Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Janusz Niedziela: Niebo nad Polską jest bezpieczne


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2017-11-10 08:21
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Janusz Niedziela: Niebo nad Polską jest bezpieczne
fot. PAŻP
– Notujemy próby włamania się do naszych systemów codziennie i liczymy je w setkach, ale to rzeczy, które na razie nie stanowią istotnego zagrożenia – mówi w rozmowie z Rynkiem Lotniczym Janusz Niedziela, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Polska dołączyła 8 listopada do pilotażowego programu reagowania na cyberataki w lotnictwie.
Podczas krakowskiej konferencji (8 listopada) o cyberbezpieczeństwie w lotnictwie zainaugurowano projekt, dotyczący szybkiego reagowanie na zagrożenia cyberataków. Powołano w tym celu Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego w branży lotniczej, który jest wynikiem współpracy Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz Ministerstwa Cyfryzacji. Budżet projektu to kilka milionów złotych.

Ataki są codziennością

– To bardzo istotne działanie, bo z zagrożeniem ataków w cyberprzestrzeni spotykamy się codziennie – mówi Rynkowi Lotniczemu Janusz Niedziela, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. – Notujemy próby włamania się do naszych systemów codziennie i liczymy je w setkach, ale to rzeczy, które na razie nie stanowią istotnego zagrożenia. Niebo nad Polską jest bezpieczne – dodaje.

Zdaniem prezesa PAŻP-u, pilotażowy program będzie miał pozytywne skutki. – Przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa, bo zakładam, że wypracujemy sobie odpowiednie modele, które będą stawiały nas piętro wyżej jeśli chodzi o skuteczność – stwierdza Janusz Niedziela.

Nie można spocząć na laurach

Prezes PAŻP podkreśla, że największym wrogiem utrzymania właściwego poziomu cyberbezpieczeństwa w branży jest fragmentaryczność i brak jednolitego systemu zabezpieczeń dla wszystkich państw. – Skala terroryzmu na świecie i różnych organizacji jest taka, że musimy doskonalić systemy bezpieczeństwa i żaden kraj nie może tego robić na własną rękę, bo będzie to nieskuteczne – zaznacza Janusz Niedziela w rozmowie z Rynkiem Lotniczym.

Jak dodaje, zainaugurowany w środę program jest próbą stworzenia wspólnych dla całego przemysłu lotniczego standardów bezpieczeństwa. – To najbardziej zglobalizowany przemysł i trzeba mieć jednolite narzędzia i trzeba mieć pieniądze. Musimy inwestować w bezpieczeństwo – mówi Janusz Niedziela.

Czy lotnictwo będzie całkowicie bezpieczne?

Na tym jednak nie koniec. Skala zagrożeń jest tak duża i wciąż ewoluuje, że niezbędne jest nieustanne doskonalenie systemów zabezpieczeń. To jednak nie jest takie łatwe, bo wraz z ulepszaniem systemów bezpieczeństwa, swój „fach” doskonalą także hakerzy.

– Nie da się powiedzieć, że coś kiedyś, za rok albo dwa będzie zamknięte, bo kolejnego dnia pojawią się przed nami nowe zagrożenia – stwierdza prezes PAŻP-u.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Grupa Emirates: 6 proc. wzrostu po pierwszym półroczu

Biznes i przemysł

Grupa Emirates: 6 proc. wzrostu po pierwszym półroczu

Magdalena Wosińska 09 listopada 2017

Cyberbezpieczeństwo w lotnictwie? Trzeba stworzyć jednolite prawo

Prawo i polityka

Cyberbezpieczeństwo w lotnictwie? Trzeba stworzyć jednolite prawo

Emilia Derewienko 08 listopada 2017

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5