Biznes i przemysł

Honeywell Aerospace z anteną satelitarną do lotów dronów poza zasięgiem wzroku operatora

Dalej Wstecz
Data publikacji:
18-08-2026
Ostatnia modyfikacja:
18-08-2026
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. Honeywell Aerospace

Podziel się ze znajomymi:

BIZNES I PRZEMYSŁ
Honeywell Aerospace z anteną satelitarną do lotów dronów poza zasięgiem wzroku operatora
fot. Honeywell Aerospace
Honeywell Aerospace (NASDAQ: HONA) ogłosił dziś pomyślną weryfikację nowej anteny do łączności satelitarnej. Umożliwia ona bezpieczne i niezawodne sterowanie bezzałogowymi statkami powietrznymi wykonującymi loty poza zasięgiem wzroku operatora (BVLOS). To przełomowe rozwiązanie powstało w europejskim centrum badawczo-rozwojowym Honeywell Aerospace w Brnie (Czechy) w ramach globalnego programu Iris Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). To ważny krok w kierunku zwiększenia skali rutynowych operacji komercyjnych z wykorzystaniem dronów.

Lekka antena zapewnia ciągłą i odporną łączność, niezbędną do sterowania lotem w czasie rzeczywistym, orientacji w przestrzeni powietrznej oraz unikania kolizji. Są to podstawowe funkcje wymagane w usługach realizowanych w trybie BVLOS, takich jak inspekcje infrastruktury, logistyka czy działania ratunkowe. Technologia ta została zweryfikowana we współpracy z firmą Viasat, z wykorzystaniem jej wysoce niezawodnej sieci satelitarnej, w rzeczywistych warunkach lotu.

– Organy regulacyjne i operatorzy przygotowują się dziś do operacji BVLOS prowadzonych na dużą skalę, a podstawą tych operacji jest odporna łączność sterowania i kontroli – powiedział Martin Mlaskač, starszy kierownik techniczny w firmie Honeywell Aerospace. – Testy w locie przeprowadzone na lotnisku w Budkovicach potwierdziły, że równoczesne wykorzystanie łączności satelitarnej i naziemnej zapewnia operatorom pełną i nieprzerwaną kontrolę nad statkiem powietrznym, nawet w wymagających lub złożonych sytuacjach.

Podczas lotów demonstracyjnych operatorzy mogli korygować trajektorie lotu i utrzymywać bezpieczną odległość od innych użytkowników przestrzeni powietrznej w przypadku wykrycia potencjalnych kolizji – w tym w sytuacjach, gdy inny dron przecinał zaplanowaną trasę lotu. Antena firmy Honeywell została zintegrowana z firmowym systemem łączności satelitarnej VersaWave, co umożliwiło płynne przełączanie się między sieciami satelitarnymi a naziemnymi i zapewnienie niezakłóconej łączności w zakresie sterowania i kontroli.

Bezpieczna integracja ze wspólną przestrzenią powietrzną – potwierdzona w praktyce

Loty były częścią szerszej kampanii testowej, która pokazuje, jak odporna łączność wspiera bezpieczne włączanie dronów do przestrzeni powietrznej współdzielonej ze statkami powietrznymi z załogą. Część misji przeprowadzono w środowisku U-space – europejskich ramach cyfrowego, zautomatyzowanego i uregulowanego zarządzania przestrzenią powietrzną dla statków bezzałogowych.

Firma Frequentis dostarczyła swój pakiet UTM (Uncrewed Traffic Management), umożliwiając bezpieczną wymianę danych na potrzeby rejestracji operatorów, zezwoleń na loty oraz świadomości geoprzestrzennej. Naziemna Stacja Kontroli Lotów Honeywell Aerospace (GCS), wyposażona w naziemny system wykrywania i unikania (DAA), przetwarzała dane telemetryczne zarówno z drona, jak i z rzeczywistego statku powietrznego z załogą w roli intruza. Tak zbudowany spójny obraz przestrzeni powietrznej pozwolił stacji kontroli naziemnej (GCS) wykrywać potencjalne konflikty, ostrzegać operatora i proponować bezpieczne korekty trasy.

– Powodzenie tych lotów demonstracyjnych potwierdza, jak ważna jest ścisła współpraca w branży – powiedział Bernhard Kirschner, architekt rozwiązań w zakresie zintegrowanej przestrzeni powietrznej niskiego pułapu w firmie Frequentis. – Wspólnie z naszymi partnerami tworzymy cyfrową infrastrukturę niezbędną dla bezpiecznej i efektywnej eksploatacji bezzałogowych statków powietrznych.

Po zatwierdzeniu zaktualizowanego planu lotu przez operatora, został on wgrany i automatycznie zrealizowany. Pokazało to, jak odporna łączność i zautomatyzowane usługi U-space wspólnie zapewniają bezpieczeństwo operacji BVLOS.

Przygotowanie technologii do wdrożenia komercyjnego

Czescy partnerzy przemysłowi wnieśli wkład w produkcję prototypową, a Politechnika w Brnie wsparła proces weryfikacji parametrów radiowych. Firma Honeywell Aerospace przygotowuje obecnie antenę do produkcji przemysłowej i dokonuje oceny czeskich dostawców pod kątem włączenia ich do swojego łańcucha dostaw. Natomiast firma Viasat udostępniła infrastrukturę sieci satelitarnej niezbędną do przeprowadzenia pokazów.

– Integracja z systemami UTM oraz odporność sieci stanowią kluczowe filary operacji BVLOS, a nie tylko przydatne dodatki – powiedział Joel Klooster, starszy wiceprezes ds. operacji lotniczych i bezpieczeństwa w firmie Viasat. – Nasza bieżąca współpraca w ramach programu Iris ESA pokazuje, jak zaawansowane sieci wielokanałowe (multilink) umożliwiają interakcję w czasie rzeczywistym, świadomość sytuacyjną w przestrzeni powietrznej oraz ciągłość sterowania w rzeczywistych warunkach operacyjnych. To elementy krytyczne dla operacji bezzałogowych prowadzonych na dużą skalę.

Partnerzy i wsparcie programu

Inicjatywa jest współfinansowana przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA), a dodatkowego wsparcia udzielają Ministerstwo Transportu Republiki Czeskiej oraz Ministerstwo Przemysłu i Handlu Republiki Czeskiej.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

UE wzmacnia ochronę przed zagrożeniami dronowymi

Prawo i polityka

„Zanim wystartujesz dronem, sprawdź, gdzie możesz latać”

Prawo i polityka

„Zanim wystartujesz dronem, sprawdź, gdzie możesz latać”

Urząd Lotnictwa Cywilnego 04 listopada 2025

Jeszcze dwa tygodnie na zgłoszenia w konkursie na dronowe Centra Kompetencji

Biznes i przemysł

PAŻP będzie wyznaczać strefy geograficzne dla dronów

Prawo i polityka

Raport PwC: Operacje dronów podwoją się do 2029 roku

Biznes i przemysł

Raport PwC: Operacje dronów podwoją się do 2029 roku

PwC Drone Powered Solutions 04 czerwca 2024

Zobacz również:

UE wzmacnia ochronę przed zagrożeniami dronowymi

Prawo i polityka

„Zanim wystartujesz dronem, sprawdź, gdzie możesz latać”

Prawo i polityka

„Zanim wystartujesz dronem, sprawdź, gdzie możesz latać”

Urząd Lotnictwa Cywilnego 04 listopada 2025

Jeszcze dwa tygodnie na zgłoszenia w konkursie na dronowe Centra Kompetencji

Biznes i przemysł

PAŻP będzie wyznaczać strefy geograficzne dla dronów

Prawo i polityka

Raport PwC: Operacje dronów podwoją się do 2029 roku

Biznes i przemysł

Raport PwC: Operacje dronów podwoją się do 2029 roku

PwC Drone Powered Solutions 04 czerwca 2024

Kongresy
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5