Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Indra Sistemas: Bezpieczeństwo i efektywność – odpowiadamy na wyzwania


Wstecz Dalej

Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2022-09-19 07:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek Lotniczy

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Indra Sistemas: Bezpieczeństwo i efektywność – odpowiadamy na wyzwania
fot. PAŻP
– Infrastruktura kontroli lotów w Europie z pewnością skorzysta na dalszej cyfryzacji. Odpowiedzią na problemy związane z cyberbezpieczeństwem, a także m. in. z brakami kadrowymi, okażą się natomiast nowe technologie takie jak sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe – mówił podczas Kongresu Ruchu Lotniczego José Luis González Paz z Indra Sistemas. Konieczność zmierzenia się z tymi wyzwaniami jest coraz pilniejsza: ruch lotniczy nad Europą jest już bliski dorównania wartościom z 2019 r
Niebo nad Europą ponownie się zagęszcza. Dane z Eurocontrol dla lat 2019-2022 pokazują, że średni poziom ruchu zbliża się do tego z analogicznego okresu w 2019 r., traktowanym jako referencyjny. – Według scenariusza pośredniego między najbardziej optymistycznym i najbardziej pesymistycznym pod koniec roku osiągniemy prawdopodobnie 92 proc. poziomu ruchu sprzed wybuchu pandemii – stwierdził przedstawiciel Indra Sistemas.

Spadki nie są jednak rozłożone równomiernie w poszczególnych państwach. Nad Ukrainą i Mołdawią, co oczywiste, wyniosły one 100 proc. Dane dla tygodnia 23-29 maja pokazują, że w porównaniu do tego samego okresu w 2019 r. mocno wzrosła liczba przelotów nad terytorium Armenii (85%), Izraela (42%), Gruzji (24%), Albanii (10%) czy Grecji (6%). Mocno straciły natomiast państwa bałtyckie (Litwa: -51%, Łotwa: -46%, Estonia: -49%), Polska (-47%), Szwecja (-30%), Malta i Dania (po -29%), Czechy (-24%) oraz Norwegia (-22%).

– Związana z wojną niepewność odbija się negatywnie na prognozach dotyczących wzrostu gospodarczego – podkreślił González Paz. Przewidywany jest jednak ponowny wzrost liczby lotów – według prognozy Eurocontrol w scenariuszu bazowym do 2050 r. aż o 44% w stosunku do poziomu z roku 2019. Problemem pozostaje – między innymi – rosnąca liczba opóźnień.

Ostatnie lata przyniosły – według mówcy – zmianę podejścia do kwestii zarządzania przestrzenią powietrzną. – Dawniej koncentrowaliśmy się na przepustowości, dziś – na efektywności – stwierdził González Paz. Na równi są traktowane takie zagadnienia, jak bezpieczeństwo (także cybernetyczne) i doświadczenie użytkownika (również w kontekście kosztów latania). Na liście wyzwań dla sektora są także: interoperacyjność między systemami kontroli w poszczególnych państwach (a także np. systemów cywilnych z wojskowymi), zmiana regulacji, dostępność kadr i odbudowa Ukrainy.

Według Indra Sistemas odpowiedzią powinna być optymalizacja i digitalizacja zarządzania przestrzenią publiczną, zastosowanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, zwiększanie odporności sieci oraz zdalne cyfrowe wieże kontroli. Wszystkie te założenia mają być uwzględniane w kolejnych wersjach platformy iTEC. –Doświadczenie związane z iTEC pozwala nam zaoferować użytkownikom synergię i
związaną z nią wartość dodaną – zakończył swoje wystąpienie González Paz.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
iTEC prezentuje w Madrycie kolejny krok w cyfryzacji europejskiego nieba

Infrastruktura i lotniska

iTEC prezentuje w Madrycie kolejny krok w cyfryzacji europejskiego nieba

Redakcja/inf. pras. 26 czerwca 2022

PAŻP na światowych targach branżowych WAC 2021

Infrastruktura i lotniska

PAŻP na światowych targach branżowych WAC 2021

inf. pras 24 października 2021

Rozmowy PAŻP z firmą INDRA o wdrażaniu systemu iTEC

Infrastruktura i lotniska

Rozmowy PAŻP z firmą INDRA o wdrażaniu systemu iTEC

Redakcja/inf. pras. 15 lipca 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5