Partner serwisu
Infrastruktura i lotniska

Izraelski nalot poważnie uszkodził lotnisko w Damaszku

Dalej Wstecz
Data publikacji:
13-06-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

Izraelski nalot na międzynarodowe lotnisko w Damaszku spowodował poważne uszkodzenie infrastruktury, m.in. głównej drogi startowej. Port stolicy Syrii został zamknięty do odwołania. Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka donosi, że uszkodzeniu uległ także budynek terminala pasażerskiego oraz wieża kontroli lotów. Większość lotów jest przekierowywana na lotnisko w Aleppo.

Przez lata Izrael wielokrotnie oskarżał Iran o przemyt broni oraz systemów ulepszania rakiet z Teheranu do jego libańskiego sprzymierzeńca – organizacji Hezbollah – za pomocą lotów przez Syrię. Niedawno rzecznik arabskojęzycznych Sił Obronnych Izraela twierdził, że zięć zamordowanego dowódcy irańskich sił Quds, Kasima Solejmaniego, stał za operacjami w lotach cywilnych zmierzającymi do Damaszku. Jak donosi „Times of Israel”, uważa się, że stosunkowo duża ilość broni jest przemycana przez Syrię irańskimi liniami lotniczymi cargo, które często lądują w na lotnisku w Damaszku. Broń była następnie przechowywana w magazynach na obszarze, gdzie został dokonany nalot, zanim została przewieziona do Libanu.

Oświadczenie Ministerstwa Transportu Syrii, o którym donosi państwowa Syryjska Arabska Agencja Informacyjna (SANA), jest pierwszym szczegółowym opisem zakresu uszkodzeń lotniska. Izrael dokonał nalotu w nocy z piątku na sobotę. Syryjskie media donosiły wcześniej, że syryjski regulator lotniczy zawiesił wszystkie loty do i z Damaszku. Komunikat ministerstwa potwierdził, że wszystkie loty zostały zawieszone, ponieważ „niektóre wyposażenie techniczne” przestało funkcjonować na lotnisku. Wojsko Izraela odmówiło komentarza na temat nalotu.

Wieża kontroli, droga startowa i terminal uszkodzone

W sobotnim oświadczeniu stwierdzono, że droga startowa została uszkodzona w kilku miejscach, a samoloty wojskowe dokonujące nalotu uderzyły również w budynek drugiego lotniskowego terminala pasażerskiego. „W wyniku powstałych szkód przyloty i odloty z lotniska w Damaszku zostały zawieszone do odwołania” – napisano w komunikacie.

Damasceński port lotniczy znajduje się na południe od centrum stolicy. To miejsce, o którym działacze syryjskiej opozycji twierdzą, że wspierani przez Iran milicjanci mają tam swoje składy broni i magazyny. Izrael od lat przeprowadza naloty na tym obszarze. Potwierdzony atak z 21 maja bieżącego roku spowodował pożar w pobliżu lotniska, co doprowadziło do odwołania kilku lotów. Był to pierwszy przypadek, gdy nalot spowodował szkody prowadzące do zawieszenia działalności operacyjnej portu lotniczego. Wcześniej naloty nie były skierowane w infrastrukturę lotniskową.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Wielkiej Brytanii przekazało, że w piątek rano izraelski nalot uderzył w trzy magazyny broni wspieranych przez Iran milicjantów, dodając, że północna droga startowa została uszkodzona, podobnie jak wieża kontroli lotów. Północna droga startowa była jedyną funkcjonującą damasceńskiego lotniska, gdyż po izraelskich nalotach w zeszłym roku poważnie uszkodzona została druga droga startowa, znana jako południowa droga startowa.

Przez lata Izrael przeprowadził setki ataków na cele w Syrii, ale rzadko były to potwierdzane przez władze naloty. Oficjalnie były skierowane na bazy bojówek sprzymierzonych z Iranem, takich jak libański ruch Hezbollah, który ma w Syrii bojowników rozmieszczonych w walczących po stronie sił rządowych.

W oświadczeniu syryjskiego Ministerstwa Transportu stwierdzono, że lotniskowi pracownicy cywilni jak i wyspecjalizowane jednostki pracują nad usuwaniem gruzu i naprawą uszkodzeń. Operacje lotniskowe zostaną wznowione, gdy tylko będzie można zapewnić bezpieczeństwo lotów.

PIA uratuje Pakistańczyków, którzy utknęli w Syrii

Około 160 Pakistańczyków, którzy utknęli w Syrii, wyleci w poniedziałek lotem ewakuacyjnym zorganizowanym przez narodowe pakistańskie linie lotnicze Pakistan International Airlines (PIA). Lot repatriacyjny ma odbyć się z Aleppo na prośbę pakistańskiego ambasadora w Damaszku i ministra spraw zagranicznych tego kraju, Bilawala Bhutto Zardariego. Pasażerowie na lotnisko w Aleppo zostaną przewiezieni autobusami.

Łącznie w Syrii znajduje się około 300 pakistańskich pielgrzymów, z czego 140 ma udać się na własną rękę do granicy syryjsko-irackiej. Tysiące pielgrzymów co roku leci do Syrii, aby odwiedzić sanktuarium Hazrat Zainab w południowym Damaszku.

– PIA poczyniła przygotowania do wysłania lotu na specjalne polecenie ministra lotnictwa. W pierwszej fazie pakistańscy pasażerowie zostaną przewiezieni do Aleppo z Damaszku autobusem, skąd samolot PIA przywiezie ich z powrotem do domu – wyjaśnił rzecznik flagowego przewoźnika lotniczego Pakistanu, Abdullah Hafeez Khan.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5