Partner serwisu
PRAWO I POLITYKA

Gmina Baranów chce referendum w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego

Dalej Wstecz
Data publikacji:
19-04-2018
Ostatnia modyfikacja:
23-01-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
Rynek-Lotniczy.pl

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO I POLITYKA
Gmina Baranów chce referendum w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego
fot. Bartosz Józefiak
Mieszkańcy gminy Baranów, jednej z dwóch lokalizacji wytypowanej pod powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego, opowiedzieli się wczoraj (18 kwietnia) za referendum w sprawie inwestycji. W ubiegłym tygodniu na temat wykupu gruntów i wywłaszczeń rozmawiał z mieszkańcami pełnomocnik ds. budowy gigantycznego lotniska, Mikołaj Wild.

– Rada Gminy Baranów podjęła uchwałę o referendum. Treść tej uchwały zostanie przesłana do oceny wojewody. Jest ustalony kalendarz referendum. I gdyby miało się ono odbyć, to termin jego został wyznaczony na 17 czerwca – mówi wójt gminy, Andrzej Kolek, cytowany przez PAP.

Na miejscu był przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury, Marcel Klinowski oraz tłum zaniepokojonych mieszkańców gminy. Rozmowy w sprawie referendum toczyły się do późnych godzin nocnych.

Dwa kluczowe pytania

Jeśli do referendum rzeczywiście dojdzie, mieszkańcy będą musieli odpowiedzieć na dwa pytania. Pierwsze ma brzmieć: "Czy chce pan/pani budowy na terenie gminy Baranów Centralnego Portu Komunikacyjnego?". Drugie z nich będzie dotyczyć kwestii, czy mieszkańcy zgodzą się na warunki wykupu ich ziemi proponowane przez rząd.

Mieszkańcy gminy Baranów mają pretensje do lokalnych władz, że rozmowy na temat referendum i inwestycji nie zostały przeprowadzone jeszcze na jesieni, kiedy pomysł budowy CPK w tym miejscu pojawił się. Społeczność jest zaniepokojona m.in. faktem, że w razie podjęcia decyzji o budowie na ich terenach, mieliby 120 dni na wyprowadzkę.

Wild: Będziemy płacić godziwie

W ubiegłym tygodniu gminę odwiedził wiceminister infrastruktury i zarazem pełnomocnik ds. budowy CPK, Mikołaj Wild. Podkreślał w rozmowie z dziennikarzami, że resort jest nastawiony na wykup gruntów, a nie wywłaszczanie mieszkańców z ich domostw. Wiceminister spodziewa się, że wykup gruntów będzie dotyczył około 90% gospodarstw domowych, natomiast pozostałe 10% będzie musiało zostać przejęte drogą wywłaszczenia.

Wild podkreślił również, że resort infrastruktury będzie chciał wyjaśnić wszelkie wątpliwości mieszkańcom, ale nie wyklucza, że mogą oni i tak zorganizować referendum. – Oczywiście gdyby się ono odbyło, należałoby się zastanowić nad jego skutkami prawnymi – dodał.

Nie chciał jednak zdradzić, jaka kwota jest przewidziana na wykup gruntów pod budowę megalotniska. – Będziemy płacić godziwie – uspokajał Wild. Cały rok 2019 będzie przeznaczony na negocjacje z mieszkańcami. Na początku 2020 roku miałaby natomiast zapaść decyzja lokalizacyjna, a mieszkańcy mieliby wtedy 120 dni na wyprowadzkę.

Furgalski: Referendum to normalna rzecz

Referendum mieszkańców broni ekspert ZDG TOR, Adrian Furgalski. Jego zdaniem takie praktyki są normalnym narzędziem demokracji, rozstrzygającym ważkie problemy społeczności lokalnej. – Budowa tak gigantycznej inwestycji i skala wykupów gruntów z pewnością nie jest nic nie znaczącym wydarzeniem w życiu mieszkańców – mówi.

Furgalski dodaje, że problem jest medialny i na dużą skalę, ale można go rozwiązać. – W skali inwestycji infrastrukturalnych i działania specustaw, konflikty na tle wywłaszczeń dotyczą mniej niż 5 proc. przypadków. Umiejętny dialog i przyjazne ludziom zapisy ustawowe mogą konflikt w Baranowie rozładować – przekonuje ekspert.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

POZOSTAŁE Z WĄTKU:

Nowy raport. Nawet 100 mln pasażerów KDP w regionie Trójmorza

Biznes i przemysł

Nowy raport. Nawet 100 mln pasażerów KDP w regionie Trójmorza

inf. prasowa/jm, RK 18 stycznia 2023

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

CPK organizuje kongres Railway Direction Days 2023

Infrastruktura i lotniska

POZOSTAŁE Z WĄTKU:

Nowy raport. Nawet 100 mln pasażerów KDP w regionie Trójmorza

Biznes i przemysł

Nowy raport. Nawet 100 mln pasażerów KDP w regionie Trójmorza

inf. prasowa/jm, RK 18 stycznia 2023

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

CPK organizuje kongres Railway Direction Days 2023

Infrastruktura i lotniska

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Transport Publiczny
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5