Partner serwisu
BIZNES I PRZEMYSŁ

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze wspiera kształcenie specjalistów


Wstecz Dalej

Autor:

Emilia Derewienko

Data publikacji:
2018-09-20 12:55
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze wspiera kształcenie specjalistów
fot. Katowice Airport
W tym roku minęło dziesięć lat od powstania Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowej i Wschodniej, pozawydziałowej jednostki Politechniki Śląskiej. Jest to wspólna inicjatywa Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (spółki zarządzającej Katowice Airport), Politechniki Śląskiej i Urzędu Lotnictwa Cywilnego.
Działalność Centrum skupia się na trzech obszarach: dydaktycznym, naukowo-badawczym i promocyjnym. W obszarze dydaktyki prowadzone są studia stacjonarne I i II stopnia ze specjalności „nawigacja lotnicza” oraz „mechanik lotniczy”. Ponadto uruchomiony został Ośrodek Szkolenia Mechaników Obsługi Technicznej Politechniki Śląskiej w Katowicach certyfikowanego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Szkolenia i kursy


Centrum prowadzi liczne szkolenia i kursy dotyczące takich zagadnień jak: czynnik ludzki w lotnictwie, pilot drona, ochrona lotnictwa cywilnego, mechanika lotnicza, licencji pilota samolotowego turystycznego PPL (A), analiza ryzyka w transporcie, ekonomia transportu lotniczego, audyt systemów zarządzania w branży lotniczej.

Istotnym elementem pracy Centrum jest prowadzenie działalności wydawniczej. Powstała tzw. „błękitna seria” w której ukazują się skrypty niezbędne podczas szkolenia i kształcenia lotniczego. Wydane zostały m.in. książki poświęcone meteorologii, wybranym zagadnieniom z lotnictwa cywilnego, prawu i procedurom lotniczym, nawigacji i frazeologii lotniczej.

W ramach działalności naukowo-badawczej nawiązana została m.in. współpraca z Polską Agencją Żeglugi Powietrznej z którą realizowane są projekty dotyczące rozwoju technik i technologii nawigacji satelitarnej w lotnictwie.

Centrum podpisało szereg umów patronackich ze szkołami średnimi w zakresie merytorycznego nadzoru nad realizowanymi programami w klasach o profilu lotniczym oraz dokształcania kadry nauczycielskiej. W ramach działalności promocyjnej Centrum corocznie współorganizuje ze szkołami średnimi Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Ogólnolotniczej. Ponadto przedstawiciele Centrum biorą udział w krajowych i międzynarodowych konferencjach oraz targach lotniczych, które są platformą wymiany wiedzy.

Współpraca od ponad 10 lat

– Od ponad dekady Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze jest zaangażowane w funkcjonowanie Centrum m.in. poprzez dostarczanie fachowej, praktycznej wiedzy. Z perspektywy zarządzającego dużym lotniskiem komunikacyjnym, znakomicie widzimy, jak duże znaczenie dla funkcjonowania branży lotniczej w Polsce ma stały dopływ, dobrze wykształconych kadr. W związku ze wzrostem polskiego rynku przewozów lotniczych, w tym z ekspansją krajowych przewoźników, obserwujemy m.in. coraz większe zapotrzebowania na mechaników lotniczych. Oferta Centrum stara się wychodzić naprzeciw potrzebom lotniczego rynku pracy. Uważam, że już teraz Centrum jest ważnym punktem na krajowej mapie ośrodków kształcących na potrzeby branży – mówi Artur Tomasik, prezes zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego.

W najbliższym czasie Centrum planuje dalszy rozwój Ośrodka Szkolenia Mechaników Obsługi Technicznej. Jednostka chce też uczestniczyć w pracach naukowo-badawczo-rozwojowych dotyczących m.in. lotniczych badań nieniszczących prądami wirowymi, rozwoju sieci lotnisk GA w ścisłej współpracy z portami regionalnymi, implementacji procedur podejścia GNSS dla lotnisk lotnictwa ogólnego, czy też lotniczego monitoringu ziemi, wody i powietrza w aspekcie ochrony środowiska.

Od 2010 roku przewodniczącym Rady Naukowo-Programowej Centrum jest Artur Tomasik, prezes zarządu GTL. We wrześniu tego roku rozpoczęła się kolejna kadencja rady. W jej składzie obok prezesa Tomasika, znaleźli się prof. dr hab. inż. Janusz Kotowicz – prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Politechniki Śląskiej, prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz – prorektor ds. ogólnych Politechniki Śląskiej, Piotr Samson – prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Andrzej Hawryluk – dyrektor biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w ruchu lotniczym Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, Bogdan Traczyk – prezes Górnośląskiej Agencji Przedsiębiorczości i Rozwoju oraz Mirosław Kowalski – dyrektor Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. Rada jest opiniotwórczym organem doradczym, pełni nadzór merytoryczny nad działalnością lotniczą Centrum oraz nakreśla jego dalsze perspektywiczne działania oraz rozlicza z wykonanych zamierzeń. Dyrektorem Centrum jest prof. dr hab. inż. Jarosław Kozuba.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Nagrody portalu Rynek Lotniczy dla Enter Air i Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego

Pasażer i linie lotnicze

Nagrody portalu Rynek Lotniczy dla Enter Air i Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego

Jakub Dybalski 12 września 2018

Rekordowe statystyki ruchu pasażerskiego na lotnisku w Pyrzowicach

Infrastruktura i lotniska

Rekordowe statystyki ruchu pasażerskiego na lotnisku w Pyrzowicach

Aleksander Domański 06 sierpnia 2018

Katowice Airport: Najlepszy czwarty miesiąc roku w historii portu

Infrastruktura i lotniska

Katowice Airport: Najlepszy czwarty miesiąc roku w historii portu

Emilia Derewienko 10 maja 2018

 

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

Infrastruktura i lotniska

Port Lotniczy Wrocław: Już 20 połączeń sieciowych dziennie

11 grudnia 2018

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

Infrastruktura i lotniska

Listopad z ponad 5-proc. wzrostem na Lotnisku Warszawa-Modlin

11 grudnia 2018

LAW nawiązuje współpracę z PPL

Prawo i polityka

LAW nawiązuje współpracę z PPL

11 grudnia 2018

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

Prawo i polityka

CAA vs Ryanair: Sprawa w sądzie

11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5