Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Helsinki: Psy wykrywają COVID-19!


Wstecz Dalej

Autor:

Rafał Dybiński

Data publikacji:
2020-09-25 11:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Helsinki: Psy wykrywają COVID-19!
fot. Helsinki Airport
Dziesięć psów, które zostały przeszkolone w zakresie wykrywania koronawirusa SARS-CoV-2, rozpoczęło pracę w tym tygodniu w ramach projektu pilotażowego na lotnisku w Helsinkach - informuje stacja "CNBC".
Włodarze międzynarodowego portu stolicy Finlandii mają nadzieję, że wrażliwy węch czworonogów może przyspieszyć proces identyfikacji potencjalnych nosicieli wirusa COVID-19.

- Jesteśmy pionierami. O ile nam wiadomo, żadne inne lotnisko nie podjęło próby wykorzystania psów na tak dużą skalę w walce z pandemią. Cieszymy się z tej inicjatywy. To może być ważny krok na drodze do pokonania koronawirusa - podkreśliła Ulla Lettijeff, dyrektor portu Helsinki-Vantaa, którym zarządza Finavia.

Kilka przeprowadzonych badań wykazało, że psy są w stanie wyczuć wirusa z niemal 100 proc. precyzją oraz go wykryć, zanim pojawią się jakiekolwiek objawy. Wstępnych testów dokonała w maju grupa badawcza na Wydziale Weterynarii Uniwersytetu w Helsinkach. Wykazały one wyższą skuteczność czworonogów niż obecnych testów na koronawirusa SARS-CoV-2, opartych na technikach molekularnych.

Następnie w lipcu Uniwersytet Medycyny Weterynaryjnej w Hanowerze i Niemieckie Siły Zbrojne przeprowadziły pilotażowe badanie, które dowiodło, że odpowiednio wyszkolone psy były w stanie odróżnić próbki ludzkiej śliny zakażonej wirusem COVID-19 od próbki niezainfekowanej. Skuteczność wyniosła wówczas 94 proc.

Testy w Helsinkach rozpoczynają się od potarcia skóry chusteczką, którą podróżny wrzuca do kubka. Naczynie podaje się później do weryfikacji czworonogowi. Jeśli jej wynik jest pozytywny, wówczas personel lotniska zaleca wykonanie pasażerowi regularnego testu na koronawirusa, aby upewnić się, że pies nie popełnił błędu.

Czworonogi wykorzystywane w pilotażowym projekcie na lotnisku w stolicy Finlandii zostały przeszkolone przez organizację Wise Nose, współpracującą z Anną Hjelm-Bjorkman, profesorem Wydziału Weterynarii Uniwersytetu w Helsinkach. - One są najlepsze pod tym względem. Ich szkolenie jest bardzo tanie, a wykonanie testu zajmuje dokładnie minutę, a dodatkowo jest nieinwazyjne. Doskonałe umiejętności psów są już wykorzystywane do wykrywania materiałów wybuchowych, narkotyków i zaginionych osób, więc teraz zyskały po prostu nowy walor - podsumowała Hielm-Bjorkman.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Finavia straciła ponad połowę pasażerów, drastyczne spadki w Helsinkach

Infrastruktura i lotniska

Finavia straciła ponad połowę pasażerów, drastyczne spadki w Helsinkach

Rafał Dybiński 16 kwietnia 2020

Lotniska Finavia obsłużyły w 2019 r. 26 milionów pasażerów

Infrastruktura i lotniska

Lotniska Finavia obsłużyły w 2019 r. 26 milionów pasażerów

Justyna Urbaniak 27 stycznia 2020

Finnair rozwija się w Polsce i na potęgę lata do Azji

Biznes i przemysł

Finnair rozwija się w Polsce i na potęgę lata do Azji

Emilia Derewienko 25 kwietnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5