Partner serwisu
PASAŻER I LINIE LOTNICZE

IATA: Stały wzrost popytu na przewozy pasażerskie, ale trend spadkowy


Wstecz Dalej

Autor:

oprac. ad

Data publikacji:
2019-07-05 13:56
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
prtl.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

IATA: Stały wzrost popytu na przewozy pasażerskie, ale trend spadkowy
fot. Pixabay
Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) ogłosiło wyniki globalnego ruchu pasażerskiego w maju 2019 roku, pokazując, że popyt (mierzony w RPK) wzrósł o 4,5 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem w 2018 r. Wzrost popytu pozostaje jednak poniżej 20-letniej średniej stopy wzrostu wynoszącej około 5,5 proc.
Oferowanie (mierzone w ASK) wzrosło o 2,7 proc., a współczynnik wykorzystania miejsc pasażerskich wzrósł o 1,4 punktu procentowego do 81,5 proc., przekraczając rekordowy współczynnik osiągnięty w ubiegłym roku tj. 80,1 proc.

Ruch rośnie, ale wolniej 

– Wzrost popytu na przewozy pasażerskie spowolnił w porównaniu do ostatnich dwóch lat. Spowolnienie wynika ze spadku światowego handlu, rosnących napięć handlowych i osłabienia zaufania przedsiębiorców. W tym trudnym środowisku linie lotnicze starannie zarządzają oferowaniem, aby optymalizować wydajność – powiedział Dyrektor Generalny IATA Alexandre de Juniac. 

Popyt na przewozy w ruchu międzynarodowym wzrósł o 4,3 proc. w maju br. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, co oznacza spadek w porównaniu ze wzrostem 5,1 proc. w kwietniu.

Wszystkie regiony odnotowały wzrost. Najwyższy wzrost popytu odnotowały linie lotnicze w Ameryce Łacińskiej. Całkowite oferowanie wzrosło o 2,1 proc., a współczynnik wykorzystania miejsc pasażerskich wzrósł o 1,7 punktu procentowego do 80,4 proc.

Statystyki regionów

Popyt na przewozy europejskich przewoźników w maju br wzrósł o 5,4 proc. w stosunku do maja 2018 r., co oznacza pogorszenie w stosunku do wzrostu o 7,7 proc. rok do roku odnotowanego w kwietniu. Oferowanie wzrosło o 4,6 proc., a współczynnik wykorzystania miejsc pasażerskich wzrósł o 0,7 punktu procentowego do 84,2 proc., i jest najwyższy wśród regionów. 

Linie lotnicze Azji i Pacyfiku odnotowały w maju br. wzrost ruchu o 4,0 proc. w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, co oznacza poprawę w stosunku do wzrostu o 2,9 proc. w kwietniu. Oferowanie wzrosło o 3,0 proc., a współczynnik wykorzystania miejsc pasażerskich wzrósł o 0,8 punktu procentowego do 78,6 proc.. Jest to drugi z rzędu miesięczny wzrost popytu, ale nadal stanowi niewielki wzrost w porównaniu do ostatnich kilku lat, w których regularnie obserwowano dwucyfrowe stopy wzrostu. Napięcia w handlu USA-Chiny nadal wpływają na wzrost popytu na przewozy w regionie. 

Wzrost popytu na rynku bliskowschodnim w maju spowolnił do 0,8 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Częściowo odzwierciedla to wpływ zmian strukturalnych, które zachodzą w branży w regionie. Oferowanie w maju spadło o 6,1 proc., a współczynnik wykorzystania miejsc pasażerskich wzrósł o 5 punktów procentowych do 73,0 proc. 

Ruch pasażerski linii lotniczych w Ameryce Północnej wzrósł w maju o 4,8 proc. w porównaniu do maja 2018 r. To oznacza spowolnienie wzrostu z 5,6 proc. rocznego wzrostu odnotowanego w kwietniu. Oferowanie wzrosło o 2,7 proc., a współczynnik wykorzystania miejsc pasażerskich wzrósł o 1,7 punktu procentowego do 83,6 proc.. Stosunkowo silna amerykańska gospodarka krajowa i dolar amerykański pomagają zrównoważyć wszelkie napięcia w handlu międzynarodowym. 

Linie lotnicze w Ameryce Łacińskiej odnotowały silny wzrost ruchu o 6,7 proc. w maju 2019 r. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Popyt pasażerski utrzymuje się na dobrym poziomie, pomimo trudnej sytuacji gospodarczej w wielu krajach. Oferowanie wzrosło o 4,0 proc., a współczynnik wykorzystania miejsc pasażerskich wzrósł o 2,1 punktu  procentowego do 84,0 proc., co jest drugim najwyższym wynikiem wśród regionów. 

Afrykańskie linie lotnicze odnotowały wzrost ruchu o 2,1 proc. w maju w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Oferowanie wzrosło o 0,1 proc., a współczynnik wykorzystania miejsc pasażerskich wzrósł o 1,3 punktu procentowego do 67,0 proc. Ruch pasażerski między Afryką a Europą nadal silnie rośnie. 

Największy kraj z największym wzrostem ruchu lokalnego

Ruch krajowy wzrósł o 4,8 proc. w maju 2019 r. w porównaniu do maja 2018 r., i znacznie powyżej 3 proc. wzrostu odnotowanego w kwietniu. Rosja była jedynym rynkiem, który odnotował dwucyfrowy wzrost popytu. Oferowanie na połączeniach krajowych wzrosło o 3,8 proc., a współczynnik wykorzystania miejsc pasażerskich wzrósł o 0,8 punktu procentowego do 83,4 proc.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Kraków Airport z bardzo dobrym wynikiem za czerwiec

Infrastruktura i lotniska

Kraków Airport z bardzo dobrym wynikiem za czerwiec

Emilia Derewienko 02 lipca 2019

Wiedeń: Wzrost ruchu pasażerskiego o 25 proc. od stycznia do maja

Infrastruktura i lotniska

Wiedeń: Wzrost ruchu pasażerskiego o 25 proc. od stycznia do maja

Aleksander Domański 25 czerwca 2019

Chiny z majowym wzrostem międzynarodowych podróży lotniczych

Pasażer i linie lotnicze

Chiny z majowym wzrostem międzynarodowych podróży lotniczych

Tomasz Śniedziewski 21 czerwca 2019

 

Jak wzrost cen stali wpłynie na inwestycje infrastrukturalne?

Biznes i przemysł

Jak wzrost cen stali wpłynie na inwestycje infrastrukturalne?

26 października 2021

Nowe cyfrowe europejskie niebo współtworzone przez Polaków

Infrastruktura i lotniska

Nowe cyfrowe europejskie niebo współtworzone przez Polaków

26 października 2021

Bydgoszcz: Nowe połączenie na Ukrainę i dodatkowe rotacje zimą

Infrastruktura i lotniska

Bydgoszcz: Nowe połączenie na Ukrainę i dodatkowe rotacje zimą

26 października 2021

Emirates zrekrutują w pół roku 6000 pracowników

Biznes i przemysł

Emirates zrekrutują w pół roku 6000 pracowników

26 października 2021

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5