Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Kandydaci na prezydenta miasta o lotnisku w Białymstoku


Wstecz Dalej

Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2018-09-22 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Kandydaci na prezydenta miasta o lotnisku w Białymstoku
Fot. SilverTree, CC BY-SA 3.0
Przy wysypie lotnisk regionalnych w Polsce, głosy mówiące o potrzebie budowy takiego we własnym regionie przyprawiają w osłupienie. W debacie kandydatów do fotela prezydenta w Białymstoku nie zabrakło odniesienia do potrzeby budowy w mieście portu lotniczego. Namawiał do tego jeden z pretendentów do funkcji prezydenta miasta.
Przy okazji debaty zorganizowanej przez radio Tok Fm, starli się ze sobą kandydaci do fotela prezydenta Białegostoku. Tematów transportowych było niewiele, ale w toku przemówień i rozmów padały słowa wskazujące na budowę lotniska w Białymstoku. Potrzebę taką widział poseł Jacek Żalek ze Zjednoczonej Prawicy. Stwierdził on w przemówieniu, że brak prawdziwego lotniska jest dużą stratą dla miasta i hamulcem dla rozwoju regionu.

– Nikt nie walczył o budowę tego lotniska, mimo że mamy mocne argumenty za tym aby powstało – zauważył poseł Żalek. – Lotnisko to dla nas brama na cały świat, a także brama do Unii Europejskiej dla naszych sąsiadów z Białorusi – podkreślił kandydat. Postulat posła Żalka nie spotkał się z aprobatą publiczności, którzy wyrazili odmienne zdanie. Jeden z gości wskazał, że trzeba wierzyć analizom i patrzeć na doświadczenia innych portów regionalnych.

Zdaniem Żalka, lotnisko, niczym kolej, przyczyniłoby się do rozwoju miasta i regionu. – Dzięki temu, że 150 lat temu car wybudował drogę kolejową z Warszawy do Petersburga, to Białystok z małej mieściny wyrósł na największe miasto w regionie. Tykociny, w którym mówiono że przez ryczący pociąg krowy nie będą dawały mleko, dzisiaj są małym miasteczkiem – przyznał kandydat Żalek. – Tak samo jest z lotniskiem. Musimy się skomunikować z resztą świata, nie tylko po to by przyjeżdżali do nas przedsiębiorcy, ale aby zyskać szybkie i tanie połączenia do reszty kraju – podkreślił.

Za przykład kandydat podał Zieloną Górę. Jego zdaniem powinno się powielić schemat, gdzie zielonogórzanie mają możliwość kupienia biletu za 100 zł do Warszawy. – Chciałbym, żeby mieszkańcy Białegostoku również mogli wylecieć do Warszawy i wrócić za niecałe 200 zł – podkreślił. Dodał, że jest to możliwe. Z kolei za marnotrawstwo pieniędzy uznał wydawanie środków na rozbudowę pasa startowego na Krywlanach, gdyż z infrastruktury nie skorzystają rejsowe samoloty. – Nikt nie kupi tutaj biletu, a wydaliśmy na to 50 milionów – podkreślił.

Przypomnijmy, że w Krywlanach zakończyły się właśnie prace budowlane pasa startowego o długości 1,350 metrów i szerokości 30 metrów. Obiekt został wykonany z asfaltobetonu. Zrealizowana została także trawiasta droga startowa o wymiarach 840 metrów na 160 metrów, płyta do zawracania samolotów, drogi kołowania, płyty postojowe, strefa do lądowania skoczków spadochronowych, niezbędna infrastruktura i oświetlenie. Z pasa będą mogły korzystać małe samoloty zabierające na pokład do 50 pasażerów. Z lotniska również będą korzystać służby ratunkowe.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Koniec prac budowlanych na lotnisku w Krywlanach

Infrastruktura i lotniska

Koniec prac budowlanych na lotnisku w Krywlanach

Emilia Derewienko 21 września 2018

Poseł Buda (PiS): CPK to wielka szansa dla... lotniska w Łodzi

Infrastruktura i lotniska

Poseł Buda (PiS): CPK to wielka szansa dla... lotniska w Łodzi

Kasper Fiszer 21 września 2018

Gliwice rozbudowują lotnisko. Wykonawca inwestycji wybrany

Infrastruktura i lotniska

Gliwice rozbudowują lotnisko. Wykonawca inwestycji wybrany

Justyna Urbaniak 20 września 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5