Partner serwisu
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Heathrow publikuje master plan dla trzeciego pasa startowego


Wstecz Dalej

Autor:

Justyna Urbaniak

Data publikacji:
2019-06-21 12:41
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Heathrow publikuje master plan dla trzeciego pasa startowego
fot. Wikimedia Commons
Londyńskie lotnisko Heathrow zaprezentowało ostateczne plany rozwoju trzeciego pasa startowego. Najbardziej ruchliwe centrum Europy stara się zwiększyć liczbę lotów i wyprzedzić pod tym względem konkurencyjne bazy w Paryżu, Amsterdamie i Frankfurcie.
Rząd Wielkiej Brytanii w zeszłym roku ostatecznie zatwierdził trzeci pas startowy po dziesięcioleciach burzliwej debaty.

– Dzisiaj Heathrow przedstawia swój preferowany plan rozwoju – wynika z oświadczenia opublikowanego przez lotnisko, którego właścicielem jest konsorcjum kierowane przez hiszpańskiego giganta infrastrukturalnego Ferrovial.

Z uwzględnieniem wytycznych

Szczegółowy plan obejmuje również takie wytyczne jak ograniczenie emisji, hałasu i nocnych lotów. Autostrada M25, która okrąża Londyn, zostanie przekierowana pod nowym pasem startowym, podobnie jak obecnie funkcjonujące korytarze rzeczne. W planach jest stworzenie nowych korytarzy odprowadzających istniejące rzeki i dzikie zwierzęta z dala od placów budowy i nowego pasa startowego. Budowa ma się rozpocząć w 2022 r. Pas startowy zostanie zbudowany około 2026 r. Nowe terminale będą gotowe dopiero około 2050 r.

Według BBC ekspansja ma kosztować około 30 miliardów funtów (34 miliardy euro), w tym 14 miliardów funtów w pierwszej fazie inwestycji. Hub na zachód od Londynu ma na celu zwiększenie całkowitej pojemności do 130 milionów pasażerów rocznie, w porównaniu z obecnym poziomem około 78 milionów pasażerów.

Heathrow a zmiany klimatu

Trzeci pas startowy od wielu lat stoi w obliczu ostrej krytyki ze strony działaczy, którzy wskazują na zwiększenie poziomu hałasu i zanieczyszczenie powietrza, niszczenie siedlisk, zatory transportowe i zmiany klimatu w związku z inwestycją. W zeszłym miesiącu londyński burmistrz Sadiq Khan, wraz z organizacjami pozarządowymi zajmującymi się ochroną środowiska i radami lokalnymi, przegrał bitwę sądową, aby zapobiec ekspansji Heathrow. Brytyjski konserwatywny rząd przekonuje, że projekt zapewni znaczący impuls dla brytyjskiej gospodarki po Brexicie i może stworzyć do 114 000 miejsc pracy do 2030 roku.

Właścicielem Heathrow jest konsorcjum inwestycyjne, w skład którego wchodzą także państwowe fundusze majątkowe z krajów takich jak Chiny, Singapur i Katar.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Znamy najbardziej obleganą trasę z Europy w 2018 roku

Pasażer i linie lotnicze

Znamy najbardziej obleganą trasę z Europy w 2018 roku

Justyna Urbaniak 10 kwietnia 2019

Heathrow ze wzrostem liczby podróżnych i planem rozbudowy

Infrastruktura i lotniska

Heathrow ze wzrostem liczby podróżnych i planem rozbudowy

Justyna Urbaniak 17 stycznia 2019

Heathrow kolejnym po Gatwick lotniskiem mającym problem z dronami

Infrastruktura i lotniska

Heathrow kolejnym po Gatwick lotniskiem mającym problem z dronami

inf. pras./ Redakcja 09 stycznia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5