Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Jacek Bartosiak: Wymarzony moment na budowę CPK


Wstecz Dalej

Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-09-14 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Jacek Bartosiak: Wymarzony moment na budowę CPK
Jacek Bartosiak podczas jednego z paneli kongresu Impact Mobilityfot. Filip Klimaszewski
Nowy prezes spółki celowej, która będzie budować Centralny Port Komunikacyjny, bardzo entuzjastycznie wyraża się o idei CPK. – Ten port po prostu musi powstać – stwierdził podczas konferencji prasowej, na której został przedstawiony dziennikarzom w swojej nowej roli.
– Rozpoczynamy drogę, która skończy się zmianą w życiu wszystkich tu zgromadzonych – powiedział Jacek Bartosiak tuż po publicznym ogłoszeniu przez Mikołaja Wilda, że będzie on prezesem spółki celowej zajmującej się budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. – Jeśli zrealizujemy nasze plany, będzie to oznaczać fundamentalną zmianę sposobu, w jaki podróżujemy, w jaki robimy interesy, w jaki widzimy świat, a świat widzi nas – ocenił. Dodał, że CPK będzie miało wpływ także na sposób, w jaki zintegrowane jest przestrzennie państwo polskie.

CPK ma uniezależnić transport od koniunktur zewnętrznych

Jacek Bartosiak stwierdził, że budowa dużego hubu przesiadkowego jest dla Polski wielką szansą. – A czas ku temu jest wręcz idealny. Pomimo tego, że wszyscy wiemy, jak ten projekt będzie trudny i jak bardzo będzie wymagał zgrania wielu rzeczy, uważam, że koniunkcja czasowa, że splot okoliczności jest wymarzony – przekonywał.

Określił on CPK „naszą bramą na świat, na którą nie tylko nas stać, ale i którą musimy mieć”. Zaznaczył przy tym, że przedsięwzięcie ma znaczenie daleko szersze, a jedną z głównych zalet portu będzie jego niezależność od różnych koniunktur. Przywołał znane porównanie budowy CPK do budowy Gdyni w okresie dwudziestolecia międzywojennego. – Dzięki tamtejszemu portowi, który był też naszą wizytówką, ludzie mogli podróżować, mogli łączyć się z oceanem światowym, czyli z magistralą handlu, dzięki czemu handel Rzeczypospolitej mógł funkcjonować – przypomniał.

Geopolityk widzi w porcie szansę na zmianę międzynarodowego statusu państwa polskiego

– Tak samo teraz CPK zaprowadzi nas w XXI wiek – zapewniał. Podkreślił bardzo duże i wciąż rosnące znaczenie transportu lotniczego, a obserwowany wzrost ruchu powietrznego określił on jako geometryczny. – Transport lotniczy jest dziś bardzo ważny z każdego punktu widzenia: biznesowego, turystycznego, ekonomicznego, strategicznego, wojskowego, geopolitycznego – wymieniał. Jacek Bartosiak, który dotychczas znany był głównie jako specjalista ds. geopolityki, ocenił przy tym, że CPK daje szanse na zmianę statusu państwa polskiego, co przełoży się na korzyści dla społeczeństwa.

Budowa hubu ma być też według nowego prezesa okazją do sprowadzania najnowszych technologii. – Wygląda na to, że w międzyczasie będzie odbywać się, o czym wszyscy wiemy, rewolucja transportowa, a Rzeczpospolita chce brać w tym udział – podkreślił. – Ten projekt nadaje się do tego jak żaden inny – stwierdził, argumentując, że skupi on uwagę wszystkich interesariuszy.

Konferencja prasowa Mikołaja Wilda i Jacka Bartosiaka odbyła się w ramach kongresu Impact Mobility w Katowicach.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Poznań: Kolejny miesiąc z ponad 40-proc. wzrostem

Infrastruktura i lotniska

Poznań: Kolejny miesiąc z ponad 40-proc. wzrostem

Justyna Urbaniak 14 września 2018

Lepiej leasingować czy kupować samoloty?

Biznes i przemysł

Lepiej leasingować czy kupować samoloty?

Roman Czubiński 14 września 2018

Powołano spółkę celową do budowy CPK. Jacek Bartosiak prezesem

Infrastruktura i lotniska

Powołano spółkę celową do budowy CPK. Jacek Bartosiak prezesem

Emilia Derewienko, Kasper Fiszer 12 września 2018

 

Kraków: Podsumowanie roku i samego grudnia

Pasażer i linie lotnicze

Kraków: Podsumowanie roku i samego grudnia

03 stycznia 2019

Babimost: Statystyki spadają, ale roczny wynik na plusie

Infrastruktura i lotniska

Babimost: Statystyki spadają, ale roczny wynik na plusie

03 stycznia 2019

PAŻP: Kontrolerzy mają gdzie służyć w Modlinie

Infrastruktura i lotniska

PAŻP: Kontrolerzy mają gdzie służyć w Modlinie

03 stycznia 2019

LOT: Od października 2019 codzienne loty do Lublina

Pasażer i linie lotnicze

LOT: Od października 2019 codzienne loty do Lublina

02 stycznia 2019

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5