie decyzja jest taka, że nasze samoloty będą omijać przestrzeń Iranu – stwierdził Michał Czernicki, rzecznik prasowy przewoźnika.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Katastrofa UIA. Iran jednak zaprosił Boeinga do udziału w dochodzeniu

Pasażer i linie lotnicze

Katastrofa UIA. Iran jednak zaprosił Boeinga do udziału w dochodzeniu

Emilia Derewienko 10 stycznia 2020

FAA zabrania amerykańskim liniom lotów nad Irakiem i Iranem

Prawo i polityka

FAA zabrania amerykańskim liniom lotów nad Irakiem i Iranem

Emilia Derewienko 08 stycznia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5