Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

iTEC prezentuje w Madrycie kolejny krok w cyfryzacji europejskiego nieba


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja/inf. pras.

Data publikacji:
2022-06-26 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy/PAŻP

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

iTEC prezentuje w Madrycie kolejny krok w cyfryzacji europejskiego nieba
fot. PAŻP
Podczas wydarzenia zorganizowanego w trakcie World ATM Congress 2022 w Madrycie sojusz iTEC przedstawił postępy w rozwoju systemu kontroli ruchu lotniczego iTEC.
ANSP z Niemiec (DFS), Wielkiej Brytanii (NATS), Hiszpanii (ENAIRE), Holandii (LVNL), Norwegii (Avinor), Litwy (Oro Navigacija) i Polski (PANSA), które tworzą sojusz iTEC wraz z Indra jako dostawca technologii zdefiniowała nowy pakiet ulepszeń operacyjnych i najnowocześniejszych rozwiązań architektonicznych, aby nadać nowy impuls rozwojowi systemu, który jest kluczem do stworzenia jednolitej europejskiej przestrzeni powietrznej.

Nowe rozwiązania opierają się na solidności najnowocześniejszego iTEC do zarządzania niektórymi z najbardziej złożonych i najbardziej ruchliwych przestrzeni powietrznych w Europie. Centra kontroli prowadzone przez NATS w Prestwick, DFS w Karlsruhe, a także Oro Navigacija w Wilnie, już działają w tym systemie. W międzyczasie ENAIRE wprowadził już niektóre ze swoich najważniejszych funkcji, a PAŻP kontynuuje prace nad jego wdrożeniem w centrum kontroli awaryjnej w Poznaniu.

To nowe rozwiązanie do rozwoju technologicznego systemu iTEC umożliwi członkom sojuszu kierowanie transformacją branży w nadchodzących latach.

W tym kontekście w 2021 r. iTEC zakończył ocenę nowych rozwiązań w 8 sesjach, w których uczestniczyło jednocześnie ponad 100 uczestników (operacyjnych i technicznych) z siedmiu agencji żeglugi powietrznej iTEC i Indra.

Kolejnym krokiem dla iTECu jest umowa podpisana między Avinor i Indra na cyfryzację norweskiego nieba. Avinor uruchomi system iTEC w 2025 roku w centrach kontroli obszaru Oslo i Stavanger, które zarządzają południową częścią norweskiej przestrzeni powietrznej. System Avinor iTEC zautomatyzuje wiele zadań dla kontrolerów ruchu lotniczego, umożliwi efektywność w przestrzeni powietrznej i zwiększy przewidywalność dla linii lotniczych. Przyczyni się to do zmniejszenia zużycia paliwa, emisji CO2 i kosztów dla linii lotniczych.

Ta umowa jest ważnym krokiem w długoterminowej strategii cyfryzacji Avinor w całej firmie. System jest kluczowym elementem umożliwiającym Norwegii spełnienie kilku wymogów regulacyjnych związanych z programem Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej w nadchodzących latach.

O iTEC

iTEC jest sojuszem siedmiu wiodących europejskich dostawców usług żeglugi powietrznej (ANSP): DFS (Niemcy), ENAIRE (Hiszpania), NATS (Wielka Brytania), LVNL (Holandia), AVINOR (Norwegia), PANSA (Polska) i Oro Navigacija ( Litwa), które obsługują jedne z najbardziej ruchliwych i najbardziej złożonych przestrzeni powietrznych na świecie.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:

 

Wrocław Airport: Będzie 2,5 mln pasażerów w tym roku

Infrastruktura i lotniska

Wrocław Airport: Będzie 2,5 mln pasażerów w tym roku

08 sierpnia 2022

Strefa Ciszy też w pociągach Dart i Flirt

Pasażer i linie lotnicze

Strefa Ciszy też w pociągach Dart i Flirt

08 sierpnia 2022

Air Canada odebrała 40. i ostatniego B737 MAX

Biznes i przemysł

Air Canada odebrała 40. i ostatniego B737 MAX

08 sierpnia 2022

Air Serbia chce latać na Kubę

Pasażer i linie lotnicze

Air Serbia chce latać na Kubę

08 sierpnia 2022

Ryanair i Słowenia wrócą do rozmów o lotach

Pasażer i linie lotnicze

Ryanair i Słowenia wrócą do rozmów o lotach

08 sierpnia 2022

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5