Linie lotnicze Iberia zawieszą od czerwca bezpośrednie rejsy z Hiszpanii na Kubę - informuje serwis "Air Journal". To, czy transatlantyckie loty między Madrytem a Hawaną wrócą jesienią, będzie zależeć od sytuacji gospodarczej na karaibskiej wyspie.
Narodowy przewoźnik Hiszpanii reaguje na potężny kryzys w dostawach paliwa lotniczego na Kubie, która zmaga się z tym problemem już od początku lutego. Kerozyny brakuje nie tylko na najważniejszym lotnisku w stołecznej Hawanie, ale również w Varadero, Holguín, Santa Clara, Camagüey, Cayo Coco, Cienfuegos, Santiago de Cuba i Manzanillo, czyli na wszystkich międzynarodowych portach lotniczych wyspy.
Stopniowe wygaszanie oferty
Iberia wycofa się etapami z tych transatlantyckich rejsów. Linie lotnicze z Półwyspu Iberyjskiego jeszcze w kwietniu będą latać na Kubę trzy razy w tygodniu, ale w maju ograniczą ofertę już tylko do dwóch rejsów w tygodniu. Od czerwca do co najmniej listopada narodowy przewoźnik Hiszpanii nie planuje już realizować lotów na tej trasie, deklarując jednak chęć powrotu.
Pozostałe rejsy transatlantyckie Iberii zostaną utrzymane. Linie lotnicze z Półwyspu Iberyjskiego musiały wdrożyć redukcję lotów na Kubę z uwagi na problemy z tankowaniem, które w przypadku rejsów powrotnych odbywa się aktualnie w Santo Domingo na Dominikanie. Wymuszone międzylądowanie wydłuża znacznie podróż do Hiszpanii i generuje dodatkowe koszty.
"Kryzys gospodarzy na Kubie, z którym wyspa zmaga się od kilku miesięcy, doprowadził do spadku popytu na tej trasie i to skłoniło nas do tymczasowego zawieszenia połączenia" - wyjaśniła w oświadczeniu Iberia opublikowanym w hiszpańskiej prasie.
Na Kubę przez Panamę
Jaką alternatywę mają teraz podróżni planujący rejs latem na Kubę właśnie Iberią? Narodowy przewoźnik Hiszpanii dzięki umowie code-share z Copa Airlines proponuje swoim klientom loty z międzylądowaniem w Panamie. Przewoźnik z Ameryki Łacińskiej może pozwolić sobie na większą elastyczność i planować loty na wybrane kubańskie lotniska w zależności od dostępności paliwa lotniczego na wyspie.
Reakcja Iberii nie jest odosobniona, bowiem wcześniej rejsy na Kubę ograniczyły lub całkowicie zawiesiły Air Canada i Air France. Należy pamiętać, że kryzys paliwowy na Kubie to jeszcze efekt zakłóceń w dostawach ropy naftowej z Wenezueli i zaostrzenia sankcji Stanów Zjednoczonych. Konflikt na Bliskim Wschodzie nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.