Partner serwisu
INFRASTRUKTURA I LOTNISKA

Gmina Kosakowo złożyła jedyną ofertę i nabyła port Gdynia-Kosakowo


Wstecz Dalej

Autor:

Redakcja/inf. pras.

Data publikacji:
2021-04-16 11:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Informacja prasowa

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Gmina Kosakowo złożyła jedyną ofertę i nabyła port Gdynia-Kosakowo
Fot. Gdynia-Kosakowo
Gmina Kosakowo złożyła ofertę w przetargu nieograniczonym na zakup upadłego przedsiębiorstwa Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo Spółka z o.o. znajdującego się w upadłości likwidacyjnej – poinformowano w oficjalnym komunikacie.
W toczącym się przed Sądem Rejonowym w Gdańsku postępowaniu upadłościowym wyznaczona została cena wywoławcza w wysokości 7 138 000 zł. Oferta gminy Kosakowo w kwocie 7 150 000 zł była jedyną złożoną i została zatwierdzona na posiedzeniu w dniu 13 kwietnia br. nieuprawomocnionym postanowieniem Sędziego Komisarza.

Spółka Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo została powołana w 2007 roku przez samorządy miasta Gdyni i gminy Kosakowo. Głównym celem podjętych działań było utworzenie lotniska cywilnego w oparciu o istniejącą infrastrukturę wojskowego portu lotniczego. W 2014 r. Komisja Europejska wydała decyzję, na mocy której orzekła, że finansowanie inwestycji ze środków publicznych stanowiło w tym przypadku naruszenie unijnych zasad pomocy państwa. Pomimo zaskarżenia decyzji przez miasto Gdynię i gminę Kosakowo, nie zapadło jeszcze prawomocne orzeczenie w przedmiotowej sprawie.

Warto przypomnieć, że zdecydowana większość powierzchni portu zlokalizowana jest w granicach administracyjnych gminy Kosakowo, która jest również beneficjentem umowy użyczenia ponad 250 ha terenów zlokalizowanych na terenie lotniska. Umowa ta została zawarta w 2010 r. pomiędzy Skarbem Państwa reprezentowanym przez Wojewodę Pomorskiego, a gminą Kosakowo i kończy się w 2040 r.

– Zatwierdzenie wyboru gminy Kosakowo jako nabywcy przedsiębiorstwa upadłego Portu Lotniczego Gdynia-Kosakowo Spółka z o. o. w upadłości likwidacyjnej niewątpliwie zakończy toczące się od 2014 r. postępowanie upadłościowe spółki – wyznał Marcin Majek, wójt Gminy Kosakowo. – Docelowo doprowadzi również do rozwiązania rozpatrywanego obecnie przez Komisję Europejską zagadnienia niedozwolonej pomocy publicznej, ale przede wszystkim spowoduje uruchomienie lotniskowej i okołolotniskowej działalności na terenie po upadłym przedsiębiorstwie z zachowaniem zasad konkurencyjności i wolnorynkowości - podsumował Majek.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Port Gdynia-Kosakowo przejęła spółka z Białej Podlaskiej

Infrastruktura i lotniska

Port Gdynia-Kosakowo przejęła spółka z Białej Podlaskiej

Rafał Dybiński 04 grudnia 2020

Spór Gdyni z KE o pomoc publiczną przestrogą dla innych portów lotniczych

Infrastruktura i lotniska

Spór Gdyni z KE o pomoc publiczną przestrogą dla innych portów lotniczych

Newseria Biznes 28 grudnia 2017

Gdynia: Miasto będzie się ubiegać o odszkodowanie w sprawie lotniska?

Infrastruktura i lotniska

Gdynia: Miasto będzie się ubiegać o odszkodowanie w sprawie lotniska?

Justyna Urbaniak 21 grudnia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Transport Publiczny Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5