Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
BIZNES I PRZEMYSŁ

Japan Airlines przeniosą 3000 pracowników do innych obszarów


Wstecz Dalej

Autor:

Mateusz Kieruzal

Data publikacji:
2022-07-25 14:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Japan Airlines przeniosą 3000 pracowników do innych obszarów
fot. Japan Airlines
Japan Airlines zamierzają przenieść około 3000 pracowników do swoich tańszych odpowiedników i firm spoza działalności lotniczej. Linie zatrudniają ponad 35 tys. pracowników, a przetasowania wpłyną na mniej niż 10 proc. kadry. Japan Airlines twierdzą, że ruch ten odzwierciedla zmianę zasad prowadzenia biznesu, a podstawą jest umieszczenie pracowników tam, gdzie znajdują się możliwości wzrostu i najwyższego zarobku.
Japoński serwis informacyjny Nikkei Asia donosi, że Japan Airlines skoncentrują się na obsłudze tras o charakterze turystycznym w krótko- i średnioterminowej przyszłości, a nie na tradycyjnym rynku korporacyjnym, gdzie normalnie zarabiało się pieniądze. Trzy tysiące pracowników przeniesie się z „podstawowej” działalności lotniczej Japan Airlines do jednostek biznesowych niezwiązanych z lotnictwem, takich jak sprzedaż, handel elektroniczny i ubezpieczenia. Załoga pokładowa zostanie przeniesiona do pracy w tanich linii lotniczych, takich jak Zipair Tokyo.

Japan Airlines są w całości właścicielem lub posiadają udziały w wielu zależnych liniach lotniczych, w tym Zipair Tokyo, J-Air, Japan Air Commuter, Japan Transocean Air, Jetstar Japan, Hokkaido Air System oraz Ryukyu Air Commuter. Nikkei Asia sugeruje, że 60 proc. przeniesionej kadry trafi do jednostek biznesowych poza lotnictwem, podczas gdy pozostałe 40 proc. zostanie alokowanych do pracy w zależnych liniach lotniczych.

Inne spółki ratują przychody firmy

Zmiana prowadzania działalności nie nastąpi z dnia na dzień. Zamiast tego Japan Airlines twierdzą, że ukończenie procesu zmiany miejsca pracy pracowników zajmie do trzech lat. Uzasadnieniem tej decyzji jest lokalne prawo i wrażliwość japońskiego rynku na nagłe zmiany. Podobnie jak wiele innych linii lotniczych, grupa Japan Airlines z powodzeniem zdywersyfikowała działalność i sposób zarabiania pieniędzy poprzez założenie spółek prowadzących działalność ubezpieczeniową i detaliczną, np. w centrach handlowych. Jak odkryło wiele innych linii lotniczych, korzyścią tego typu firm jest to, że nie są one zależne od liczby wykonanych lotów. W związku z tym, takie spółki okazały się dobrym zabezpieczeniem przychodów przed nagłym zdarzeniami, takimi jak pandemia czy wojna.

W zarządzie Japan Airlines, podobnie jak u innych liniach lotniczych, panuje przekonanie, że krajowy i międzynarodowy japoński rynek turystyczny odbuduje się znacznie szybciej niż rynek korporacyjny. Pasażerowie turystyczni i rekreacyjni są zwykle bardziej wrażliwi na cenę niż pasażerowie korporacyjni i częściej korzystają z tanich niż tradycyjnych linii lotniczych oferujących pełen zakres usług. Właśnie tam Japan Airlines widzą krótko- i średnioterminowy wzrost liczby pasażerów.

Japan Airlines zachowują elastyczność kadry

Przed pandemią japońskie linie przyniosły około 70 proc. łącznych rocznych przychodów grupy. Firma prognozuje, że do czasu zakończenia przenosin pracowników odsetek spadnie do około 55 proc. Przenoszenie pracowników zamiast utraty przez nich pracy było praktyką japońskich przewoźników podczas pandemii. Jeśli rzeczywistość przeczy prognozom, a Japan Airlines niespodziewanie wróci do normalnej działalności w przyszłym roku, przeniesienie tych pracowników z powrotem do przewoźnika oferującego pełen zakres usług jest stosunkowo prostym procesem. Pozwala to również uniknąć niedoborów kadry pracowniczej, która obecnie paraliżuje branżę lotniczą w innych miejscach na świecie.

Japan Airlines przewidują, że do końca marca 2023 roku liczba lotów krajowych powróci do poziomu 90 proc. w porównaniu do okresu sprzed pandemii. Jednak do tego czasu międzynarodowe zdolności przewozowe będą nadal wynosić tylko 50 proc. pojemności sprzed pandemii. Dzieje się tak głównie dlatego, że bieżące ograniczenia dotyczące wjazdów nieturystycznych do Japonii nadal utrudniają wykonywanie międzynarodowych operacji przez Japan Airlines. Według Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych liczba pasażerów linii lotniczych na świecie wzrośnie o około 70 proc. do 3,8 miliarda w 2022 roku, osiągając około 80 proc. poziomu sprzed pandemii.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Japonia otwiera stopniowo granice dla zagranicznych turystów

Prawo i polityka

Japonia otwiera stopniowo granice dla zagranicznych turystów

Rafał Dybiński 27 maja 2022

Anchorage znów w centrum uwagi linii lotniczych z całego świata

Biznes i przemysł

Anchorage znów w centrum uwagi linii lotniczych z całego świata

Rafał Dybiński 17 marca 2022

Linie z Japonii i Korei Płd. odwołują loty do Europy

Pasażer i linie lotnicze

Linie z Japonii i Korei Płd. odwołują loty do Europy

Mateusz Kieruzal 04 marca 2022

 

Zostały dwa tygodnie. Kolej czeka na KPO

Prawo i polityka

Zostały dwa tygodnie. Kolej czeka na KPO

22 września 2022

Remont PST. Prace trwają już na obu odcinkach

Pasażer i linie lotnicze

Remont PST. Prace trwają już na obu odcinkach

22 września 2022

Wizz Air wraca na łódzkie lotnisko!

Pasażer i linie lotnicze

Wizz Air wraca na łódzkie lotnisko!

22 września 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5